Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ δεν θα συνεχίσει στην Τσέλσι, καθώς έχει συμφωνήσει με τη Ρεάλ Μαδρίτης και θα αγωνίζεται στην Ισπανία από την επόμενη χρονιά.

Ο Γερμανός αμυντικός λίγο πριν φύγει οριστικά από την Αγγλία και το Λονδίνο, επισκέφτηκε νοσοκομείο παίδων και μοίρασε δώρα σε μικρούς φίλους που αντιμετωπίζουν προβλήματα με την υγεία τους. Όπως ήταν λογικό αυτή του η κίνηση σκόρπισε χαμόγελο στα παιδιά που δοκιμάζονται, με τα μέσα ενημέρωσης στην Αγγλία να σημειώνουν πως δεν είναι η πρώτη φορά που ο Ρούντιγκερ προβαίνει σε μία τέτοια κίνηση.

Ο Βέλγος επιθετικός επιστρέφει στο Μιλάνο μετά από έναν χρόνο και την πολυδάπανη μεταγραφή του στην Τσέλσι. Ο Κουκάκου δεν μπόρεσε να προσφέρει όλα όσα περίμεναν από αυτόν οι Άγγλοι και μετά και την επιθυμία του δόθηκε δανεικός για έναν χρόνο στους Μιλανέζους.

Ο Λουκάκου ανακοινώθηκε από τον πρόεδρο των Νερατζούρι, Στίβεν Ζανγκ, ενώ στη συμφωνία των δύο ομάδων δεν υπάρχει οψιόν αγοράς.

ΕΥΡΩΠΗ

Φιλική νίκη για τη Λέφσκι

Επικράτησε επί της Λοκομοτίβ

Τη νίκη με 2-1 πήρε η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League, Λέφσκι Σόφιας, απέναντι στην Λοκομοτίβ Σόφιας.

Η Λέφσκι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Μιλόσεφ να ανοίγει το σκορ για τη Λοκομοτίβ. Η αντίπαλος του Δικεφάλου, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον 18χρονο επιθετικό Μαρίν Πέτκοφ να είναι ο σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο προχώρησαν σε αλλαγές οι δύο ομάδες, με τη Λέφσκι Σόφιας να φτάνει εν τέλει στη νίκη με το τέρμα που σημείωσε ο Μπιλάλ Μπάρι στο 84 λεπτό.

Η ενδεκάδα της Λέφσκι που ξεκίνησε τον αγώνα ήταν : Μιχαίλοφ, Γκάλτσεφ, Σουντμπεργκ, Φαν ντε Κεπ, Τσουναμί, Κράεφ, Μιλανοφ, Πετκοφ, Στεφάνοφ, Ουέλτον , Ρονάλντο.

ΕΥΡΩΠΗ

ΠΑΟΚ: Χωρίς φιλοξενούμενους φιλάθλους τα παιχνίδια με Λέφσκι

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ για τα ματς με τους Βούλγαρους

Όπως σας είχαμε ενημερώσει μέσα από το PAOK24, υπήρχε προβληματισμός και αλλεπάλληλες επικοινωνίες με την UEFA και τις αστυνομικές αρχές για την παρουσία φιλοξενούμενων φιλάθλων στα παιχνίδια του ΠΑΟΚ με την Λέφσκι Σόφιας, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Πριν από λίγο η ΠΑΕ ΠΑΟΚ έβγαλε ανακοίνωση σύμφωνα με την οποία η απόφαση έχει ληφθεί και αμφότερα τα ματς σε Σόφια και Τούμπα θα διεξαχθούν χωρίς την παρουσία των φιλάθλων της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η απόφαση πάρθηκε μετά από τις αυστηρές εισηγήσεις των αρμόδιων αρχών ώστε να μην επιτραπούν οι φιλοξενούμενοι θεατές. Παράλληλα θυμίζουμε πως τόσο στο παιχνίδι της Τούμπας, όσο και σε αυτό της Σόφιας, θα πρέπει να υπάρχουν κλειστές κερκίδες για τους γηπεδούχους φιλάθλους λόγω τιμωρίας που κουβαλούν οι δύο ομάδες. Κάτι που θα μείωνε ακόμη περισσότερο τα διαθέσιμα εισιτήρια σε περίπτωση που θα επιτρεπόταν να ταξιδέψουν φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας.

Αναλυτικά ανακοίνωση του ΠΑΟΚ:

Μετά από αλλεπάλληλες επικοινωνίες με την UEFA, συσκέψεις μεταξύ των ομάδων και μετά τις αυστηρές εισηγήσεις των αστυνομικών αρχών και των αρμόδιων Υπουργείων, οι αγώνες μεταξύ ΠΑΟΚ και Λέφσκι Σόφιας θα γίνουν χωρίς μετακίνηση φιλοξενούμενων οπαδών.

Σημαντικό ρόλο παίζει και η επιπλέον δυσκολία εξυπηρέτησης των γηπεδούχων φιλάθλων εκατέρωθεν εξαιτίας της τιμωρίας που έχει επιβληθεί στις δυο ομάδες, που θα αναγκαστούν να έχουν κλειστά τα πέταλα των οργανωμένων οπαδών ενώ ειδικά για την ΠΑΕ ΠΑΟΚ η ποινή- όσον αφορά την παρουσία φιλάθλων στο εκτός έδρας ματς- έχει ανασταλτικό χαρακτήρα.

Ως αποτέλεσμα των παραπάνω, τα 19.000 διαθέσιμα εισιτήρια για τον επαναληπτικό της Τούμπας, θα διατεθούν αποκλειστικά σε φιλάθλους του ΠΑΟΚ.

Ελπίζουμε ότι αυτή θα είναι η τελευταία φορά που η ομάδα μας θα αναγκαστεί να αγωνιστεί εκτός έδρας χωρίς την παρουσία των φιλάθλων της στο νέο -ελπίζουμε μακρύ-ευρωπαϊκό ταξίδι που ξεκινάει.