Φιλικό ντόρτι

Πρώτο δείγμα θετικό για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 4-0 της Τουμπίζ, έχοντας καλά διαστήματα και στα δύο ημίχρονα, παρά τις διαφορετικές ενδεκάδες. Ο Πρίγιοβιτς άνοιξε το σκορ, σκόραραν Ενρίκε, Μπίσεσβαρ και ο Κουλούρης, με πέναλτι.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο Στανόγεβιτς ξεκίνησε με τον Μελίσσα κάτω από τα δοκάρια, τον Δεληγιαννίδη δεξιά, τον Λέοβατς αριστερά και τους Βαρέλα, Κρέσπο στο κέντρο της άμυνας. Οι δύο στο κέντρο ήταν ο Τσίμιροτ με τον Σάκχοφ, ο Ενρίκε στα δεξιά, ο Πέλκας αριστερά και ο Αθανασιάδης με τον Πρίγιοβιτς στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα πολύ καλό διάστημα από το 5′ μέχρι το 20′ και μετά τις δύο πρώτες ευκαιρίες, ο Πρίγιοβιτς δε συγχώρησε στην τρίτη. Στο 12′, απελευθερώθηκε εξαιρετικά μετά την προσπάθεια του Κρέσπο και άνοιξε το σκορ. Ο Σέρβος επιθετικός είχε “κέφια” και έκανε τη διαφορά, σχεδόν κάθε φορά που ακουμπούσε τη μπάλα και το 2-0, ξεκίνησε από αυτόν. Ο Αθανασιάδης με τον Ενρίκε άλλαξαν ωραία τη μπάλα στο 35′ και ο Βραζιλιάνος, με πλασέ στο τετ α τετ, σκόραρε για δεύτερη φορά για την ομάδα του.

Τα 10/11 του ΠΑΟΚ, άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δεληγιαννίδη να είναι ο μοναδικός που παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο, λόγω του προβλήματος του Λεβέκ. Ο Σιαμπάνης πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, ο Μάτος πήγε δεξιά, ο Δημητρίου με τον Πούγγουρα στα στόπερ και ο Δεληγιαννίδης, μετακινήθηκε στα αριστερά. Ο Κάτσε με τον Κάνιας ήταν στον άξονα, ο Κάμπος στα δεξιά, ο Μπίσεσβαρ στα αριστερά και ο Ζάιρο με τον Κουλούρη στην επίθεση, με το 4-4-2 να παραμένει.

Ο Κάτσε ήταν ορεξάτος και έπαιρνε πρωτοβουλίες, το φάουλ του στο 57′ δεν κατέληξε στα δίχτυα, όπως και η κεφαλιά του Ζάιρο μετά από κόρνερ ένα λεπτό αργότερα, την οποία απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Τουμπίζ. Στο 66′ όμως, με εξαιρετική σέντρα ο Κάτσε, έβγαλε μόνο του τον Μάτος στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος έδωσε με το κεφάλι στον Μπίσεσβαρ και αυτός, σε κενή εστία, έκανε το 3-0.

Ο ρυθμός μπορεί να μην ήταν υψηλός, αλλά μαζί με τον Κάτσε στο δεύτερο μέρος, ξεχώριζε και η ποιότητα του Μπίσεσβαρ. Με κατά μέτωπο επίθεση κέρδισε το πέναλτι στο 78′ και ένα λεπτό αργότερα, ο Κουλούρης (που ήταν αρκετά κινητικός), ευστόχησε για το 4-0.

Το πρώτο δείγμα ήταν θετικό για τον ΠΑΟΚ, ο Στανόγεβιτς έπαιξε σταθερά με 4-4-2, η ποιότητα παικτών όπως ο Πρίγιοβιτς με τον Μπίσεσβαρ ξεχώρισαν, αν και βέβαια ο αντίπαλος ηταν χαμηλότερης δυναμικότητας. Επόμενο και πιο δυνατό φιλικό για τον ΠΑΟΚ, αυτό με τη Γάνδη το απόγευμα της Παρασκευής.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΠΑΟΚ – ΤΟΥΜΠΙΖ 4-0

86′ Ο Ζάιρο κάνει το γύρισμα στο ύψος της περιοχής, ο Κάτσε σουτάρει δυνατά, λίγο πάνω από το τέρμα της Τουμπίζ

84′ Ο Γκο κάνει το σουτ, πάνω από την εστία του Σιαμπάνη

82′ Καλή προσπάθεια του Ζάιρο, το σουτ του Κάμπος όμως είναι αδυναμό και δεν ανησυχεί τους Βέλγους

80′ Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Λημνιό με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, έστω και αριστερός… μπακ, αφού μπαίνει στη θέση του Δεληγιαννίδη

79′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Κουλούρης αναλαμβάνει την εκτέλεση και ευστοχεί για το 4-0 του ΠΑΟΚ

78′ Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ μπαίνει κατά μέτωπο, ανατρέπεται μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής σωστά δείχνει το σημείο του πέναλτι

78′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κουλούρης ξεκινάει τη φάση, ο Ζάιρο βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ του είναι πάνω από την εστία της Τουμπίζ

72′ Να και η κίτρινη κάρτα στο φιλικό… Ο Σαλομό πήγε δυνατά στα πόδια του Δεληγιαννίδη και τιμωρήθηκε από τον διαιτητή

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Εξαιρετική σέντρα του Κάτσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μάτος γυρνάει με το κεφάλι, στον Μπίσεσβαρ που περιμένει σε κενή εστία και χωρίς δυσκολία, κάνει το 3-0

59′ Ωραία επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Κάμπος κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Ζάιρο δεν προλαβαίνει υπό την πίεση του αμυντικού, κόρνερ τελικά

58′ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ο Ζάιρο παίρνει την κεφαλιά, αποκρούει ο γκολκίπερ της Τουμπίζ και χάνεται η ευκαιρία

57′ Φάουλ από εξαιρετική θέση για τον Κάτσε, βρίσκει κάπου η μπάλα, καταλήγει λίγο έξω από την εστία των Βέλγων

54′ Σέντρα του Δεληγιαννίδη από αριστερά, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Τουμπίζ

49′ Επικίνδυνη επίθεση για τον ΠΑΟΚ, κακή η πάσα του Μπίσεσβαρ προς τον Κουλούρη, μέσα στην περιοχή

48′ Κρατάει το 4-4-2 ο Στανόγεβιτς, με Μπίσεσβαρ και Κάμπος στα δύο άκρα και Ζάιρο με Κουλούρη στην επίθεση

46‘ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο:
Σιαμπάνης, Μάτος, Δεληγιαννίδης (Λημνιός 80′), Δημητρίου, Πούγγουρας, Κάτσε, Κάνιας, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Ζάιρο, Κουλούρης

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

44′ Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς υπό πίεση, μακριά από την εστία της Τουμπίζ η μπάλα

42′ Χάνει την ευκαιρία ο Κλάους, απέναντι από τον Ντεφουρνί, αφού επέλεξε να περάσει τη μπάλα από πάνω του, αλλά ο τερματοφύλακας των Βέλγων μπλοκάρει εύκολα

38΄Κάθετη προς τον Μπάμπιτς, ο Βαρέλα τον βγάζει με το κορμί εκτός φάσης, ο Μελίσσας μαζεύει

36′ Κακή τοποθέτηση του Λεόβατς, γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Μπάμπιτς, ο οποίος σουτάρει από το ύψος της περιοχής, βάζει την κόντρα ο Βαρέλα και η μπάλα φεύγει κόρνερ

35′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Πρίγιοβιτς κατεβάζει με το κεφάλι, ο Κλάους με τον Ενρίκε αλλάζουν ωραία τη μπάλα, ο Βραζιλιάνος πλασάρει εύστοχα στο τετ α τετ για το 2-0

33′ Ο Πρίγιοβιτς πάει να βρει με καταπληκτική πάσα τον Σάκχοφ, ο Ουκρανός μπαίνει κάθετα στην περιοχή, αλλά δεν προλαβαίνει απέναντι από τον Ντεφουρνί που μαζεύει

29′ Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης κλέβει ψηλά, ο Ενρίκε δινει στον Πρίγιοβιτς που βλέπει τον Πέλκα που μπαίνει μόνος του στην περιοχή, αλλά το πλασέ του με τη μία, φεύγει ψηλά άουτ από την εστία της Τουμπίζ

27′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Πάλι ο Ενρίκε από δεξιά, κάνει το παράλληλο γύρισμα, τακουνάκι στην κίνηση του Πέλκα, ο Ντεφουρνί, καταφέρνει να αποκρούσει!

22′ Μεγάλη μπαλιά του Ο από δεξιά, ο Λι στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, βγαίνει ο Μελίσσας για να μαζέψει, δυνατά επάνω του ο Λι, τελειώνει η φάση με επιθετικό φάουλ

20′ Επικίνδυνη σέντρα του Λι, ο Τσίμιροτ βάζει την κόντρα, η μπάλα στην αγκαλιά του Μελίσσα

16′ Ωραία κάθετη πάσα από δεξιά, ο Αθανασιάδης βγαίνει απέναντι από τον Ντεφουρνί, ο επόπτης τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ

14′ Ο Ενρίκε μπαίνει στην περιοχή απο δεξιά, κάνει το παράλληλο γύρισμα με τον γκολκίπερ εξουδετερωμένο, προ του Πέλκα, διώχνει αμυντικός της Τουμπίζ

12′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Κρέσπο βρίσκει χώρο, κατεβαίνει με τη μπάλα, βρίσκει κάθετα τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος ξεμαρκάρεται υπέροχα, μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει για το 1-0.

10′ Κι άλλη τελική για τον ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς κάνει το δυνατό σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία των Βέλγων

9′ Σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ωραία πάσα του Τσίμιροτ, ο Λέοβατς γυρνάει στην περιοχή με τη μία, η μπάλα φτάνει στον Πρίγιοβιτς, ο οποίος σουτάρει από τη μικρή περιοχή και πλάγια, αποκρούει ο Ντεφουρνί

8′ Κίνηση του Λι στην πλάτη του Δεληγιαννίδη, κάθετη πάσα στην περιοχή, ο Μελίσσας βγαίνει και μαζεύει σταθερά

6′ Πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Πρίγιοβιτς κλέβει ψηλά, δίνει στο χώρο στον Ενρίκε, αυτός σουτάρει από δύσκολη γωνία, λίγο άουτ η μπάλα

Χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκινημα του αγώνα, σέντρα από αριστερά για τους Βέλγους, διώχνει ο Βαρέλα

1′ Σέντρα στο παιχνίδι με τη μπάλα στα πόδια των παικτών της Τουμπίζ

Με το περιβραχιόνιο του αρχηγού ο Στέφανος Αθανασιάδης

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Λέοβατς, Δεληγιαννίδης, Βαρέλα, Κρέσπο, Τσίμιροτς, Σάκχοφ, Πέλκας, Ενρίκε, Αθανασιάδης, Πρίγιοβιτς.

Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Μάτος, Λεβέκ, Δημητρίου, Πούγγουρας, Κάτσε, Κάνιας, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Ζάιρο, Κουλούρης.

Τουμπίζ: Ντεφουρνί, Γκου, Μπάμπιτς, Ο, Κοσέ, Νιρισαρίκε, Τουρέ, Λι, Φαβέρο, Ντεναγιέ, Μπα

ΓΚΟΛ: 1-0 Πρίγιοβιτς (12′), 2-0 Ενρίκε (35′), 3-0 Μπίσεσβαρ (66′), 4-0 Κουλούρης (79′ πεν.)

Έκονγκ: «Ονειρευόμουν να είμαι επιθετικός»

Ο Νιγηριανός μίλησε για το πώς ξεκίνησε ως φορ αλλά κατέληξε στόπερ

Για το γεγονός ότι ξεκίνησε να αγωνίζεται ως επιθετικός, αλλά κατέληξε κεντρικός αμυντικός μίλησε σε συνέντευξή του ο Γουίλιαμ Τροστ - Έκονγκ.

Ο Νιγηριανός ποδοσφαιριστής σημείωσε μεταξύ άλλων:

«Όταν ήμουν μικρός έπαιζα πάντα επιθετικός, εκεί με τοποθετούσαν. Μου άρεσε να σκοράρω είναι κάτι ιδιαίτερο το να σκοράρεις γκολ και τα συναισθήματα που σου προκαλεί.

Ονειρευόμουν να είμαι επιθετικός. Όταν μεγάλωσα λόγω της δύναμης και του όγκου μου άρχισα να γίνομαι αμυντικός, αλλά νομίζω πως επειδή ξέρω πως σκέφτονται οι επιθετικοί αυτό μου δίνει ένα πλεονέκτημα.

Σκέφτομαι πάντα τι έκανα εγώ όταν ήμουν φορ. Είχα τρομερά είδωλα όπως ο Στίβεν Κέσι και ο Γιόσεφ Γιόμπο και αυτοί με έκαναν να γίνω στόπερ»

Στη Θεσσαλονίκη για Έκονγκ ο Γκίσο

Μια ξεχωριστή επίσκεψη για τον αμυντικό του ΠΑΟΚ

Στη Θεσσαλονίκη βρέθηκε ο πρόεδρος Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου της Νιγηρίας, Ιμπραϊμ Μούσα Γκίσο για να συναντηθεί με τον Γουίλιαμ Τρόοστ Έκονγκ.

Αντικείμενα της συζήτησης που είχαν, ήταν τόσο οι αγώνες με Νότια Αφρική και Δημοκρατία του Μπενίν, όσο και οι τραυματισμοί των Σιμόν και Σανούσι που φαντάζει αδύνατο να επανέλθουν σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς πριν τα Προκριματικά Κυπέλλου FIFA.

Όσον αφορά τον Έκονγκ, ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ δηλώνει αισιόδοξος ότι σύντομα θα επιστρέψει και θα είναι σε θέση να βοηθήσει την πατρίδα του.

«Έκανα την πρώτη μου προπόνηση στο γρασίδι με την μπάλα και είναι θέμα ημερών να επανέλθω στην ομάδα» είχε δηλώσει προ ολίγων ημερών, προσθέτοντας:

«Πλέον όλη μου η προσοχή είναι στο να επιστρέψω καλύτερος από ποτέ άλλοτε».

«Δεν είναι ώρα για λόγια και αναλύσεις…»

Το μήνυμα του ΠΑΟΚ ενόψει συνέχειας

Είναι ώρα για έργα, είναι ώρα για αντίδραση.

Αυτό είναι το μήνυμα που στέλνουν από πλευράς ΠΑΟΚ ενόψει της συνέχειας των playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «ασπρόμαυροι» μετά την γκέλα στη Λαμία καλούνται να δώσουν απαντήσεις αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής με την ΑΕΚ.

Το μήνυμα που στέλνει ο ΠΑΟΚ μέσω του σημερινού training report:

«Δεν είναι ώρα για λόγια κι αναλύσεις. Είναι ώρα για έργα. Ώρα για αντίδραση στον αγωνιστικό χώρο κι άπαντες στο αγωνιστικό τμήμα του Δικεφάλου το γνωρίζουν.

Η ισοπαλία στη Λαμία έχεις φέρει την ομάδα σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, αλλά όλοι είναι αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το φινάλε».