Θρίλερ με νικητή τον ΠΑΟΚ!

Αποφασιστικό βήμα για την πρώτη τετράδα έκανε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ που σε ένα δραματικό παιχνίδι επικράτησε στην παράταση με 84-78 της Δάφνης Αγ. Δημητρίου για την 6η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Δικεφάλου που χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Δάφνης.

Στην παράταση οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη που της ανεβάζει στο 4-2, ενώ η αθηναϊκή ομάδα πέφτει στο 3-3.

Η Λύμουρα για μία ακόμη φορά αποδείχτηκε ο «εγκέφαλος» του ΠΑΟΚ με 13 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ η Γουίλιας με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν η πρώτη σκόρερ του Δικεφάλου, αλλά και της αναμέτρησης.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τα Καλύβια στο τελευταίο ματς για το 2018.

Η εικόνα του αγώνα:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ που βρήκε λύσεις από τις παίκτριες που ξεκίνησαν την αναμέτρηση (Κωτούλα, Λύμουρα, Τζάκσον, Γκόβαν και Λιούις) και προηγήθηκε με 13-6, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και αρχικά «μάζεψαν» τη διαφορά, ενώ στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά με το 22-23 να κλείνει την πρώτη περίοδο.

«Χέρι – χέρι» συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τον Δικέφαλο να «ξεφεύγει» με ένα επιθετικό… κρεσέντο της Κριμίλη (31-25, 34-28), όμως και πάλι τη Δάφνη να βρίσκει τις «απαντήσεις» και πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-35 εκμεταλλευόμενη το επιθετικό μπλακ άουτ του ΠΑΟΚ, αλλά και το επιμέρους 0-7 που έκανε στα τελευταία λεπτά.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις «ασπρόμαυρες» να καταφέρνουν να παίρνουν το προβάδισμα (45-42) με τη Γουίλιαμς, αλλά τη Δάφνη να ανατρέπει και πάλι την κατάσταση και τις παίκτριες του Μασλαρινού να «κυνηγούν» στο σκορ και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 52-55 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με Γουίλιαμς, Γκοβάν και Καρλάφτη ο ΠΑΟΚ «έπιασε» τη Δάφνη (58-58, 62-62) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο της Μπράουν και ένα δίποντο της Σουλυτάνη έφεραν τις φιλοξενούμενες στο +6 (63-69) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η Γουίλιαμς κράτησε «ζωντανό» τον Δικέφαλο μειώνοντας σε 67-69, με την Τζάκσον να χάνει τρίποντο, αλλά και την ευκαιρία να βάλει μπροστά τον ΠΑΟΚ ένα λεπτό πριν το φινάλε, όμως λίγο αργότερα η ίδια παίκτρια στον αιφνιδιασμό έκανε το 69-69 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Με εύστοχες βολές των Λύμουρα και Γκοβάν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 76-73, 2:30 λεπτά πριν από το τέλος της παράτασης, όμως η φάση που στην ουσία έκρινε και την αναμέτρηση ήταν η τρίποντη «βόμβα» της Κωτούλα που διαμόρφωσε το 79-75. Το… τελειωτικό χτύπημα του Δικεφάλου ήρθε με την Γουίλαμς να κάνει το 81-75. Οι «ασπρόμαυρες» ήταν ψύχραιμες στη συνέχεια και δεν έχασαν το προβάδισμα φτάνοντας στη σπουδαία νίκη με 84-78.

1ο δεκάλεπτο: 22-23, 2ο δεκάλεπτο: 34-35,  3ο δεκάλεπτο: 52-55, 4ο δεκάλεπτο: 69-69, 1η παράταση: 84-78

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ: Λύμουρα 13 (10 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Κωτούλα 12, Καρλάφτη 5, Κριμίλη 6, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα 1, Γκόβαν 9, Τζάκσον 13, Γουίλιαμς 23 (9 ριμπάουντ).

Το φιλμ της αναμέτρησης:

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Ο ΠΑΟΚ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ

84-78 με νέες εύστοχες βολές

82-78 με 2/2 βολές

82-76 με 1/2 βολές

81-76 με 1/2 βολές

81-75 ο ΠΑΟΚ «καθαρίζει» την αναμέτρηση!

1:30 λεπτό ακόμη

79-75 με τρίποντο της Κωτούλα στο +4 ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με: Λύμουρα, Κωτούλα, Γκόβαν, Τζάκσον, Γουίλιαμς

Ο Δικέφαλος προέρχεται από την εύκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ηρακλή, ενώ η Δάφνη ηττήθηκε από τα Καλύβια.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν μαζί με ακόμη τρεις ομάδες στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στη 13:00 ξεκινάει στο «Παλατάκι» η αναμέτρηση μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Δάφνης Αγ. Δημητρίου.

Έτοιμη για δυνατές μάχες η πάλη του ΠΑΟΚ

Στα Τρίκαλα για το πανελλήνιο πρωτάθλημα η εφηβική ομάδα

Για τα Τρίκαλα αναχωρούν οι Έφηβοι της Πάλης του ΠΑΟΚ, προκειμένου να συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα,

Ο Δικέφαλος θα συμμετάσχει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί στα Τρίκαλα στις 20 Απριλίου, με 11 αθλητές, οι οποίοι προετοιμάστηκαν σκληρά.