ΒΟΛΕΙ

Έχασε, αλλά δε… χάθηκε

Το αήττητο σερί του Δικεφάλου του Βορρά σταμάτησε στη Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ να επικρατεί στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Pre League.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο Δικέφαλος του Βορρά παραμένει στην κορυφή με 40 βαθμούς, αλλά δεν αποκλείεται να αποκτήσει «συγκάτοικο» τον Παναθηναϊκό εάν οι «πράσινες» πάρουν «καθαρό» τρίποντο επί του Πανιωνίου, την ώρα που η ΑΕΚ μπήκε πάλι στο «κόλπο» της ανόδου ανεβαίνοντας στους 38 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε σπουδαία ευκαιρία για να «καθαρίσει» ίσως και από σήμερα την υπόθεση της ανόδου, αλλά η κατάσταση μπορεί να είναι στα χέρια του, εφόσον συνεχίσει στη σεζόν με «καθαρές» νίκες περιμένοντας την έκβαση του ντέρμπι της ΑΕΚ με του Παναθηναϊκού για το δεύτερο γύρο.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και έφτασε να προηγείται ακόμη και με διψήφια διαφορά (16-6) με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να πλησιάζει στους τέσσερις πόντους, αλλά την Ένωση να φτάνει στο 25-20 και στο 1-0.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου του Βορρά «ξύπνησαν» μετά την απώλεια του πρώτου σετ και προηγήθηκαν με 5-13 στο ξεκίνημα του δεύτερου. Η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια διαφορά (6-19) η οποία παρέμεινε και στη συνέχεια με τις «ασπρόμαυρες» να φτάνουν στο 9-25 και στο 1-1 σετ.

Με… αέρα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «δυνατά» και στο τρίτο καταφέρνοντας να πάρει αυτός το προβάδισμα από τα μέσα του σετ και στη συνέχεια, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά (16-22) εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ μείωσε σε 20-23, ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στο σετ μπολ (20-24), αλλά οι «κίτρινες» έριξαν ξανά τη διαφορά (22-24) με τον Σολκίδη να καλεί τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση την Κιόση να κάνει το 22-25 και να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 1-2 στα σετ.

Με την Χαντάβα να είναι ασταμάτητη επιθετικά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-10 στο τέταρτο σετ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι και να ισοφαρίζει αρχικά σε 13-13 και στη συνέχεια να περνάει μπροστά με 18-14. Με την Ηλιοπούλου, την Κωνσταντινίδου και τα λάθη της ΑΕΚ οι «ασπρόμαυρες» ανέτρεψαν και πάλι την κατάσταση (18-19). Το σετ εξελίχτηκε σε… θρίλερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι (22-22), αλλά την ΑΕΚ να είναι αυτή που βρήκε τις λύσεις στο φινάλε και με 25-22 να κάνει το 2-2 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέϊκ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 1-3 στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ, με την ΑΕΚ να «απαντάει» και να περνάει μπροστά με 6-4 και τον Σολκίδη να καλεί τάιμ άουτ και τις παίκτριες του να αντιδρούν και να ανατρέπουν εκ νέου το σκορ (6-7) και τις «ασπρόμαυρες» να είναι μπροστά με 7-8 στην αλλαγή των τερέν των δύο ομάδων. Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε διαφορά τριών πόντων (9-12), αλλά η ΑΕΚ μείωσε και πάλι (11-12) με τον προπονητή των «ασπρόμαυρων» να καλεί τάιμ άουτ. Με άουτ επίθεση της Κιόση και μπλοκ των παικτριών της ΑΕΚ, οι γηπεδούχες πήγαν στο σετ μπολ, ματς μπολ (14-13) και στην επόμενη φάση έφτασαν στο 15-13 και στη νίκη με 3-2 σετ.

1ο σετ: 25-20, 2ο σετ: 9-25, 3ο σετ: 22-25, 4ο σετ: 25-22, 5ο σετ: 15-13.

ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Γιοβάνη 15 (9/42 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ζίγκα 3 (0/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 13 (5/18 επ., 8 μπλοκ), Τέζα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 15 (9/41 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ.), Χρήστου 13 (10/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 42% υπ.), Μπελιά (λ, 40% υπ.), Αντωνιάδη, Εικοσπεντίδου 1 (1/1 επ.), Μπανίκα.

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 20 (16/40 επ., 4 άσσοι), Κλέπκου 6 (5/20 επ., 1 άσσος, 56% υπ.), Κυριακίδου 10 (5/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (6/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντάβα 22 (20/51 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Πλουμή / Κελεσίδου (λ, 47% υπ.), Ηλιοπούλου 3 (0/3 επ., 3 άσσοι), Κυπαρίσση 1 (1/3 επ., 33% υπ.).

Βόλεϊ: Αναχώρηση και γεμάτο πρόγραμμα με φόντο την κούπα

Ξεκάθαρος στόχος, μεγάλη μάχη

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ αναχώρησε με προορισμό τη Λάρισα, με φόντο το Final4 του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα γίνει στις 29 και 30 Μαρτίου.

Οι "ασπρόμαυροι" καλούνται να αφήσουν πίσω τους ό,τι έγινε στον τέταρτο ημιτελικό του πρωταθλήματος και να τα δώσουν όλα ενόψει των δύο επόμενων στόχων, με το Κύπελλο και το League Cup να είναι σε πρώτο πλάνο πλέον.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Παρασκευής στις 20:15 τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημιτελικό, ενώ ο πρώτος θα γίνει στις 17.00 μεταξύ Παναθηναϊκού και Μίλων, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι και τον Γιάννη Τακουρίδη να μιλούν σήμερα το μεσημέρι στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου:

Τερζής: «Έχω πολλά παράπονα από τις παίκτριες μου…»

Τι είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ μετά την ήττα από την ΑΕΚ

Την ήττα με 0-3 σετ στο PAOK Sports Arena γνώρισε από την ΑΕΚ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών των playoffs της Volley League.

Πλέον, οι «ασπρόμαυρες» αναζητούν νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ στην έδρα της ΑΕΚ το Σάββατο για να στείλουν την ρεβάνς σε χρυσό σετ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Θάνος Τερζής δήλωσε:

«Κάναμε ένα κάκιστο παιχνίδι. Το 2ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά η ΑΕΚ μας έδωσε το δικαίωμα να μπούμε στο σετ.

Δεν ακολουθήσαμε το παιχνίδι εξ' αρχής.

Έχω πολλά παράπονα από τις παίκτριες μου. Δεν ακολούθησαν μεγάλο μέρος της τακτικής, αλλά και για τη διάθεση την οποία έδειξαν. Δεν παρατάς ποτέ ένα παιχνίδι που κρίνει πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά και γενικότερα για τον τρόπο που αντιμετώπισαν το παιχνίδι.

Θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητες μας. Το σύστημα διεξαγωγής μας έδινε το πλεονέκτημα να έχουμε το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Το είπα στις παίκτριες μου πόσο σημαντικό είναι, αλλά δεν το εκμεταλλευτήκαμε καθόλου. Θα πάμε στην Αθήνα για το καλύτερο δυνατό και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο χρυσό σετ».

Κατώτερος των περιστάσεων

«Βουνό» η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ που ψάχνει… τέσσερα σετ στην ρεβάνς του Σαββάτου

Εντός έδρας ήττα με 0-3 σετ για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά των playoffs της Volley League.

Η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Ένωσης το Σάββατο στις 19:00, με το σύνολο του Θάνου Τερζή να αναζητά νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ για να διεκδικήσει την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος σε χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο παίρνοντας από νωρίς διαφορά (7-12, 11-17, 12-19). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει (15-19), αλλά δεν ήταν αρκετό με το 19-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Σετ των ανατροπών το δεύτερο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-12, με τον ΠΑΟΚ να απαντά ισοφαρίζοντας 13-13 και μετά να περνάει και μπροστά με 16-15. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν 16-18, με την Πολυνοπούλου να βάζει τον Δικέφαλο του Βορρά ξανά σε ρόλο οδηγού με 20-18. Η Ένωση με νέο σερί έκανε το 20-23, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση για το 24-24. Στην... παράταση του σετ όμως η ΑΕΚ με 24-26 έκανε το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ στο τρίτο σετ με την ΑΕΚ να ανοίγει τη ψαλίδα, καθώς οι «ασπρόμαυρες» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Οι φιλοξενούμενες με 17-25 πήραν τη νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 19-25, 24-26, 17-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 8 (8/21 επ., 25% υπ.-19% άριστες), Ντέακ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (8/41 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ.-47% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου 4 (4/14 επ.),

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Τσίρκοβιτς