ΜΠΑΣΚΕΤ

Τεράστιος Γιάννης Αντετοκούνμπο, πρωταθλητής και MVP στο NBA (vid)

Στην κορυφή του κόσμου ο Έλληνας μπασκετμπολίστας

Θωμάς Παπάς

Λένε πως όλα τα παραμύθια δεν έχουν ωραίο τέλος. Ίσως να ισχύει. Αυτό όμως το παραμύθι έχει πολύ όμορφο τέλος. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέκτησε το πρωτάθλημα του NBA με τους Μπακς, σκοράροντας 50 πόντους στον τελευταίο τελικό κι έφερε το πρωτάθλημα στην πόλη του Μιλγουόκι μετά από 50 ολόκληρα χρόνια.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει το ματς της ζωής του, οι Μπακς επικράτησαν με 105-98 των Σανς, έκαναν το 4-2 και αναδείχθηκαν πρωταθλητές του ΝΒΑ για δεύτερη φορά στην ιστορία τους μετά το 1971. Μάλιστα επέστρεψαν από το 0-2 της σειράς, πετυχαίνοντας τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Ο Γιάννης στον κρισιμότερο αγώνα της καριέρας του είχε 50 πόντους (15/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/19 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 μπλοκ σε 42 λεπτά συμμετοχής. Έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σημειώνει τουλάχιστον 40 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ σε αγώνα των τελικών. Επιπλέον σημείωσε 20 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο, κάτι που έχει καταφέρει σε τελικούς μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν το 1993.

Από εκεί και πέρα ο Κρις Μίντλετον είχε 17 πόντους, ο Πόρτις είχε 16 πόντους, όντας ουσιαστικός παρά τον περιορισμένο χρόνο συμμετοχής του ενώ 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα είχε ο Τζρου Χολιντέι.

Για τους ηττημένους Σανς, ο Κρις Πολ είχε 26 πόντους, μένοντας όμως για ακόμη μια χρονιά χωρίς να κατακτήσει τίτλο, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ντέβιν Μπούκερ, 4 παραπάνω από τον ο Τζέι Κράουντερ, που όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ηττήθηκε με 4-2 στη σειρά των τελικών.

Τα Δωδεκάλεπτα: 29-16, 42-47, 77-77, 105-98

Η ανάδειξη του σε MVP:

ΜΠΑΣΚΕΤ

Λυκογιάννης: “Με θυμώνει η εικόνα μας, τραγική αμυντική συμπεριφορά”

Ο κόουτς του ΠΑΟΚ για τη σημερινή εμφάνιση και την εικόνα των παικτών του

Ο ΠΑΟΚ mateco γνώρισε την ήττα με 72-67 από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της Stoiximan Basket League, σε ένα παιχνίδι όπου και πάλι ήταν κατώτερος των προσδοκιών.

Ο Άρης Λυκογιάννης σχολίασε την εικόνα της ομάδας του και στάθηκε κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, μιλώντας στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου.

Αναλυτικά όσα είπε:

Για το σημερινό παιχνίδι: “Να ξεκινήσω δίνοντας συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την δίκαιη νίκη της. Υπάρχουν δύο πράγματα τα οποία έχουν συμβεί σήμερα. Το ένα ότι μία ομάδα με αρκετές απουσίες έδειξε ότι είχε μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη, πράγμα το οποίο μου δημιουργεί μεγάλη απογοήτευση και απεριόριστο θυμό γιατί ήταν ένα πράγμα που το είχαμε συζητήσει πολύ έντονα. Πάντα όταν μία ομάδα παίζει με απουσίες, οι παίκτες της συσπειρώνονται. Είναι νόμος αυτό.

Το είχαμε συζητήσει και είχαμε πει πως το μόνο πράγμα που δεν θέλουμε να φανεί σήμερα είναι ότι ο αντίπαλος το ήθελε περισσότερο από εμάς. Δυστυχώς το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να μας άγγιξε ένα μαγικό ραβδάκι. Είχαμε τραγική αμυντική συμπεριφορά, δεχθήκαμε 25 πόντους και είναι ανεξήγητο το πόσα layup και hook χάσαμε κάτω από το καλάθι υπό καλές συνθήκες και προϋποθέσεις. Σαφέστατα και είμαστε απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα. Κυρίως από την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου καθώς στο πρώτο ημίχρονο δείχναμε να το ελέγχουμε το παιχνίδι και να πηγαίνει όπως το είχαμε σχεδιάσει”.

Για την εικόνα του ΠΑΟΚ mαteco στην τρίτη περίοδο: “Χάσαμε όλες τις προσωπικές μονομαχίες. Όλα τα ένας εναντίον ενός, δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης συγκεντρωμένος. Χάσαμε πολλά καλάθια μόνοι μας κάτω από το καλάθι, χωρίς να αποτελεί δικαιολογία ότι υπήρχε σκληρή άμυνα. Πρέπει να προσαρμοστείς σε οτιδήποτε υπάρχει μέσα στο γήπεδο. Δεν είχαμε καμία αντίδραση απλά παρακολουθούσαμε τον αντίπαλο να κυριαρχεί”.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Έτσι ήρθε η ήττα από την ΑΕΚ (vid)

Κατώτερος των περιστάσεων ο “Δικέφαλος”

Ο ΠΑΟΚ mateco εμφανίστηκε ξανά κατώτερος των προσδοκιών κι έφυγε με άδεια χέρια από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, γνωρίζοντας την ήττα με 72-67 από την ΑΕΚ στην Stoximan Basket League.

Ο “Δικέφαλος” ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο η εικόνα του ήταν πολύ κακή, με την Ένωση από την άλλη να παλεύει με όλες τις δυνάμεις της για τη νίκη και τελικά, να είναι αυτή που πανηγύρισε τελευταία.

Δείτε όλα όσα έγιναν στο παιχνίδι:

ΜΠΑΣΚΕΤ

Δέδας: “Το πιστεύαμε από την αρχή”

Ικανοποίηση στο στρατόπεδο της ΑΕΚ

Ο Στέφανος Δέδας ήταν ικανοποιημένος μετά τη νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ mateco, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ.

“Το σημαντικό ήταν ότι το πιστέψαμε από την αρχή. Είχαμε και την απουσία του Παππά την τελευταία στιγμή, οπότε τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο. Έχουμε μάθει στη δύσκολη καθημερινότητα. Εγώ, προσπαθώ για το καλύτερο με τους παίκτες που έχω, είτε παίζουν ένα δευτερόλεπτο, είτε 37-38 λεπτά.

Ο Χάμερ ξέρω πως μπορεί να παίξει το παιχνίδι που θέλω. Έχει προσφορά στην άμυνα και την επίθεση, βοηθάει και στο κατέβασμα της μπάλας. Είναι ένα πολυεργαλείο, έχω μιλήσει μαζί του για να ανανεώσουμε και για του χρόνου”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Ένωσης.