ΜΠΑΣΚΕΤ

Κατάφερε να χάσει και από τον Ιωνικό!

Τέλος κάθε ελπίδα για την εξάδα

PAOK24

O ΠΑΟΚ mateco ήταν η σκιά του εαυτού του, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ιωνικό με 79-80, στο PAOK Sports Arena. Πλέον δεν μπορεί να ελπίζει σε είσοδο στην εξάδα, ενώ χρειάζεται μεγάλη δόση τύχης για να μπει ακόμη και στα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό της σε κανένα σημείο του αγώνα. Με πολλή κακή περιφερειακή άμυνα, οδήγησε τον Ιωνικό σε ένα άναρχο παιχνίδι, το οποίο σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά σε δίποντα(51%) και τρίποντα(36%), έφτασε να σκοράρει 80 πόντους στο «Παλατάκι».

Λάθος και η δημιουργία από πλευράς Δικεφάλου, με τα περισσότερα καλάθια να προέρχονται από ατομικές ενέργειες, κυρίως του Λοβ και του Τολιόπουλου. Αμυντικά «σώζεται» μόνο ο Νέιτ Ρένφρο, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5 τάπες και 7 ριμπάουντ. Σταθερός σε επίθεση και άμυνα ο Ντιλίο, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους ενώ είχε και 7 ριμπάουντ.

Μια χρονιά που όπως πάει να κλείσει, μόνο επιτυχημένη δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται. Ενδεικτικό για το σημερινό ματς, οι ασπρόμαυροι ηττήθηκαν από μία ομάδα, η οποία έδωσε σε 5 παίκτες της πάνω από 27 λεπτά συμμετοχής, με τον Χάμιλτον μάλιστα να παίζει και τα 40′! Κορυφαίοι για του φιλοξενούμενους οι Κολοβέρος και Μαυροκεφαλίδης. Ο πρώτος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Ο δεύτερος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο αγώνας:

Στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ mateco μπήκε κάπως νωθρά, με τον Ιωνικό να το εκμεταλλεύεται και σε συνδυασμό με τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας του, να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων. Η ομάδα τις Νίκαιας με κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη(9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), έφτασε το 72% εύστοχων σουτ εντός πεδιάς, την ώρα που η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε μόλις 41%.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ρίβερς που έφερε τον ΠΑΟΚ mateco στο -1. Ωστόσο ένα επιμέρους σερί 0-11, των φιλοξενούμενων, με τον Δικέφαλο να είναι κακός στην άμυνα, έδωσε το δικαίωμα στον Ιωνικό να φτάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Νέιτ Ρένφρο το πήρε πάνω του και με 6 πόντους και 2 τάπες έκανε την διαφορά. Ίδιους πόντους είχε και ο Χριστοδούλου. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ mateco να κλείνει την ψαλίδα στο -1, 41-42.

Οι ασπρόμαυροι επέτρεψαν τον Ιωνικό να παίξει άναρχο μπάσκετ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κρίνεται από ατομικές ενέργειες και όχι από ομαδικές. Κακή η περιφερειακή άμυνα του Δικεφάλου με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το ημίχρονο με 7/14 τρίποντα(50%). Την ίδια ώρα που ο ΠΑΟΚ έχανε εύκολα σουτ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περιορίσει τον Ιωνικό ώστε να κρατάει τα ηνία του ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Κακή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ mateco, πλην κάποιων εξαιρέσεων ωστόσο όπου κατάφερε να μπλοκάρει τους φιλοξενούμενος, ανά διαστήματα της τρίτης περιόδου. Σειρά του Λοβ να αναλάβει δράση με 8 πόντους, πλαισιώνοντας τον ΝτιΛίο, ο οποίος από την αρχή του παιχνιδιού είχε σταθερά καλή απόδοση. Έτσι το ματς ήρθε στην απόλυτη ισορροπία, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 60-60.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με δυνατό ξεκίνημα να πάρει προβάδισμα που δεν θα επιτρέπει στον Ιωνικό να ελπίζει ότι μπορεί να διεκδικήσει το παιχνίδι. Παρότι η διαφορά έφτασε στο +6 με ένα σημαντικό τρίποντο από τον Μάντζαρη και ένα goal-foul του Γκριν, ο Ιωνικός απάντησε κυρίως με την εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος έφτασε τους 17 πόντους, δεύτερος πίσω από τον Κολοβέρο. Πρώτος στα ριμπάουντ ο πολύπειρος, με 9 ενώ μοίρασε και μία ασίστ. Όλα αυτά έφεραν το ματς στο 79-79, με το ρολόι να δείχνει 23 δεύτερα. Ο Ιωνικός κέρδισε φάουλ, με τον Κολοβέρο να πηγαίνει στης βολές, να ευστοχεί στην μία, η οποία αρκούσε για να διαμορφώσει το τελικό 79-80, εφόσον από την άστοχη δεύτερη, ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση.

Δεκάλεπτα: 19-23, 22-19, 19-18, 19-20

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο «Βασιλιάς» στο θρόνο του! (vid)

Στο πάνθεον της ιστορίας του NBA ο Λεμπρόν

Το όνομα του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του NBA έγραψε τα ξημερώματα ο Λεμπρόν Τζέιμς.

Ο σούπερ σταρ των Λέικερς πέτυχε ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ, περνώντας στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία του κορυφαίου πρωταθλήματος στον κόσμο, ξεπερνώντας τον θρυλικό Καρίμ Αμντούλ Τζαμπάρ.

Ο Λεμπρό χρειαζόταν 30 πόντους για να γράψει ιστορία και τα κατάφερε με τη λήξη της τρίτης περιόδου στην αναμέτρηση με την Οκλαχόμα στο Λος Άντζελες. Το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά, με τον «Βασιλιά» να γνωρίζει την απόλυτη αποθέωση, ενώ δέχτηκε και τα συγχαρητήρια του Τζαμπάρ που ήταν στο γήπεδο και είδε από κοντά να γράφεται ιστορία.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ Mateco: Δυο επιστροφές ενόψει Κολοσσού

Διπλή προπόνηση για το τελευταίο ματς πριν το Final 8

Με διπλή προπόνηση στο PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ Mateco ξεκίνησε την προετοιμασία για εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Κολοσσό H Hotels (11/2, 16:00).

Αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι του Δικεφάλου, πριν από το Final 8 του Κυπέλλου. Το πρόγραμμα της ομάδας ξεκίνησε το πρωί με ασκήσεις στο γυμναστήριο και σουτ, ενώ συνεχίστηκε το απόγευμα με την πρώτη ανάλυση του αντιπάλου με την χρήση βίντεο και προπόνηση τακτικής. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης επέστρεψε στο πρόγραμμα της ομάδας έχοντας ξεπεράσει το πρόβλημα που τον είχε αφήσει εκτός αποστολής στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, ενώ ο Χρήστος Σαλούστρος μπήκε στην προπόνηση για πρώτη φορά μετά από δέκα περίπου ημέρες.