ΜΠΑΣΚΕΤ

Προδώθηκε από τις δυνάμεις του…

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλες ανάσες στο τέταρτο δεκάλεπτο και το πιο γεμάτο Περιστέρι νίκησε με 70-81

Νίκος Μοσχοβίτης

Το πνεύμα ήθελε, το κορμί δε μπορούσε… Αυτό το στοιχείο, μαζί με το πολύ διαβασμένο και πιο γεμάτο Περιστέρι, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, που έκαναν σημαντικό βήμα για την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο. Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά φέτος, είχε σχεδόν όλους τους ξένους του σε κακή μέρα, με τον Χαντς να έχει 15 πόντους μεν, αλλά με 3/10 σουτ, τους Ράιλι, Φράνκε να μένουν χαμηλά, τους Ρένφρο, Πόλι να είναι εκτός κλίματος αγώνα και με τον Σάιμπερτ να βάζει κάποια σουτ, αλλά να μένει σε αυτό. Ο Μαργαρίτης πάλεψε όσο είχε δυνάμεις (11π.), με τον ΠΑΟΚ να πληρώνει ένα μεγάλο νεκρό διάστημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ δεν περιόρισε κανένα από τα ατού του Περιστερίου, αφού Κασελάκης, Μπίλαν, Φρανσίσκο και Ντένμον, έκαναν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει τον Μαργαρίτη πρωταγωνιστή (8-3) και παρά τα δύο γρήγορα φάουλ, η διαφορά πήγε μέχρι το +8 (15-7). Κάπου εκεί, άρχισε να βρίσκει εύκολες δημιουργίες ο Φρανσίσκο και ο Μπίλαν δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι και μαζί με τον Κασελάκη, έδωσαν λύσεις για το Περιστέρι. Μετά από ένα τρίποντο του Σάιμπερτ, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-17.

Το Περιστέρι είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό μέσα από την άμυνα του, ο ΠΑΟΚ όμως αντιστεκόταν παρότι δεν είχε απάντηση στο παιχνίδι του Μπίλαν κοντά στο καλάθι. Οι όποιες λύσεις στην επίθεση έρχονταν από τις εμπνεύσεις του Χαντς (29-28), ενώ μετά το 29-32 του Περιστερίου, ήρθε ένα 8-0 με τρίποντα από Χαντς και Φράνκε. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Φρανσίσκο να φτάνει τις 7 ασίστ και τους Κασελάκη, Ραντάνοφ να ευστοχούν από μακριά. Το 40-38 της ανάπαυλας, δημιουργήθηκε από το τρίποντο Μαργαρίτη, με τον ΠΑΟΚ να έχει συνολικά 8/18 στο πρώτο μέρος.

Ουσιαστικά στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν χωρίς τον Ράιλι λόγω φάουλ και μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος, ο Αμερικανός προσπάθησε να βρει ρυθμό (44-40). Το Περιστέρι όμως είχε τις απαντήσεις με τον Φρανσίσκο, ο οποίος άφησε τη δημιουργία και έπιασε την εκτέλεση, για το 47-52. Με Χαντς και Σάιμπερτ οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 55-58, αλλά να είναι φανερό ότι το Περιστέρι πατάει καλύτερα.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά μέχρι το 59-60 και ένα καλάθι του Μαργαρίτη… Με γκολ-φάουλ του Ντένμον και τρίποντο του Μωραΐτη οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 59-66. Μετά το τάιμ άουτ, ο Σλαφτσάκης έκανε το 62-66 και μετά, μπλάκ άουτ… Μπορεί να δημιουργήθηκε εκνευρισμός από τη φάση με τον Ντένμον που ίσως εκανε βήματα και δε φάνηκε ο Καμπερίδης να κάνει παράβαση, αλλά δόθηκε φάουλ σε προσπάθεια τριών βολών και τεχνική ποινή στον πάγκο με τον Αμερικανό να κάνει το 62-70. Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ έχασε κάθε συγκέντρωση από εκείνο το σημείο και μετά και με Κασελάκη, Φρανσίσκο και Μπίλαν, το παιχνίδι τελείωσε με το σκορ στο 70-81.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-38,  55-58, 70-81

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι οπαδοί της Παρτιζάν έκαναν… Τούμπα τη «Stark Arena» κόντρα στον Ολυμπιακό

Τα βίντεο από τη Σερβία κάνουν τον γύρο του διαδικτύου.

Ονειρική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Παρτιζάν στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, δείχνοντας για ακόμη μια φορά την τεράστια αγάπη που τρέφουν για τον ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» Σέρβοι οπαδοί φρόντισαν να μετατρέψουν το «Stark Arena» σε Τούμπα, αφού η ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ομάδων ήταν γεμάτη ΠΑΟΚ με το «ΩΩΩ ΠΑΟΚΑΡΑ» να ακούγεται απ' άκρη σε άκρη σε όλο το γήπεδο. Τα βίντεο που κάνουν το γύρο του διαδικτύου είναι εντυπωσιακά και αν κάποιος δεν γνώριζε πως το ματς διεξάγεται στη Σερβία, σίγουρα θα πίστευε πως αυτό γίνεται στην Ελλάδα και την έδρα του Δικεφάλου.

Δείτε το βίντεο:

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Επιτέλους… πλήρης!

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία των «ασπρόμαυρων» για το παιχνίδι του Σαββάτου.

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, μία προπόνηση του ΠΑΟΚ mateco πραγματοποιήθηκε χωρίς απουσίες! Ο Justin Alston για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα, μετά τον τραυματισμό του, συμμετείχε στο πρόγραμμα της ομάδας, ο Jamuni McNeace και ο Αριστοτέλης Σωτηρίου που (προληπτικά) είχαν μείνει εκτός προπόνησης την Τετάρτη, επέστρεψαν σε κανονικούς ρυθμούς και ο Στάθης Νεραντζάκης είδε για πρώτη φορά όλους τους παίκτες στο παρκέ.

Με βίντεο ανάλυση του αντιπάλου, ασκήσεις στο γυμναστήριο και προπόνηση με έμφαση στην τακτική, ολοκληρώθηκε το σημερινό πρόγραμμα της ομάδας μας, που ξεκινά το Σάββατο (30/3 στις 18:00) την προσπάθειά της στα Playouts του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ mateco θέλει να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στον Απόλλων Πατρών Carna (που είναι και η τελευταία ομάδα που νίκησε στις αρχές Φεβρουαρίου) και ταυτόχρονα να ξεκινήσει μία προσπάθεια για να πετύχει όσο το δυνατόν περισσότερες νίκες στον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος, προκειμένου να συμμετέχει στη συνέχεια στα Play Off της Stoiximan Basket League.