ΜΠΑΣΚΕΤ

Τους τελειώνει την Τετάρτη

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έχτισε μια διαφορά και παρά τη μέτρια εικόνα του στο δεύτερο μέρος, έφτασε στο τελικό 62-51 και την Τετάρτη έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη σειρά στο Αλεξάνδρειο.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στα φετινά πλέι οφ, επέβαλλε το δικό του ρυθμό από την αρχή και ουσιαστικά όρισε αυτός την τύχη του αγώνα. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου, είχαν ως οδηγό την άμυνα τους, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν και έχτισαν τη διαφορά που κράτησαν ως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ οδήγησε τον Αρη σε πολλά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και βρίσκοντας επιλογές μέσα από την άμυνα του, άρχισε να χτίζει τη διαφορά σιγά-σιγά, φτάνοντας μέχρι το 22-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα ήταν ακόμα καλύτερη στο δεύτερη περίοδο, αφού ο Αρης φε μπορούσε να βρει διαδρόμους προς το καλάθι και παρότι ο Λάνγκφορντ ήταν ξεκάθαρα κουρασμένος, ο Μαργαρίτης ήταν αυτός που έδινε λύσεις στη ρακέτα για τον ΠΑΟΚ. Στο ίδιο δεκάλεπτο και ο Μπρέμερ πέτυχε κάποια μεγάλα σουτ, και έτσι φτάσαμε μέχρι το +17 (39-22) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, μέχρι εκείνο το σημείο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Πρίφτης, έπαιξε ξεκάθαρα ζώνη (με Μπρέμερ και Κάρτερ στον πάγκο λόγω φάουλ) και παρότι βγήκαν και πάλι ελεύθερα σουτ, ο ΠΑΟΚ αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και κρατούσε τον Αρη μέσα στο παιχνίδι.

Οσο ο ΠΑΟΚ δεν τελείωνε το ματς, ο Αρης που συνέχισε να έχει πολλά προβλήματα στην επίθεση, με τον Πάσαλιτς ουσιαστικά εκτός αγώνα και τον Βεζένκοφ, εκνευρισμένο και άστοχο, «ροκάνισε» τη διαφορά μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου (53-45).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα, αφού δεν έβρισκε διαδρόμους, ωστόσο σε εκείνο το σημείο πέτυχε 5/6 βολές έκανε το 58-45 και «καθάρισε» τη νίκη. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο πέτυχε 11 πόντους από βολές και κανένα εντός παιδιάς καλάθι!

Παρόλα αυτά, έφτασε στο άνετο 62-51 και έκανε το 2-1 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, με 14 πόντους, ενώ 11 είχε ο Οντουμ και ο Κάρτερ συμπλήρωσε άλλους 10. Από πλευράς Αρη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοφ, ο οποίος όμως έμεινε στους 10 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 40-26, 51-35, 62-51

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 7(2), Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Κάρτερ 10(2), Τσόχλας 4, Δέδας 2, Μαργαρίτης 14(1), Οντουμ 11(1), Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 3

Άρης (Δ. Πρίφτης): Πάσαλιτς 5(1), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 8(2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 10(2), Νέιμικ 2, Μούρτος 7, Σίμτσακ 8

39-24 μειώνει με σουτ ο Πάσαλιτς

39-22 Μπρέμερ με απίστευτο τρίποντο (7π.)

14-8 με καλάθι-φάουλ του Μούρτου

Αύστηρο αντιαθλητικό από τον Χριστοδούλου στον Όντουμ. Αστοχος και στις δύο βολές ο Πάσαλιτς

Άστοχος στη συμπληρωματική βολή ο Λάνγκφορντ. 2/5 έχει ο ΠΑΟΚ ως τώρα

Νέο τάιμ άουτ. 4.42 για το τέλος της 1ης περιόδου

14-5 με καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μπρέμερ, Λάνγκφορντ, Λιάπης, Κάρτερ, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Οντουμ, Χαριτόπουλος, Σαλούστρος, Χονδρογιάννης

Άρης (Δ. Πρίφτης): Πάσαλιτς, Τσιάρας, Δήμας, Ριντ, Τόμας, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Βεζένκοφ, Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ, Φλιόνης

Διαιτητές: Χριστοδούλους, Πηλοΐδης, Μητσόπουλος

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Νέο “ραντεβού” στο Παλατάκι

Σημαντικό ματς, απαραίτητη η παρουσία του κόσμου

Αναλυτικά όσα αναφέρει στην επίσημη ενημέρωση της η «ασπρόμαυρη» ΚΑΕ:

"Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco ανακοινώνει ότι ξεκίνησε η διάθεση των εισιτηρίων για τον αγώνα ΠΑΟΚ mateco – Μαρούσι, που θα διεξαχθεί στο PAOK Sports Arena το Σάββατο 27 Απριλίου 2024 στις 20:15, για την 5η αγωνιστική των Play Out της Stoiximan Basket League.

Οι τιμές των εισιτηρίων είναι…

- Ισχύουν τα εισιτήρια διαρκείας της αγωνιστικής περιόδου 2023-24.

Τρόποι διάθεσης:

• Από το PAOK Sports Arena…

Τετάρτη (24/4): 12:00 – 18:00

Πέμπτη (25/4): 10:00-18:00

Παρασκευή (26/4): 10:00-18:00

Σάββατο (27/4): 10:00 έως την ώρα έναρξης του αγώνα

Όσοι φίλαθλοι έχουν προμηθευτεί εισιτήριο μέσω internet και έχουν επιλέξει παραλαβή από τα εκδοτήρια, μπορούν να πάρουν τα εισιτήρια τις ώρες λειτουργίας των εκδοτηρίων με την επίδειξη της ταυτότητας και τον αριθμό κράτησης των εισιτηρίων.

Για την αγορά του εισιτηρίου είναι απαραίτητη η καταχώρηση της ταυτότητας και του ΑΜΚΑ.

-Τα παιδιά ηλικίας ως 12 ετών έχουν ελεύθερη είσοδο στο γήπεδο χωρίς να καταλαμβάνουν θέση, ενώ παράλληλα θα υπάρχει και παιδικό εισιτήριο στα 10€ για τα παιδιά έως 15 ετών. (Ισχύει και για τα διαζώματα 108-111).

ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΜΕΑ ΑΠΟ ΤΗΝ TAXIWAY

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco και η TAXIWAY, στο πλαίσιο της συνεργασίας τους, προσφέρουν τη ΔΩΡΕΑΝ μετακίνηση ατόμων με κινητικά προβλήματα, από και προς το PAOK Sports Arena σε κάθε εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας!

Για τον προγραμματισμό της μετακίνησής τους, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν το αργότερο 48 ώρες πριν από κάθε αγώνα, με τα γραφεία της ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco, στο τηλέφωνο: 2310-472551 (καθημερινά: 10:00-18:00)".

ΜΠΑΣΚΕΤ

«Ζωντανός» ο ΠΑΟΚ για την 8η θέση!

Το “διπλό” του Αμαρουσίου και ο σαββατιάτικος “τελικός” στο PAOK Sports Arena!

Tη νίκη με σκορ 90-76 πανηγύρισε το Μαρούσι στην έδρα του Λαυρίου και έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε "ζωντανός" για την 8η θέση, που οδηγεί στα playoffs της Basket League!

Το Μαρούσι πήρε από τα πρώτα λεπτά προβάδισμα στο σκορ και έφτασε δίκαια στο "διπλό", με τον σαββατιάτικο αγώνα στο "Παλατάκι" (20:15) να είναι ουσιαστικά ο... τελικός για την 8η θέση που οδηγεί "πάνω" στον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο Χιλ με 36 πόντους ενώ για το Λαύριο ο Μουρ σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-45, 53-64, 76-90.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Μισή χρονιά χωρίς διπλό!

Άλλο ένα μεγάλο πρόβλημα για τη φετινή ομάδα

Ο ΠΑΟΚ έχασε και από την ΑΕΚ με 99-91, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων χθες, μεγαλώνοντας κι άλλο ένα αρνητικό σερί.

Αυτή, ήταν η 11η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για το «Δικέφαλο του Βορρά» στο πρωτάθλημα και για να βρει κάποιος την τελευταία φορά που κέρδισε μακριά από το Παλατάκι, πρέπει να γυρίσει το ημερολόγιο στις 11… Νοεμβρίου του 2023. Τότε, είχε κερδίσει με 54-67 στην Πάτρα τον Απόλλωνα, αλλά στη συνέχεια η μοναδική νίκη μακριά από το γήπεδο του, ήταν στην Ευρώπη, με εκείνο το 87-88 επί της Τόφας, μετά από δύο παρατάσεις στις 9 Ιανουαρίου.

Σε συνολικά 15 εκτός έδρας παιχνίδια ως τώρα σε επίσημες διοργανώσεις, ο ΠΑΟΚ μετράει μόλις τέσσερις νίκες, ενώ αν ληφθούν υπ’όψιν, τα ουδέτερα της Ρόδου και της Κρήτης, σε Super Cup και Final 8 Kυπέλλου αντίστοιχα, το σχετικό ποσοστό, είναι μόλις 4/18 νίκες μακριά από το Παλατάκι…