ΜΠΑΣΚΕΤ

Πέρασε… αέρας και από το Λαύριο

Εχει βρει ρυθμό και δε μπορεί να τον σταματήσει κανείς. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 63-73 και στο Λαύριο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με τον Κλάντον να έχει 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, άλλους 19 να βάζει ο Χρυσικόπουλος και 12, ο Μπράιαντ που παρά την αστοχία του, ήταν αποφασιστικός στο τέλος.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να περάσει πιο εύκολο απόγευμα στο Λαύριο, έβαλε δύσκολα στον εαυτό του, αφού παρότι έπαιξε πολύ καλή άμυνα, δε μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι. Η δουλειά του, όμως, έγινε και πάλι, με τον Κλάντον να κάνει καταπληκτικό ματς, τον Χρυσικόπουλο να συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις του και τον Μπράιαντ, παρά την αστοχία του, στο τέλος να είναι καθοριστικός. Μάλιστα, για μεγάλο διάστημα στην 4η περίοδο, ο ΠΑΟΚ έπαιζε με τον ορισμό του “small ball”, έχοντας για ψηλούς τον Χρυσικοπουλο και τον Πέινερς, στέλνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους!

Το πρώτο ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε όπως και στο Βαρέζε, με Κόνιαρη, Σάιμπερτ, Πέινερς, Τέιλορ, Κλάντον και με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα του. Ο Κόνιαρης πήγε πάνω στον Μπολντς, ο Σάιμπερτ στον Γιανγκ και με καλάθι του Κλάντον, προηγήθηκε με 2-7. Οι γηπεδούχοι, πίεσαν πολύ σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν μπάλες με τον Κόνιαρη στο παρκέ για να προηγηθούν με 8-7. Η είσοδος του Μιλιένοβιτς, έφερε ηρεμία, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε σκορ από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι με τον Γιανγκ να δίνει ενέργεια, προηγήθηκαν με 19-16, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σκορ με συνέπεια, μόνο από τον Κλάντον στην πρώτη περίοδο.

Όπως το συνηθίζει, ο Μαρκόπουλος χαμήλωσε το σχήμα του στη δεύτερη περίοδο, με Τσόχλα, Μιλιένοβιτς, Μπράιαντ, Χρυσικόπουλο στο «4» και Κλάντον, με τον Αμερικανό ψηλό, να δημιουργεί εξαιρετικά, όποτε ερχόταν βοήθεια επάνω του. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με 23-25, μετά από πέντε συνεχόμενους πόντους του Χρυσικόπουλου, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, για να προηγηθούν, ξανά, με 29-27, 5.30 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ, με τον Κλάντον και τον Χρυσικόπουλο να κάνουν θραύση κάτω από τα δύο καλάθια και να ανανεώνουν τη μία επίθεση μετά την άλλη, έτρεξε ένα σερί 0-9, για να προηγηθεί με 29-36, με τους γηπεδούχους στο ίδιο διάστημα, να έχουν χάσει με τραυματισμό, τον Πάντερ και να μένουν για σχεδόν τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ.

Ο Κλάντον πήγε στον πάγκο μετά το δεύτερο φάουλ του, ο Χρυσικόπουλος είχε ανάγκη από ανάσες και η είσοδος Γλυνιαδάκη και Τέιλορ, ξαναγύρισε το μομέντουμ στο Λαύριο, που κάνοντας ένα σερί 9-1, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-37.

Ο ΠΑΟΚ είχε 25% στα τρίποντα (2/8) στο πρώτο μέρος, 37% στα δίποντα (11/28) και 69% στις βολές (9/13), νούμερα που έδειχναν την αστοχία του. Ωστόσο είχε 23 ριμπάουντ, έναντι 15 του Λαυρίου, με τα 9 από αυτά να είναι επιθετικά (5 ο Χρυσικόπουλος, 3 ο Κλάντον), ενώ είχε 11 ασίστ με 8 λάθη, στο ίδιο διάστημα. Κλάντον και Χρυσικόπουλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ έχοντας από 11 πόντους, στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έπαιξε ακόμα καλύτερη άμυνα. Με τον Χρυσικόπουλο να βάζει έξι συνεχόμενους πόντους, πήγε ξανά στο +5 (38-43) και κλείνοντας όλους τους διαδρόμους στο Λαύριο, πήγε και στο 41-47. Ο Κλάντον συνέχισε να κάνει ότι θέλει στις δύο ρακέτες, αλλά ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να ξεφύγει και να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι, μείωσαν σε 46-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Πέινερς επέστρεψε στο παρκέ και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, πήγε την ομάδα του στο +7 (46-53) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά εκεί ήρθε το τέταρτο φάουλ του Κλάντον. Ο Μαρκόπουλος, βλέποντας την εικόνα της ομάδας του, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με Γλυνιαδάκη-Τέιλορ, πέρασε στο παρκέ ξανά τον Χρυσικόπουλο και έπαιξε με μια πεντάδα που είχε στο παρκέ Τσόχλα, Μπράιαντ, Σάιμπερτ, Χρυσικόπουλο και Πέινερς! Και του βγήκε!

Η άμυνα, συνέχισε να δίνει λύσεις και από τη στιγμή που «συνδέθηκε» με το καλάθι ο Μπράιαντ (που ήταν πολύ άστοχος μέχρι εκείνο το σημείο), ο ΠΑΟΚ ξέφυγε. Επτά συνεχόμενοι πόντοι του «Τρακ» και άλλοι δύο από τον Κλάντον, έστειλαν τη διαφορά στους 15 πόντους (52-67), 2.30 λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί, οι παίκτες του ΠΑΟΚ νόμιζαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 9-2 για το 61-69, αλλά ο Κλάντον με τάπα στον Τζόνσον 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, «καθάρισε» και αυτή την κατάσταση. Ο Μιλιένοβιτς έβαλε τις δύο βολές και με άλλο ένα καλάθι του Πέινερς, ο ΠΑΟΚ νίκησε τελικά, με 63-73.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε ξεκάθαρα από την άμυνα του, κρατώντας τον Μπολντς μόλις στους 3 πόντους (με 1/9 σουτ) ενώ ο Πάντερ που τραυματίστηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, είχε 9 πόντους ως τότε. Ο Κλάντον έκανε καταπληκτικό παιχνίδι, με τους 17 πόντους και τα 16 ριμπάουντ του (τα μισά επιθετικά), ενώ ο Χρυσικόπουλος είχε 19 πόντους με 5 επιθετικά ριμπάουντ όλα στα πρώτο ημίχρονο όμως. Ο Μπράιαντ, τελείωσε το παιχνίδι με 5/14 σουτ, αλλά είχε επτά πολύ σημαντικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ είχε 43% στα δίποντα (25-58), 26% στα τρίποντα (4/15) και 61% στις βολές (11/18). Επαιξε όμως εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τους γηπεδούχους στο 36% στα σουτ (22/61) και πήρε 48 ριμπάουντ απέναντι σε 28 του Λαυρίου, με τα 18 από αυτά να είναι επιθετικά. Παρά τα 17 του λάθη, είχε τρεις περισσότερες ασίστ (20), με τους γηπεδούχους να έχουν 17 ασίστ και 19 λάθη…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 38-37, 46-49, 63-73

Λαύριο (Χ. Σερέλης):
Χάμιλτον 14(1), Γιανγκ 14(1), Αθανασούλας 5(1), Κοκ 9, Μπολντς 3(1), Τζόνσον 5, Πάντερ 9(1), Στεφανίδης, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 4

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος):
Κόνιαρης, Τέιλορ, Σάιμπερτ 8(2), Πέινερς 8, Κλάντον 17, Χρυσικόπουλος 19(1), Τσόχλας 2, Μιλιένοβιτς 7,  Γλυνιαδάκης, Μπράιαντ 12(1)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

Δεν δίνεται καθαρό φάουλ στον Μπράιαντ αλλά το Λαύριο αστοχεί στην επίθεση

Νέο τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο που βλέπει το Λαύριο να μειώνει στους 8. 1.41 ακόμη για το τέλος

61-69 από τον Αθανασούλα

58-69 με καλάθι και φάουλ του Χάμιλτον

55-69 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πέινερς

Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο. 2.12 ακόμη

55-67 από τον Μπόλντς που πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους

52-67 από τον Κλάντον 3.20 ακόμη για το τέλος

52-65 από τον Μπράιαντ που κάνει πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο (10π.)

46-51 με λέι απ του Πέινερς. 9.00 για το τέλος

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει την τελευταία περίοδο με τους Τσόχλα, Μπράιαντ, Σάιμπερτ, Πέινερς και Κλάντον

38-39 ο Χρυσικόπουλος

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει το 2ο ημίχρονο με τους Τσόχλα, Κόνιαρη, Σάιμπερτ, Χρυσικόπουλο και Κλάντον στη βασική πεντάδα

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ οι Κλάντον και Χρυσικόπουλος με 11 έχοντας σχεδόν τα μισά ριμπάουντ της ομάδας. 11 από τα συνολικά 23

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 38-37

38-37 από τον Γιάνγκ

36-37 ο Κακλαμανάκης

34-37 με 1/2 βολές από τον Μιλιένοβιτς. 45 δευτερόλεπτα ακόμη.

34-36 με καλάθι και φάουλ από τον Κοκ. Έξω η βολή

32-36 με 1/2 βολές από τον Κοκ

Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο. 1.42 για το ημίχρονο

31-36 με 2/2 βολές από τον Κοκ

29-36 με 1/2 από τον Κλάντον. 1.58 για το ημίχρνο

29-35 με 1/2 βολές από τον Χρυσικόπουλο (11π.) που έχει και 5 επιθετικά ριμπάουντ

26-27 ο Κλάντον. Ασίστ Χρυσικόπουλος

Ο δικέφαλος έχει ήδη 17 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 6 είναι επιθετικά.

26-25 με /3 βολές από τον Πάντερ

Φάουλ στο τρίποντο από τον Μιλιένοβιτς

Τάιμ άουτ το Λαύριο. 6.00 για το ημίχρονο

23-25 ο Χρυσικόπουλος στον αιφνιδιασμό σε φάση που ξεκίνησε από κόψιμο του Κλάντον

23-23 με καλάθι και φάουλ του Χρυσικόπουλου. 6.22  για το ημίχρονο

Ο Καρακατσούνης σφυρίζει ξεκάθαρα έδρα κι αφήνει ως τώρα το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων

23-20 ο Μπράιαντ στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο του Τσόχλα

23-18 ο Κακλαμανάκης

21-18 ο Μιλιένοβιτς. Ασίστ ο Κλάντον

21-16 από τον Τζόνσον

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει τη 2η περίοδο με τους Τσόχλα, Μπράιαντ, Μιλιένοβιτς, Χρυσικόπουλο και Κλάντον

8-9  από τον Μιλιένοβιτς

Περράκης στη θέση του Κοκ που έφτασε ήδη τα 2 φάουλ.

8-7 με καλάθι και φάουλ από τον Χάμιλοτν. Έξω η βολή

Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο. 4.48 για το τέλος της 1ης περιόδου

5 λάθη ήδη από τον ΠΑΟΚ

6-7 από τον Χάμιλτον 5.32 ακόμη για τη λήξη της 1ης περιόδου

4-7 ο Γιάνγκ

Γλυνιαδάκης στη θέση του Κλάντον που σε μια διεκδίκηση της μπάλας έχασε τους φακούς του

Λαύριο (Χ. Σερελής)
: Γιανγκ, Τζόνσον, Χάμιλτον, Πάντερ, Στεφανίδης, Αθανασούλας. Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης, Κοκ, Μπολντς

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τσόχλας, Τέιλορ, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης,Καραμανώλης, Σάιμπερτ, Καμάρας, Μπράιαντ, Πέινερς, Κλάντον

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Καλδίρης, Μπίκας

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι ευχές του μπάσκετ στο Γ. Σαββίδη (pic)

Ιδιαίτερη μέρα για έναν ιδιαίτερο άνθρωπο για όλο το σύλλογο

Ο Γιώργος Σαββίδης έχει την τιμητική του σήμερα, λόγω γενεθλίων, μία ημέρα μετά τον πατέρα του Ιβάν και φυσικά η «ασπρόμαυρη» οικογένεια, είναι διπλά του.

Η ΚΑΕ με μήνυμα της στα social media αναφέρει:

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι διαιτητές στο Παλατάκι

Ποιοι ορίστηκαν στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Απόλλωνα Πάτρας

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει το Σάββατο στις 18:00 στο Παλατάκι, την παρουσία του στα πλέι άουτ της Stoiximan Basket League, κόντρα στον ουραγό, Απόλλωνα Πάτρας, με την ΚΕΔ να ορίζει στην αναμέτρηση αυτή τον Θεονά, τον Μαγκλογιάννη και τον Λουλουδιάδη.

Αναλυτικά οι διαιτητής της 1ης αγωνιστικής της Γ' Φάσης:

Σάββατο 30/3

Α. Παπανδρέου 17.15 Περιστέρι-Κολοσσός Ρ. Παπαπέτρου-Λόρτος-Χριστινάκης (Κουλούρης)

ΠΑΟΚ 18.00 ΠΑΟΚ-Απόλλων Π. Θεονάς-Μαγκλογιάννης-Λουλουδιάδης (Κυρτάτας)

Λαύριο 19.00 Λαύριο-Καρδίτσα Συμεωνίδης-Μηλαπίδης-Μπακάλης (Νηγιάννης)

Κυριακή 31/3

ΣΕΦ 17.15 Ολυμπιακός-Άρης Τσαρούχα-Μαρινάκης-Σκανδαλάκης (Μωϋσιάδης)

ΟΑΚΑ 21.00 Παναθηναϊκός-Προμηθέας Π. Τσολάκος-Τζιοπάνος-Κατραχούρας (Ντάβαρης)

Δευτέρα 1 /4

ΟΚΑΛ 20.15 ΑΕΚ-Μαρούσι Καρπάνος-Τηγάνης-Ζακεστίδης (Παπαδόπουλος Θεοφ.)

ΜΠΑΣΚΕΤ

Αναβολή στο Παναθηναϊκός – Προμηθέας

Ανακοίνωση του ΕΣΑΚΕ, γιατί αναβλήθηκε το παιχνίδι

Λόγω του… ΑΕΚΟλυμπιακός στο ποδόσφαιρο, η Αστυνομία δε μπορούσε να εγγυηθεί για την ασφάλεια των φιλάθλων στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Προμηθέα κι έτσι για λόγους ασφαλείας, το παιχνίδι αυτό αναβλήθηκε και θα πραγματοποιηθεί σε άλλη ημερομηνία.

Η ανακοίνωση του ΕΣΑΚΕ αναφέρει:

«Η αναμέτρηση Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR – Προμηθέας Πάτρας για την πρώτη αγωνιστική του Top-6 που ήταν προγραμματισμένη για την Κυριακή (31/3, 21:00) στο ΟΑΚΑ, σε συνέχεια της απόφασης του Αναπληρωτή Υπουργού Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού κ. Γιάννη Βρούτση, σχετικά με τη χρονική μετάθεση του αγώνα για σοβαρούς λόγους ασφάλειας, αναβάλλεται και θα πραγματοποιηθεί σε νεα ημερομηνία η οποία θα ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες.

Σε συνέχεια της υπ’ αριθμ. 9180/28-3-2024 απόφασης του Αναπληρωτή Υπουργού Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού (Α.Δ.Α ΨΦ9Κ46ΝΚΠΔ-ΨΙΝ) κ. Γιάννη Βρούτση, σχετικά με τη χρονική μετάθεση του αγώνα καλαθοσφαίρισης μεταξύ των ομάδων ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ AKTOR – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης Πρωταθλήματος (Top6 & Playouts) Stoiximan Basket League 2023-24 για σοβαρούς λόγους διαφύλαξης της δημόσιας τάξης και ασφάλειας, σας ενημερώνουμε ότι ο ως άνω αγώνας μετατίθεται σε άλλη πρόσφορη ημερομηνία για την οποία θα ενημερωθείτε το συντομότερο δυνατόν».