ΒΟΛΕΙ

Από την κόλαση στον παράδεισο!

Η… σταχτοπούτα Καζινμπάρτσικα αποδείχτηκε… σκληρό καρύδι βάζοντας δύσκολα στον ΠΑΟΚ που κατάφερε ωστόσο να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και παράλληλα προβάδισμα για την πρόκριση στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού παρά το καλό του ξεκίνημα στο πρώτο σετ, επέτρεψε στην ουγγρική ομάδα να επιστρέψει με αξιώσεις στη διεκδίκηση του αγώνα κάνοντας το 2-1. Ο ΠΑΟΚ «ξύπνησε» και με την εμπειρία του κατάφερε να ισοφαρίσει την αναμέτρηση και να πάρει το τάι-μπρέικ που του δίνει… μισή πρόκριση την οποία θα σφραγίσει την ερχόμενη Τετάρτη στο «Παλατάκι» μπροστά στον κόσμο του.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζούριτς με 26 πόντους, με τον Τακουρίδη ωστόσο να κάνει εντυπωσιακό παιχνίδι με 15 πόντους (75% επίθεση και 6 μπλοκ) και τους Γκόρτσανιουκ (17 πόντους) και Σαφράνοβιτς (14 πόντους) να ακολουθούν.

Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Αλεξάνταρ Όκολιτς με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, με το Σέρβο κεντρικό να δείχνει από νωρίς για ποιο λόγο ο Δικέφαλος του Βορρά επένδυσε σε αυτόν.

Η εικόνα του αγώνα:

Με τον Μάρκεζ να ξεκινάει «ζεστός» από το μπλοκ και την επίθεση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-8 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η… ραψωδία του κεντρικού από τη Βενεζουέλα συνεχίστηκε και έχοντας για «συμπαραστάτες» τους Τακουρίδη και Γκόρτσανιουκ ο Δικέφαλος ανέβασε και άλλο τη διαφορά (11-17, 14-22), με τους Ούγγρους να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν και τον Μάρκεζ με νέο «δυνατό» καρφί να κάνει το 18-25 και το 1-0 στα σετ υπέρ του ΠΑΟΚ.

Άξιο αναφοράς για το πρώτο σετ είναι το γεγονός ότι οι 15 πόντοι του Δικεφάλου ήρθαν από τους δύο κεντρικούς του (Μάρκεζ 8, Τακουρίδης 7) οι οποίοι μάλιστα ήταν αλάνθαστοι στην επίθεση!

Γκόρτσανιουκ και Τζούριτς πήραν τη… σκυτάλη στο δεύτερο σετ και μαζί με τον Τακουρίδη έδωσαν από νωρίς «αέρα» στον ΠΑΟΚ (9-14) όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ούγγροι αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν ένα «μπλακ άουτ» του Δικεφάλου και ανέτρεψαν την εικόνα του σετ περνώντας μπροστά (16-15). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τους Σαφράνοβιτς και Τζούριτς να δίνουν λύσεις για τον ΠΑΟΚ, και τον Όκολιτς να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Δικεφάλου ως αλλαγή στο 20-20. Σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ ο Τακουρίδης με μπλοκ έβαλε μπροστά τους κυπελλούχους Ελλάδας (21-22), με τον Τζούριτς να κερδίζει το μπλοκ άουτ και να κάνει το 21-23. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με νέο σερί πέρασαν ξανά μπροστά με 24-23! Ο Τζούριτς με καρφί έστειλε το σετ σε… παράταση (24-24), όμως στην επόμενη φάση «τράκαρε» με τον Γκόρτσανιουκ με την άμυνα να μη βγαίνει (25-24). Ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε (25-25), όμως οι Ούγγροι ήταν εκείνοι που έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με μία άμυνα που δε βγήκε από πλευράς ΠΑΟΚ και ένα μπλοκ άουτ του Νέμεθ που διαμόρφωσαν το 27-25 και το 1-1 στα σετ.

«Χέρι – χέρι» ξεκίνησαν και στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες μέχρι το σημείο που οι Μάρκεζ με τους Τακουρίδη σε συνδυασμό με ένα λάθος των γηπεδούχων έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (9-12). Οι Ούγγροι επέστρεψαν άμεσα μειώνοντας αρχικά (11-12) και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας (15-15) με το Δικέφαλο να βρίσκει λύσεις σε εκείνο το σημείο μόνο από τον Γκόρτσανιουκ. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πόντους από τον Τζούριτς και με δύο λάθη των γηπεδούχων να μπαίνει μπροστά με 20-21. Και όμως υπήρξε νέα ανατροπή! Μία παράβαση των «ασπρόμαυρων¬, ένα μπλοκ του Ντιάζ και μία επίθεση του Μπανάι έφερε την Καζινμπάρτσικα στο +2 (23-21) και τον Στάνκου να καλεί τάιμ-άουτ. Ο Φιλίποφ κέρδισε μία κρίσιμη μάχη στο φιλέ και μείωσε σε 23-22 και η συνέχεια ήταν δραματική! Οι γηπεδούχοι έφτασαν πέντε φορές σε σετ μπολ, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις και ισοφάριζε, αλλά δεν έγινε το ίδιο και στη φάση που έκρινε το σετ. Στο 29-28, ο Σαφράνοβιτς πήρε την επίθεση, κέρδισε το μπλοκ άουτ, όμως οι διαιτητές του χρέωσαν ότι στην προσπάθεια του πάτησε στο αντίπαλο τερέν με αποτέλεσμα ο πόντος, αλλά και κατ’ επέκταση και το σετ (2-1) να πάει στους Ούγγρους με 30-28, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ.

Τα όσα έγιναν στο τέταρτο σετ «ξύπνησαν» τους παίκτες του Δικεφάλου που με τον… ανεβασμένο Σαφράνοβιτς και τους Τζούριτς – Γκόρτσανιουκ προηγήθηκαν με 5-9. Με τον Όκολιτς πλέον στον αγωνιστικό χώρο ως κεντρικό δίπλα στον Τακουρίδη, ο Σέρβος έκανε το 7-10 πετυχαίνοντας τον πρώτο του πόντο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Για μία ακόμη φορά οι «ασπρόμαυροι» έχασαν το προβάδισμα που πήραν επιτρέποντας στους Ούγγρους να ισοφαρίσουν (11-11). Σαφράνοβιτς, Τακουρίδης και Όκολιτς έβαλαν ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ (14-18). Σε αντίθεση με τα προηγούμενα σετ, οι γηπεδούχοι «λύγισαν» από τα λάθη τους και δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά στη συνέχεια του σετ φτάνοντας στο 19-25 και το 2-2.

Συναρπαστικό ήταν το πέμπτο σετ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει λύσεις από Τζούριτς και Γκόρτσανιουκ και να προηγείται 7-8 στην αλλαγή των τερέν των δύο ομάδων. Ο Έλληνας διαγώνιος μαζί με τον Αλεξάνταρ Όκολιτς έδωσαν δύο σημαντικούς πόντους στο Δικέφαλο που έκανε το 8-10. Το άουτ σερβίς του Μπλάζοβιτς έφερε τους «ασπρόμαυρους» μία… ανάσα από τη νίκη (11-13) με τον Καρντός να καλεί τάιμ-άουτ. Και πάλι η Καζινμπάρτσικα κατάφερε να αντιδράσει και με μία παράβαση του Μάρκεζ και μία άουτ επίθεση του Γκόρτσανιουκ ισοφάρισαν σε 13-13 με τον Στάνκου να καλεί εκείνος τάιμ-άουτ. Το ριπλέϊ πάντως της επίθεσης του Έλληνα ακραίου δείχνει τη μπάλα να βρίσκει στα χέρια παίκτη της Καζινμπάρτσικα. Το «θρίλερ» είχε τελικά ευτυχή κατάληξη για τον ΠΑΟΚ, αφού με μία λάθος επίθεση του Σαμπό και ένα μπλοκ του Τακουρίδη οι κυπελλούχοι Ελλάδας έκαναν το 13-15 και το 2-3 στα σετ που τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης στο «Παλατάκι».

1ο σετ: 18-25, 2ο σετ: 27-25, 3ο σετ: 30-28, 4ο σετ: 19-25, 5ο σετ: 13-15

ΚΑΣΝΙΜΠΑΡΤΣΙΚΑ (Μάρεκ Καρντός): Παέζ Ντιάζ 2π., Γιουχάζ 10, Μπανάι 18, Μπλάσοβικς 14, Σάμπο 18, Νέμεθ 18 / Γκεμπχαρτ (λ. – 55%υπ.), Μίλεβ 2, Τορονιάι, Μάκο.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 11π., Φιλίποφ 3, Γκόρτσανιουκ 17, Τζούριτς 26, Τακουρίδης 15, Σαφράνοβιτς 14 / Ν.Εφραμίδη (λ.- 44%υπ.), Κωνσταντινίδης (λ. – 29%υπ.)μ Γάτσης, Οκολιτς 6.

Το φιλμ της αναμέτρησης:

13-15 με μπλοκ του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ παίρνει σπουδαία νίκη με 2-3 σετ

13-14 σετ μπολ, ματς μπολ ο ΠΑΟΚ, άστοχη επίθεση

13-13 επιστρέφουν και πάλι οι γηπεδούχοι, άουτ επίθεση του Γκόρτσανιουκ – Το ριπλέι δείχνει τη μπάλα να ακουμπάει στα χέρια του μπλοκ των Ούγγρων

Ξεκινάει το 5ο και τελευταίο σετ

21 πόντους ο Τζούριτς, 15 ο Τακουρίδης, 14 ο Γκόρτσανιουκ, 14 ο Σαφράνοβιτς για τον ΠΑΟΚ

19-25 ο ΠΑΟΚ θα κάνει το 2-2 στα σετ!

19-24 και σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ

19-23 άουτ σερβίς

18-23

18-22

17-22 τρεις πόντοι χωρίζουν τον ΠΑΟΚ από την ισοφάριση – Ο Γκόρτσανιουκ κέρδισε τον πόντο

Ξεκινάει το 4ο σετ

30-28 και η Καζινμπάρτσικα θα κάνει το 2-1 στα σετ, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ για τη φάση.

Ενώ ο Σαφράνοβιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ ο πόντος πάει στους Ούγγρους γιατί ο Ισραηλινός έκανε παράβαση πατώντας στο αντίπαλο τερέν

Συνεχίζει κανονικά ο Έλληνας διαγώνιος

Ο Τζούριτς φαίνεται να έχει χτυπήσει στο κεφάλι ύστερ από σύγκρουση με τον Γκόρτσανιουκ στην προσπάθεια να βγει άμυνα

Ξεκίνησε το δεύτερο σετ

Εντυπωσιακοί οι κεντρικοί του ΠΑΟΚ που είναι αλάνθαστοι στην επίθεση!

8-11

7-11 ξανά στο +4 ο ΠΑΟΚ με τον Μάρκεζ να «χτυπάει» τώρα με άσο!

Ξεκινάει η αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με τους: Φιλίποφ, Τακουρίδη, Μάρκεζ, Γκόρτσανιουκ, Σαφράνοβιτς, Τζούριτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Διαιτητές Οβούκα (Βοσνία) – Νάστασε (Βέλγιο)

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Στην αποστολή του ΠΑΟΚ βρίσκεται για πρώτη φορά και ο Σέρβος κεντρικός Αλεξάνταρ Όκολιτς.

Ολοκληρώνεται το ζέσταμα των δύο ομάδων σε λίγα λεπτά. Λίγος ο κόσμος στο γήπεδο που φιλοξενείται η αναμέτρηση.

*Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 17/10 στις 19:00 στο PAOK Sports Arena. Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σασταμάλα (Φινλανδία) – BBSK Κωνσταντινούπολης (Τουρκία)

*Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 20:00 και καλύπτεται τηλεοπτικά από το Cosmote Sport7 και διαδικτυακά από το LAOLA.

*Ο Δικέφαλος του Βορρά φιλοξενείται από τη νταμπλούχο Ουγγαρίας, Καζινμπάρτσικα, στην πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League.

*Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ για τη φετινή σεζόν ξεκινάει από την Ουγγαρία και την Continental Arena.

Σήκωσε την κούπα και έρχεται στον ΠΑΟΚ η Φαν ντε Φάιφερ

Πήρε τον τίτλο του πρωταθλήματος με τη Βολουντάρι στην Ρουμανία

Η σπουδαία Βελγίδα, Ίλκα Φαν ντε Φάιφερ, θα είναι η νέα «μαέστρος» της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Μάλιστα, η 31χρονη διεθνής κατάφερε να πανηγυρίσει στην Ρουμανία τον τίτλο της πρωταθλήτριας με την Βολουντάρι.

Αυτό ήταν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της ρουμανικής ομάδας.

Όσον αφορά την ντε Φάιφερ που από τη νέα σεζόν θα είναι στη Θεσσαλονίκη για λογαριασμό του Δικεφάλου, πρόσθεσε στη συλλογή της ένα ακόμη πρωτάθλημα μετά από εκείνα που έχει κατακτήσει σε Βέλγιο και Γερμανία.

ΒΟΛΕΙ

Δεν βάζουν μυαλό: Χτυπήθηκε άνθρωπος του Παναθηναϊκού στο Ρέντη! (vids)

Από αντικείμενο που πετάχτηκε από την κερκίδα των οργανωμένων του Ολυμπιακού, εκκενώθηκε το γήπεδο!

Δεν βάζουν μυαλό οι χούλιγκαν του Ολυμπιακού!

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ του τελικού της Volley League μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, από την εξέδρα των οργανωμένων οπαδών των Πειραιωτών πετάχτηκε μπουκάλι το οποίο χτύπησε τον συνεργάτη του Ανδρεόπουλου, Χρήστο Μπέλλο με συνέπεια την προσωρινή διακοπή και την εκκένωση της συγκεκριμένης εξέδρας.

Μετά από 15 λεπτά διακοπής, ζητήθηκε από τους διαιτητές να εκκενωθεί η κερκίδα όπως κι έγινε για να συνεχιστεί το ματς. Όλα αυτά στο κλειστό του Ρέντη, έξω από το οποίο δολοφονήθηκε ο Γιώργος Λυγγερίδης, την ίδια ημέρα που η Ελληνική Αστυνομία προχώρησε σε μπαράζ συλλήψεων, μεταξύ των οποίων και μέλη του σκληρού πυρήνα της Θύρας 7!

Επέστρεψε στη Νεφτοχίμικ Μπούργκας ο Τρούχτσεφ

Μετά το πέρασμα του από τον ΠΑΟΚ

Επιστροφή σε γνώριμα λημέρια για τον Άξελ Τρούχτσεφ που την περασμένη σεζόν φόρεσε τη φανέλα της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ.

Ο Γάλλος ακραίος με ρίζες από τη Βουλγαρία, θα αγωνιστεί και πάλι με τη Νεφτοχίμικ Μπούργκας.

Ο Τρούχτεφ μάλιστα υπέγραψε συμβόλαιο διετούς διάρκειας με τη βουλγαρική ομάδα, με την οποία είχε αναδειχτεί πρωταθλητής την προπέρσινη σεζόν.

Στην ανακοίνωσή τους οι Βούλγαροι στέκονται στο πέρασμα του 29χρονου ακραίου από τη Θεσσαλονίκη και τον ΠΑΟΚ κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ, αλλά και στο γεγονός ότι ο ίδιος αναδείχτηκε MVP.