Έκανε το 2 στα 2!

Ο Παναθλητικός Συκεών αντέδρασε, όμως η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ διατήρησε ως το φινάλε το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη με 84-80.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των γυναικών πέτυχε ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ που επικράτησε στο PAOK Sports Arena του Παναθλητικού με 84-80.

Κορυφαίες για τον ΠΑΟΚ η Λιούις και η Κωτούλα με 18, με τις Μαγαλιού, Λύμουρα και Ταρπάγκου να δίνουν επίσης σημαντικές λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε ακόμη και με +16 (44-28) ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενες άρχισαν να δείχνουν σημάδια αντίδρασης στην επανάληψη, όταν στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσαν σε 50-48, με τον ΠΑΟΚ όμως να κλείνει την περίοδο στο +4 (65-61).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, αφού ο Παναθλητικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 69-69 στο 36′.

Οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού όμως δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και με σερί σε κρίσιμα σημεία (74-69, 77-71, 81-75) διατήρησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα τους και έφτασαν στη νίκη με 84-80.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ αντιμετωπίζει στην Αθήνα τον Παναθηναϊκό των πολλών προβλημάτων και έχει την ευκαιρία να διευρύνει και άλλο το νικηφόρο σερί του.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 18, Λύμουρα 7 (5 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Μαγαλιού 16, Ταρπάγκου 12 (4 ριμπάουντ), Τράντα 6, Λιούις 18 (5 ριμπάουντ), Κουλουμπή, Κριμίλη, Καρακούλα, Αλμπάνεζ 7 (5 ριμπάουντ)

Παναθλητικός (Ατακτίδης): Χριστιανίδου 17, Γράψα, Κιλαζίδου 7, Κυρατζή 8, Σύρρα 3, Χέρμπεν 14, Μπάνκστον 16, Γκλεζάκη, Κατωπόδη, Ρις 15

29-20 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου

26-15 στο +11 ο Δικέφαλος στη λήξη της 1ης περιόδου.

22-15 σταθερό προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ

17-12 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου

10-6 μπροστά ο ΠΑΟΚ στο 6′

4-4 ισόπαλες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα

2-0 μπροστά ο ΠΑΟΚ

1ο δεκάλεπτο:

*Για τον ΠΑΟΚ απουσιάζει η Μάλαρντ η οποία είχε υποστεί θλάση στο ματς κυπέλλου, πριν από δύο εβδομάδες.

*Από νίκη προέρχεται και ο Παναθλητικός, ο οποίος κέρδισε στην πρεμιέρα στις Συκιές τον Ολυμπιακό Βόλου με 57-54.

*Ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του στην πρεμιέρα επί του Πρωτέα Βούλας θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να κάνει το 2 στα 2 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Παπαδόπουλος: «Ο ΠΑΟΚ το έχει στο DNA του να πρωταγωνιστεί»

Όσα είπε ο αρχιτέκτονας της μεγάλης επιτυχίας

Οι πανηγυρισμοί δεν έχουν κοπάσει στις τάξεις του τμήματος ποδοσφαίρου σάλας του ΠΑΟΚ που στην παρθενική του χρονιά κατέκτησε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, αλλά πανηγύρισε και το πρωτάθλημα στη Futsal League 2.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Λεωνίδας Παπαδόπουλος, σχολίασε:

«Μία πολύ δύσκολη χρονιά από την αρχή, έφτασε στο τέλος της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μεγαλύτερη χαρά νιώθω που αυτά τα παιδιά πήραν αυτό το πρωτάθλημα, τα οποία από το μηδέν ξεκίνησαν, παράτησαν τα πάντα, έδωσαν το 1000% από την ζωή τους, και τώρα βλέπω την χαρά στα πρόσωπα τους.

Όσο κλισέ και αν ακούγεται, ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, από το να πρωταγωνιστεί όπου παίζει. Είναι το DNA αυτής της ομάδας, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να διεκδικεί, τα πάντα, σε οποιοδήποτε άθλημα το οποίο παίζει».

Νικητής ο ΠΑΟΚ σε τουρνουά με ιδιαίτερη σημασία

Ηχηρό μήνυμα έστειλαν όλες οι παίκτριες

Στο 2ο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών κατά της βίας, συμμετείχε ο ΠΑΟΚ Β', φτάνοντας μάλιστα και στην κατάκτησή του.

Το τουρνουά διοργανώθηκε από τον ΠΑΣ Λαμίας, και μαζί με τον ΠΑΟΚ Β' και τους διοργανωτές συμμετείχαν και οι Πιερίδες Μούσες και ΓΠΟ Γιάννινα.

Ο Δικέφαλος πέτυχε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας του ΓΠΟ Γιάννινα με 2-0, των Μουσών με 2-0, και τον ΠΑΣ Λαμία με 4-0.

Καλύτερη παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η αθλήτρια του ΠΑΟΚ Β', Φωτεινή Μπουρονίκου.

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.