Βίτορ: "Πήραμε το μάθημά μας"

Πολύ άσχημο αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ η ήττα από τον Απόλλωνα, αλλά δεν υπάρχει και πολύς χρόνος για σκέψεις. Υπάρχει το παιχνίδι της Κυριακής για το οποίο μίλησε ο Μιγκέλ Βίτορ, χρησιμοποιώντας ως μάθημα ότι έγινε στο Καυτανζόγλειο…

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου

“Πάντα είναι δύσκολα όταν αλλάζεις πολλούς ποδοσφαιριστές οι οποίοι συνήθως δεν αγωνίζονται όλοι μαζί, αλλά νομίζω πως έδωσαν ότι είχαν, προσπάθησαν όσο καλύτερο μπορούσαν. Εντάξει, κάποιες φορές τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά, καθώς το αποτέλεσμα δεν ήταν θετικό για μας αλλά ίσως και να ήταν ένα μάθημα για τ` ότι δε θα έχουμε εύκολους αγώνες. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε κι ελπίζουμε στον επόμενο αγώνα να είμαστε καλύτεροι», είπε ο Βίτορ στη Nova και συνέχιζε: «Ολοι οι αγώνες είναι διαφορετικοί. Εχουμε (απο)δείξει ως τώρα πως είμαστε σε καλή κατάσταση νικώντας στους πλέον πρόσφατους αγώνες. Ο τελευταίος δεν ήταν πολύ καλός αλλά – όπως είπα – πρέπει να βελτιωθούμε, να το δούμε ως μάθημα για εμάς, να μην υποτιμάμε καμία ομάδα. Οκ .. Νομίζω πως την Κυριακή θα είμαστε καλύτεροι και θα δείξουμε ξανά πως είμαστε σε καλή κατάσταση νικώντας τον αντίπαλο».

– Μετά τη νίκη στο Αγρίνιο η ομάδα βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό. Με το δεδομένο πως ο ΠΑΟΚ είναι μια νέα ομάδα ανησυχείς μήπως σας επηρεάσει το συγκεκριμένο γεγονός, χρήζει ιδιαίτερης διαχείρισης;

«Νομίζω πως είναι καλό για μας που βρισκόμαστε στην κορυφή της βαθμολογίας. Είναι καλύτερο από το να ήμασταν χαμηλά και να παλεύαμε για βαθμούς. Είμαστε σε μια εξαιρετική θέση. Αλλά αντιμετωπίζουμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά όπως όλοι στην ομάδα έχουμε πει κατά καιρούς έχοντας ως στόχο σε κάθε περίπτωση τη νίκη. Μετά θα δούμε πού μπορούμε να τερματίσουμε».

– Εχεις δει τον ΟΦΗ φέτος κι αν αλλάζει για σένα κάτι η παρουσία του Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο της κρητικής ομάδας;

«Μέχρι τώρα δεν επικεντρώσαμε στο συγκεκριμένο αντίπαλο επειδή είχαμε πολλές αγωνιστικές υποχρεώσεις. Και την περασμένη εβδομάδα είχαμε δυο αγώνες. Θαρρώ πως αύριο θα δούμε πιο προσεκτικά το τί έχει παρουσιάσει ο ΟΦΗ στις πρόσφατες αναμετρήσεις που έδωσε, θ` αναλύσουμε καλύτερα ότι έχουν κάνει. Για τον κόουτς αναμφίβολα διαθέτει πλειάδα αγωνιστικών παραστάσεων σαν ποδοσφαιριστής και για έναν προπονητή αυτό είναι πάντα καλό, επειδή μπορεί να διδάξει πολλά στους παίκτες του κι είναι καλό που θα χρησιμοποιήσει την εμπειρία του εδώ στο ελληνικό πρωτάθλημα».

– Πού μπορεί να κριθεί ένας αγώνας σαν κι αυτόν την Κυριακής στην Τούμπα, με γνωστά τ` αγωνιστικά δεδομένα και τις δυνατότητες των δυο ομάδων;

«Αν είμαστε όπως περιμένουμε να είμαστε, αν έχουμε μεγαλύτερη κατοχή από τον αντίπαλο, ελέγξουμε τον ρυθμό κι ελπίζουμε πως μπορούμε να το καταφέρουμε αυτό, αν έχουμε καλή κυκλοφορία όπως είχαμε και στους αγώνες που προηγήθηκαν, έχοντας και την πεποίθηση πως ο ΟΦΗ θα έρθει να παίξει μ` αντεπιθέσεις τις οποίες θα προσπαθήσουμε ν` αναχαιτίσουμε στο μισό γήπεδο, τότε θα πρέπει ν` αξιοποιήσουμε τις ευκαιρίες που θα δημιουργήσουμε για να σκοράρουμε κι αν πετύχουμε τον συνδυασμό όλων αυτών τότε μπορούμε να νικήσουμε».

Ανακοίνωσε τον Σκάρπα η Νότιγχαμ

Κατέληξε στην Αγγλική ομάδα

Η Νότιγχαμ ανακοίνωσε την απόκτηση του Γκουστάβο Σκάρπα.

Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, ο οποίος αναδείχθηκε ως ο καλύτερος παίκτης της φετινής σεζόν στο πρωτάθλημα της χώρας του και παράλληλα ψηφίστηκε και ως ο καλύτερος μέσος, έχοντας στο ενεργητικό του επτά γκολ και δώδεκα ασίστ, θα συνεχίσει από τον Ιανουάριο την καριέρα του στην Premier League.

Η αγγλική ομάδα ανακοίνωσε τη μεταγραφή του, με τον Σκάρπα να υπογράφει συμβόλαιο για τα επόμενα 3.5 χρόνια. Ο 28χρονος αγωνιζόταν μέχρι πρότινος στην Παλμέιρας με την οποία είχε απολογισμό 37 γκολ σε 211 παιχνίδια.

Με την ομάδα του Σάο Πάολο κατέκτησε μεταξύ άλλων δύο πρωταθλήματα Βραζιλίας και δύο Copa Libertadores.

Διαγόρας – ΠΑΟΚ Β 2-3: Μαθαίνουν να κερδίζουν σε όλες τις συνθήκες!

Μένει στην πρώτη θέση ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ Β έφυγε νικητής και από τη Ρόδο, επικρατώντας με 3-2 του Διαγόρα. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρήκε και πάλι τον τρόπο να φτάσει στο τρίποντο, αν και είδε το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου, να γίνεται 2-1.

Ο Μπράντονιτς στο 16' έκανε το 0-1, και ο Διαγόρας με γκολ στα 47' και στο 60', το μετέτρεψε σε 2-1. Στο 69' ο Τζίμας, που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 63', ισοφάρισε σε 22 και στο 84' ο Μπράντονιτς,με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το τελικό 2-3.

Ο ΠΑΟΚ μετρά πλέον 3 νίκες σε 4 αγώνες, έχοντας ξεκινήσει με την ισοπαλία στη Βέροια, με γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

LIVE: Διαγόρας Ρόδου – ΠΑΟΚ Β

Η αναμέτρηση της 8ης αγωνιστική

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ. Διαγόρας Ρόδου - ΠΑΟΚ Β 2-3. Νέα μεγάλη νίκη των ασπρόμαυρων με δυο γκολ του Μπράντονιτς και ένα του Τζίμα

Ο ΠΑΟΚ είδε τον Διαγόρα να ανατρέπει το 0-1 και ακολούθως ανέτρεψε εκείνος το 2-1, μετατρέποντας το σε 2-3!

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Ο Μπράντονιτς κάνει το 2-3 και δίνει ξανά προβάδισμα στον Δικέφαλο!

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Ο Τζίμας πλάσαρε εύστοχα, παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά από σουτ του Σπυράκου στο δοκάρι!

70'  Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ, έχοντας χάσει το προβάδισμα που είχε στο πρώτο μέρος και προσπαθεί να απαντήσει.

63' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Νινούα και Τζίμας στη θέση του Γρόσδη και του Πανίδη

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ Ο Παραστατίδης πλασάρει εύστοχα και κάνει το 2-1

60' Ο ΠΑΟΚ ψάχνει τρόπο να επανακτήσει το προβάδισμα

47' ΓΚΟΛ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ Ο Τάτσης σκοράρει και κάνει το 1-1, με σουτ, μετά από πάσα του Λαϊουέλ

46' Ο Σπυράκος πήρε τη θέση του Σμυρλή

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ Διαγόρας - ΠΑΟΚ Β' 0-1 με το εύστοχο πέναλτι του Μπράντονιτς

45' Ο Διαγόρας κλείνει το ημίχρονο έχοντας δημιουργήσει ευκαιρίες, με το 0-1 να παραμένει.

33' Ο Διαγόρας απειλεί ξανά, με τον Λαϊουέλ να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

24' Ο Διαγόρας απείλησε την εστία του ΠΑΟΚ, με τον Αντεσίνα να σουτάρει και να η μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

16' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ Ο Μπράντονιτς ευστοχεί και κάνει το 0-1!

15' Ο Χατζηστραβός ανατράπηκε από τον Μανιώτη, πέναλτι για τον ΠΑΟΚ