Υπόθεση… επτά λεπτών!

Άλλο ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου πραγματοποίησε η Κ19 του ΠΑΟΚ που επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Λεβαδειακού.

Στέργιος Αναστασιάδης

Ο Δικέφαλος του Βορρά επέβαλε τον ρυθμό του στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα του απέναντι στον Λεβαδειακό και έπρεπε να περάσουν 77 λεπτά στο παιχνίδι για να «ξεκλειδώσει» την αντίπαλη άμυνα.

Όταν όμως το κατάφερε, ήταν καταιγιστικός!

Στο 77′ ο Δουμτσής εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Χατζηστραβού για να ανοίξει στο σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού μετά από σουτ του Δουμτσή η μπάλα κατέληξε στον Χατζηστραβό που έκανε το 0-2.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Σαλαμούρας στο 84΄κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γαϊτανίδης για να γράψει το τελικό 0-3 για τον ΠΑΟΚ, που ανέβηκε στους 37 βαθμούς, με την ΑΕΚ να ακολουθεί στους 30, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ταλιχμανίδης, Λύρατζης , Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσιγγάρας (80′ Γιαξής), Χατζηστραβός, Μπαλογιάννης , Γαϊτανίδης, Δούμτσης (82′ Σαλαμούρας), Πουρναράς (60′ Πανίδης).

Το φιλμ της αναμέτρησης:

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ Ο ΠΑΟΚ παίρνει ακόμη μία νίκη

84′ Γκοοοολλλ!!! Ο Σαλαμούρας κέρδισε πέναλτι και ο Γαϊτανίδης ευστόχησε για το 0-3!!!

81′ Γκοοοολλλλ!!! Ο Χατζηστραβός παίρνει το ριμπάουντ μετά από απόκρουση σε σουτ του Δούμτση και με ένα εντυπωσιακό σουτ κάνει το 0-2

77′ Γκοοοοολλλλλλ!!!! Κάθετη του Χατζηστραβού στον Δούμτση, άψογη εκτέλεση και 0-1

* Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στη Λάρισα, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

46΄ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος…

45΄ Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα παρά την συντριπτική υπεροχή του ΠΑΟΚ.

34΄ Επτά τελικές ο ΠΑΟΚ (η μία στην εστία), καμία ο Λεβαδειακός!

* Ημίχρονο στη Λάρισα, δεν άλλαξε το 0-0 μεταξύ ΑΕΛ και ΑΕΚ.

26΄ Παραμένει το 0-0 στη Λιβαδειά, με τον Δικέφαλο να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του αλλά να μην καταφέρνει έως τώρα να βρει διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων.

9΄ Κάτι περισσότερο από… πιεστικός ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι όχι μόνο δεν έχουν περάσει τη μεσαία γραμμή αλλά έχουν κρατήσει ελάχιστα δευτερόλεπτα τη μπάλα στα πόδια τους!

1΄ Ξεκίνησε η αναμέτρηση…

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ αποτελείται από τους Ταλιχμανίδη, Λύρατζη, Τσαούση, Διαμαντή, Μιχαηλίδη, Μπαλογιάννη, Τσιγγάρα, Χατζηστραβό, Γαϊτανίδη, Δούμτση και Πουρναρά.

* Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο αγώνας μεταξύ ΑΕΛ και ΑΕΚ στη Λάρισα, με το 0-0 να μην έχει αλλάξει στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης.

Από την πλευρά του, ο Λεβαδειακός βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία και πιο συγκεκριμένα στην 14η θέση, έχοντας μαζέψει μόλις 7 βαθμούς σε 12 αγώνες.

Ο αγώνας ξεκινάει στις 11:30, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 34 βαθμούς σε 12 αγώνες, τη στιγμή που η ΑΕΚ έχει 27 βαθμούς σε 13 αγώνες και ο Ολυμπιακός 26 βαθμούς σε 13 αγώνες.

Απάντησε ο Πινέδα για το 1-1 (vid)

Με ατομική ενέργεια

Γρήγορη απάντηση της ΑΕΚ στο προβάδισμα του ΠΑΟΚ με τον Κωνσταντέλια.

Ο Πινέδα με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή των «ασπρόμαυρων» που δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν.

Με σουτ που έκανε κέρδισε τον Κοτάρσκι με τη μπάλα πρώτα να πηγαίνει στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 1-1 στο 9ο λεπτό.

Δείτε και τα δύο γκολ που έχουν μπει έως τώρα στην Τούμπα...

Έκρυψε τη μπάλα ο ΠΑΟΚ και 1-0! (vid)

Τους «κάρφωσε» ο Κωνσταντέλιας

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ στην Τούμπα για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «ασπρόμαυροι» μετά από εντυπωσιακή ομαδική ενέργεια έφτασαν στο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο Μπράντον πέρασε στον Μπάμπα ο οποίος έσπασε την μπάλα και ο Γιάννης Κωνσταντέλιας την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 του ΠΑΟΚ!

LIVE: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ