Ά«Χ»ρωμο φινάλε

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ: Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πλατανιά, μένοντας στο 0-0 με τους Κρητικούς στα Περιβόλια.

PAOK24

Ο «Δικέφαλος» μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να κυριαρχήσει και να φύγει με το τρίποντο, με φόντο την είσοδο στα πλέι οφ με την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή.

Από την πλευρά του και ο Πλατανιάς μπήκε ενδιαφερόμενος στην αναμέτρηση διεκδικώντας την είσοδο στα πλέι οφ.

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, σε ένα παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη και για τους δύο αντιπάλους.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε με αξιώσεις μόλις στο 40’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, την οποία εξουδετέρωσε ο Κοκκαλάς.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Αλβανός μέσος έχασε και πάλι ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Ροντρίγκεζ έστειλε την μπάλα άουτ σε κεφαλιά που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Πλατανιά.

Οι Κρητικοί από την πλευρά τους απείλησαν με μακρινά σουτ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πλατανιά μπήκαν πιο ορεξάτοι στην αναμέτρηση, ψάχνοντας ένα γκολ που θα τους έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι, με τον Γλύκο να φωνάζει παρών στην επιστροφή του μετά από τέσσερις μήνες στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ.

Στο 54’ ο Μιλούνοβιτς βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ, πλάσαρε, ωστόσο ο Έλληνας τερματοφύλακας απομάκρυνε τον κίνδυνο, παραχωρώντας κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση το σουτ του Γουνδουλάκη και η παρέμβαση του Σελίν μπροστά από τον Γλύκο είχαν ως αποτέλεσμα ακόμα μία σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 55’.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ απάντησε, με τον Ροντρίγκεζ να τροφοδοτείται από τον Μακ και να επιχειρεί το σουτ απέναντι από τον Κοκκαλά, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να σκοράρει κι ενώ είχε την επιλογή του ολομόναχου Κοροβέση δίπλα του, την οποία δεν είδε πάνω στη βιασύνη του.

Στο 62’ ο Γουνδουλάκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χατζηισαϊα που γλίστρησε και πλάσαρε τον Γλύκο, ωστόσο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ και πάλι είπε όχι.

Στο 65’ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει δίχτυα, ωστόσο ο Πέλκας μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Μακ, πλάσαρε λίγο άουτ.

Η αναμέτρηση είχε πάρα πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες και φαινόταν ότι θα μπορούσε να κριθεί στο γκολ.

Τελικά ΠΑΟΚ και Πλατανιάς ολοκλήρωσαν ισόπαλοι χωρίς γκολ το παιχνίδι, με τον «Δικέφαλο» να ολοκληρώνει το φετινό πρωτάθλημα στην 4η θέση με 45 βαθμούς.

Πλέον μένει να φανεί ποιοι θα είναι οι αντίπαλοι του στα πλέι οφ, ενώ υπάρχει αναμονή και για την εκκρεμοδικία της ΑΕΚ στην εφέσεων, καθώς η ήττα της «ένωσης» στη Λιβαδειά μπορεί να αλλάξει τη βαθμολογία στο μίνι πρωτάθλημα που ξεκινάει σε λίγες εβδομάδες.

Πανιώνιος – Ατρόμητος 0-1

90’+1′ Ο Χαρίσης στη θέση του Κοροβέση.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Ο Κουλιμπαλί σουτάρει και ο Γλύκος μπλοκάρει την μπάλα.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα.

84′ O Πάγκαλος στη θέση του Γκνιάτιτς. Αναγκαστική η τρίτη αλλαγή για τον Πλατανιά.

*Αυτή τη στιγμή στα υπόλοιπα γήπεδα της Super League:

77′ Πάρα πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες μέχρι στιγμής. 46-46 έχει μετρήσει ο σχετικός στατιστικός πίνακας.

76′ Ο Τσουράκης στη θέση του Ανγκούλο.

75′ Ο Τζιόλης έχοντας τραυματιστεί, επιστρέφει τελικά στον αγωνιστικό χώρο. Ο έμπειρος μέσος είδε το πόδι του να γυρίζει σε μία προσπάθεια του να κόψει αντίπαλο.

67′ Ο Ράμος στη θέση του Μιλούνοβιτς.

65′ Μεγάλη ευκαρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας έπαιξε το 1-2 με τον Μακ, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να χάνει την ευκαιρία να κερδίσει τον Κοκκαλά από πλεονεκτική θέση.

63′
Στη θέση του Κάτσε ο Πέλκας.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Χατζηισαϊας γλίστρησε, ο Γουνδουλάκης βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο, προσπάθησε να πλασάρει, ωστόσο ο Έλληνας πορτιέρο κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ.

Αστέρας Τρίπολης – Βέροια 1-1

Ολυμπιακός – Καλλονή 3-0

Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 4-1

Πανιώνιος – Ατρόμητος 0-0

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ βρήκε τον Ροντρίγκεζ κι εκείνος επιχείρησε να σκοράρει με σουτ απέναντι από τον Κοκκαλά, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ο άσος από το Πράσινο Ακρωτήρι είχε δίπλα του την επιλογή του ανενόχλητου Κοροβέση, ωστόσο βιάστηκε.

55′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Γουνδουλάκης επωφελείται από την εκτέλεση του κόρνερ, σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟΚ, με τον Σελίν να παρεμβάλλεται μπροστά από την εστία του Γλύκου και να στέλνει από πολύ πλεονεκτική θέση την μπάλα άουτ.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Μιλούνοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο, με τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να κράταει όρθια την ομάδα του απομακρύνοντας σε κόρνερ.

53′ Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής και στο δεύτερο ημίχρονο, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες.

52′ Νέα λάθος υπόδειξη οφσάιτ σε βάρος του Μακ.

47′ O Κοροβέσης προσπάθησε να επωφεληθεί μία ασυνεννοησία των παικτών του Πλατανιά, με τον Μπανανά να απομακρύνει την τελευταία στιγμή.

Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 2-0

44′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ροντρίγκεζ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κάτσε πήρε την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Πλατανιάς, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

43′ Ο Μιλούνοβιτς σουτάρει και ο Γλύκος μπλοκάρει την μπάλα, ελέγχοντας τη φάση.

*Ο Λεβαδειακός προηγείται με 2-0 κόντρα στην ΑΕΚ.

40′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, ο Κοκκαλάς με υπερένταση παραχωρεί κόρνερ.

36′ Σέντρα του Τζαβέλλα μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Πλατανιά στα αριστερά, η μπάλα κοντράρει και ο Κοκκαλάς μπλοκάρει την μπάλα.

36′ Ο Μιλούνοβιτς προσπάθησε να κρεμάσει τον Γλύκο, έχοντας έξυπνη σκέψη, αλλά χαλώντας τα στην εκτέλεση, με τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ να ελέγχει τη φάση.

35′ Ο Κάτσε βρήκε με κάθετη πάσα τον Μακ, κι ο Σλοβάκος βγήκε τετ-α-τετ, ωστόσο ο Σλοβάκος ήταν οριακά εκτεθειμένος και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιτ.

34′ Ο Γουνδουλάκης βρίσκει τον Κουλιμπαλί, εκείνος δοκιμάζει το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και τον Πλατανιά να απειλεί για πρώτη φορά με αξιώσεις.

28′ Ο Τζιόλης πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΟΚ, ωστόσο δε βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και αυτή περνάει άουτ.

27′ Ο Ανγκούλο δοκιμάζει το σουτ, με τον Γλύκο να ελέγχει τη φάση και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

*Ο Παναθηναϊκός προηγείται του Πανθρακικού, ενώ κάτι αντίστοιχο κάνει και ο Ολυμπιακός απέναντι στην Καλλονή.

20′ Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή της μπάλας, προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο δυσκολεύεται να γίνει απειλητικός στην επίθεση.

16′
Ο Κάτσε εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Χατζηισαϊας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

14′ Ο Τζιόλης βρήκε τον Μακ στην πλάτη των αμυντικών του Πλατανιά, με τον Κοκκαλά να προλαβαίνει τον Σλοβάκο επιθετικό.

9′ Σέντρα του Ροντρίγκεζ από τα δεξιά, ο Κοκκαλάς βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα. Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κυριαρχήσει.

*
Η Βέροια ανοίγει το σκορ στην Τρίπολη και προηγείται κόντρα στον Αστέρα. Σκόρερ ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ, Μπαλάφας.

7′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιτ σε βάρος του Μακ, σε μία οριακή φάση.

*Χωρίς σκορ είναι όλα τα παιχνίδια της Super League στα πρώτα λεπτά τους.

1′ To παιχνίδι ξεκίνησε. Αποθέωση για τους παίκτες του ΠΑΟΚ από τον κόσμο του «Δικεφάλου» που δίνει το παρών και στο σημερινό έκτος έδρας παιχνίδι.

A’ ημίχρονο

Έναρξη αγώνα

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Χατζηισαϊας, Τζιόλης, Μακ, Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Ροντρίγκεζ, Κάτσε, Τζαβέλλας, Κοροβέσης και Κίτσιου.

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Χαρίσης, Σάμπο, Κούστα, Πέλκας, Δημητριάδης και Αντόνις.

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί, Σκαρντουέλι, Σελίν, Μπανανά, Κνιάτιτς, Ντίνας, Στανισάβλιεβιτς, Ανγκούλο, Γουνδουλάκης και Μιλούνοβιτς.

Στον πάγκο για τον Πλατανιά: Σωτηρίου, Τσιμότζι, Ιτούα, Ράμος, Δημήτρης, Τσουράκης και Πάγκαλος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΓΚΟΛ: –

Ασίστ: –

Δοκάρι: –

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος.

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας και Στυλιανός Τσολάκης.

Τέταρτος διαιτητής: Μιχαήλ Βοσκάκης.

Παρατηρητής διαιτησίας: Ιωάννης Σπυρόπουλος.

ΠΑΟΚ Β: Η αρχική 11άδα με Αιολικό

Για την αναμέτρηση των πλέι άουτ της Super League 2

Ο ΠΑΟΚ Β αντιμετωπίζει τον Αιολικό σε αναμέτρηση που ξεκινά στις 16:00 και ήδη έγινε γνωστή η αρχική 11άδα. Σε αυτή βρίσκονται οι:

Μοναστιρλής, Μανιωλιούδης, Τασιούρας, Κοττάς, Παντεκίδης, Γιαξής,, Γρόσδης. Σπυράκος, Τσοπούρογλου,Μπράντονιτς, Κανίς.

Όλοι αποθεώνουν τον Κωνσταντέλια!

Ολοκληρωτική εμφάνιση από το παιδί-θαύμα του ΠΑΟΚ

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Κωνσταντέλιας στην επικράτηση του ΠΑΟΚ με 3-2 επί της ΑΕΚ με τα δύο γκολ που πέτυχε.

Aρχικά στο 3ο λεπτό ο Μπράντον πέρασε στον Μπάμπα, ο οποίος έσπασε την μπάλα και ο Γιάννης Κωνσταντέλιας την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 του ΠΑΟΚ, ενώ στο  81′ έπειτα από «αναμπουμπούλα» στην άμυνα της Ένωσης μετά από λάθος του Κάλενς με τον Σαμάτα να μην παρατάει τη φάση να μπαίνει σε αυτήν και να κάνει κεφαλιά προς τον Κωνσταντέλια, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο του τέρμα στο ματς με δυνατό σουτ μέσα από τον περιοχή!

«Είναι το καλύτερο παιχνίδι του Κωνσταντέλια σήμερα με την ΑΕΚ. Ενέργεια, πειθαρχία τακτικά και εκτέλεση. Πρέπει όμως να συνεχίσει έτσι, στον ίδιο ρυθμό» ήταν το σχόλιο του Ράζβαν Λουτσέσκου στο πλαίσιο της συνέντευξης τύπου μετά τη λήξη του αγώνα με την ΑΕΚ, ενώ τα καλύτερα λόγια μίλησε και ο Ματίας Αλμέιδα για το παιδί-θαύμα του «Δικεφάλου του Βορρά» σημειώνοντας τα εξής: «Είναι ένας παίκτης που κάνει τη διαφορά, έχει απίστευτη τεχνική κατάρτιση και την χρησιμοποιεί με σωστό τρόπο στο παιχνίδι του. Εκμεταλλεύεται επίσης άψογα το σύστημα της ομάδας του, ενώ σήμερα έκανε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι απέναντι σε εμάς».

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ πέρασε μία περίοδο ντεφορμαρίσματος μέσα στον Απρίλη, στην διάρκεια του οποίου ταλαιπωρήθηκε αρκετά και από ίωση, η οποία τον ταλαιπώρησε πολύ και τον κράτησε εκτός προπονήσεων αλλά και από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο. Με την χθεσινή του εμφάνιση έδειξε πως είναι και πάλι εδώ, νιώθει καλά, απολαμβάνει το παιχνίδι και είναι έτοιμος να βοηθήσει την ομάδα στα τρία τελευταία παιχνίδια που απομένουν για το τέλος του πρωταθλήματος.

Δεν κλήθηκε σε απολογία ο Αλμέιδα

Παρά τη συμπεριφορά του

Οι κλήσεις σε απολογία για την 8η αγωνιστική έγιναν γνωστές και το όνομα του Ματίας Αλμέιδα, του αρνητικού πρωταγωνιστή του σκηνικού που εκτυλίχθηκε μετά το τέλος του αγώνα, έμεινε εκτός κλήσεων από την Super League. Το περιστατικό, με τον Αλμέιδα να πιάνει από το λαιμό αξιωματούχο της ΔΕΑΒ δεν γράφτηκε στο φύλλο αγώνα από τον Γερμανό διαιτητή. Η μόνη περίπτωση να υπάρξουν επιπτώσεις στον Αλμέιδα είναι να κληθεί από τον αθλητικό εισαγγελέα βάσει του οτπικοακουστικού υλικού. Αναλυτικά οι κλήσεις:

Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό όργανο κάλεσε σε απολογία, τη Μ. Τετάρτη, 1-5-2024 και ώρα 10:30, τις παρακάτω ομάδες:

1/ ΠΑΕ Παναιτωλικός: «Βάσει των αναφερομένων στο από 27/4/2024 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.) και στην από 27/4/2024 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα» στον αγώνα ΠΑΕ Παναιτωλικός-ΠΑΕ Ατρόμητος Αθηνών.

*Επί παραβάσει των άρθρων 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, 15 παρ. 1 περ. γ’, του Π.Κ. της ΕΠΟ.

2/ ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Βάσει των αναφερομένων στο από 28/4/2024 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.) και στην από 28/4/2024 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα» στον αγώνα ΠΑΕ Παναθηναϊκός-ΠΑΕ Άρης.

*Επί παραβάσει των άρθρων 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, γ’, 15 παρ. 1 περ. γ’, 3 περ. Ι α’, ε’, του Π.Κ. της ΕΠΟ

3/ ΠΑΕ ΠΑΟΚ: «Βάσει των αναφερομένων στο από 28/4/2024 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.) και στην από 28/4/2024 Έκθεση Παρατηρητή Αγώνα» στον αγώνα ΠΑΕ ΠΑΟΚ-ΠΑΕ ΑΕΚ.

*Επί παραβάσει των άρθρων 1, 5 επ, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α΄, 15 παρ. 1 περ. β’, γ’, 3 περ. Ι α’, ε’, του Π.Κ. της ΕΠΟ.

4/ ΠΑΣ Γιάννινα Κ15, Γ. Ιωάννου (Γεν. Δ/ντής): «Βάσει των αναφερομένων στο από 27/4/2024 Φύλλο Αγώνα, το οποίο σας γνωστοποιήθηκε, κατ’ άρθρο 15 του Κανονισμού Αγώνων Ποδοσφαίρου (Κ.Α.Π.)» στον αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα Κ15-Πανσερραϊκός Κ15.

*Επί παραβάσει των άρθρων 1, 2 περ. ε, 3 παρ. 4 περ. γ’, 5 επ., 10 παρ. 1 περ. δ’ Ι, 11 παρ. 1, 2, 4, 6, 14 παρ. 1, 2, 3 και 4 περ. α’ του Π.Κ.