Απαντήσεις Γκαρσία για Καγκάβα και «φτηνά» γκολ (vid)

Όσα είπε ο Ουρουγουανός στην κάμερα του PAOK TV

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο ΠΑΟΚ άφησε δύο βαθμούς στην Τρίπολη μένοντας στο 1-1 κόντρα στον Αστέρα για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ με τον Πάμπλο Γκαρσία να αναφέρει στην κάμερα του PAOK TV:

«Είναι ένα παιχνίδι στο οποίο μπήκαμε καλά. Καταφέραμε να δημιουργήσουμε αρκετές προϋποθέσεις για ευκαιρίες, κάποιες από αυτές ήταν καθαρές ευκαιρίες για να πετύχουμε κάποιο γκολ. Όσο περνούσε το πρώτο μέρος ήταν λογικό να μην μπορούσε η ένταση μας να διατηρηθεί στα ίδια υψηλά επίπεδα και γι΄αυτό ο ρυθμός έπεσε κάπως.

Καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ που το θέλαμε πάρα πολύ, ωστόσο δυστυχώς από ένα αράουτ, κομμάτι που το είχαμε δουλέψει αλλά και ο αντίπαλος είναι καλός σε αυτό, σε μία φάση που δεν μύριζε κίνδυνο μιας και είχαμε περισσότερους ποδοσφαιριστές στην περιοχή σε σχέση με τον αντίπαλο, κατάφεραν και πέτυχαν το γκολ. Η ομάδα δεν τα παράτησε, προσπάθησε να βρεθεί στην αντίπαλη περιοχή για να πετύχει κάποιο γκολ, βάλαμε και δεύτερο επιθετικό για να βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι, όμως και ο αντίπαλος πλέον είχε κλειστεί πολύ στα δικά του καρέ και στο τελευταίο ένα τρίτο μας έλειψε μια φρεσκάδα, μία καλύτερη τελική ενέργεια».

Για το αν υπάρχει αντίδοτο για τα «φτηνά» γκολ που δέχεται ο ΠΑΟΚ:

«Σκληρή δουλειά. Δουλειά, δουλειά και πάλι δουλειά. Δεν υπάρχει άλλο φάρμακο. Να επιμείνουμε σε αυτό».

Για τη συνέχεια των πλέι-οφ:

«Είναι ωραίο που είναι κοντά βαθμολογικά οι ομάδες. Εμείς συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά, είναι ωραία παιχνίδια να αγωνίζεσαι σε αυτά. Θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να πάρουμε τους βαθμούς και να πετύχουμε το στόχο που έχουμε».

Για τον Καγκάβα:

«Προσπαθούσαμε όλοι οι παίκτες να είναι διαθέσιμοι για να βοηθούν την ομάδα. Ο Καγκάβα δουλεύει σκληρά όπως και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του. Ήταν δύο εβδομάδες εκτός. Μη ξεχνάμε ότι είναι ένας παίκτης που ήταν εκτός αγωνιστικού ρυθμού και ο ίδιος πρέπει να συνεχίσει να τη σκληρή δουλειά και να περιμένει την ευκαιρία του να αγωνιστεί».

Μatchcombo στη Stoiximan: Τώρα συνδυάζεις διαφορετικές αγορές σε ένα στοίχημα πριν & κατά τη διάρκεια του ίδιου αγώνα!

Στοιχηματική εμπειρία… όπως θα ήθελες να είναι! Παίξε Νόμιμα - 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ: ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

Interwetten, με πρόγραμμα επιβράβευσης! 21+

ΑΕΚ: Επιστρέφει ο Γκαρσία, εξετάσεις ο Άμραμπατ

Τι συμβαίνει με τον Μαροκινό μεσοεπιθετικό

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την προετοιμασία της για την αναμέτρηση της Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να μην γνωρίζει αν θα έχει στη διάθεσή του τον Νόρντιν Άμραμπατ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Λαμία λόγω σφιξίματος στον δικέφαλο. Ο Μαροκινός θα υποβληθεί σε εξετάσεις την Παρασκευή για να εκτιμηθεί η κατάστασή του.

Ο Λιβάι Γκαρσία από την πλευρά του επιστρέφει καθώς εξέτισε την ποινή από την αποβολή με τον ΟΦΗ.

Λουτσέσκου, ο καθοδηγητής! (vid)

Πως έζησε ο πάγκος του ΠΑΟΚ το «διπλό» στο Αγρίνιο

Γεμάτη Λουτσέσκου είναι η παρακάμερα από το Αγρίνιο. Δείτε το πως έζησε ο Ρουμάνος τεχνικός και ο ασπρόμαυρος πάγκο την αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό

Ιωνικός – Γιάννινα 0-0: Ούτε τώρα έφαγε γκολ ο ΠΑΣ και έμεινε στην κορυφή (vid)

Οι Γιαννιώτες έπιασαν ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησε το «μηδέν» στα μετόπισθεν για τρίτο σερί παιχνίδι (μοναδική ομάδα της εφετινής Super League που δεν έχει παραβιαστεί η εστία της ως τώρα), έφυγε με «λευκή» ισοπαλία (0-0) από τη Νεάπολη κόντρα στον Ιωνικό κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 7 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό (ακολουθεί ο αγώνας του Βόλου που έχει 6 βαθμούς κόντρα στον Ατρόμητο).

Η ομάδα των Ιωαννίνων είχε τις δύο πρώτες καλές στιγμές του αγώνα με τα σουτ των Κάργα (8’) και Καραχάλιου (9’), τα οποία μπλόκαρε σταθερά ο Χουτεσιώτης.

Στο 23’ ο Άοσμαν έκανε εξαιρετική ενέργεια, όμως ο Λοντίγκιν μπλόκαρε τη προσπάθειά του, ενώ στο 35’ ο ΠΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν από φάουλ του Γκαρντάβσκι, ο Κάργας πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Εραμούσπε ολομόναχος απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ιωνικός έφτασε με τη σειρά του πολύ κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Ματσούκα, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι να χάσει ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μύγας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε κατεύθυνση στο δεύτερο δοκάρι, όπου πετάχτηκε ο Τσιγκρίνσκι αλλά δεν κατάφερε στείλει την μπάλα με προβολή εντός εστίας.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΣ άρχισε να «πατάει» καλύτερα μέσα στο γήπεδο, πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε μία καλή στιγμή στο 63’ με μακρινό σουτ του Καραχάλιου, το οποίο μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Στο 67’ ο Ντάλσιο έχασε απίστευτη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον Ιωνικό. Από κάθετη πάσα του Κάνιας που κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στον μεσοεπιθετικό της νικαιώτικης ομάδας, ο οποίος πέρασε και τον Λοντίγκιν αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει, οι δύο ομάδες έδειξαν να βολεύονται και να συμβιβάζονται με το «Χ» και το ματς «έσβησε» στο τελικό 0-0.

Διαιτητής: Μανώλης Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Κίτρινες: Εραμούσπε, Καραχάλιος

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο (90’+3′ Πογκοσιάν), Ματσούκας (90’ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν (83’ Μάναλης), Μπουένο (46’ Κάνιας), Τουράμ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πέερσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (52’ λ.τρ. Μορέιρα), Λώλης (46’ Μιλιντσεάνου), Περέα (90’+2′ Παντελάκης).