Θλάση ο Χατζηγιοβάνης – Αγώνας δρόμου ενόψει ΠΑΟΚ!

Αγάπη Γαβριηλίδου

Πλήγμα για τον Παναθηναϊκό, με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να τίθεται νοκ άουτ.

Στο τέλος της χθεσινής προπόνησης του “τριφυλλιού” αισθάνθηκε ένα “τσίμπημα” στον δικέφαλο, στο σημείο που τον ενοχλούσε τις τελευταίες μέρες και κατόπιν υποβλήθηκε σε εξετάσεις, προκειμένου να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Όπως προέκυψε από αυτές, υπέστη θλάση πρώτου βαθμού στον δικέφαλο, κάτι που σημαίνει σε πρώτη φάση πως θα χάσει τα παιχνίδια με Άρη και ΑΕΚ για τα πλέι οφ.

Πλέον, ο άσος του Παναθηναϊκού θα κάνει… αγώνα δρόμου για να προλάβει το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με τον Λάζλο Μπόλονι να καλείται να βρει λύση στα επόμενα ματς.

Θετικός στον κορωνοϊό παίκτης του ΠΑΟΚ

Νέο πρόβλημα για τον Ραζβάν Λουτσέσκου

Στους σημερινούς ελέγχους που γίνονται πάντα πριν από τα παιχνίδια της Superleague Interwetten, ένας παίκτης του ΠΑΟΚ βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και έτσι αλλάζουν κατά πολύ τα πλάνα του Ραζβάν Λουτσέσκου για τον αγώνα με τον ΝΠΣ Βόλος και όχι μόνο.

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ έχει ήδη μπει σε καραντίνα, ενώ όπως μετέφερε και η ΠΑΕ ΠΑΟΚ, ακολουθείται αυστηρά το πρωτόκολλο που προβλέπεται βάσει της Superleague και της UEFA.

Εδώ να θυμίσουμε ότι και την προηγούμενη φορά που έγιναν αγώνες των εθνικών ομάδων και υπήρχε διακοπή πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ γύρισε με κρούσμα κορωνοϊού.

ΕΥΡΩΠΗ

4άρα για τη Γιουνάιτεντ στο Λέστερ, βαθμό για Γιαννούλη

Νίκη με ανατροπή για την Γουλβς και επαγγελματική νίκη για τη Σίτι

Ακόμα μία συναρπαστική αγωνιστική στην Premier League με αποτελέσματα που θα φέρουν εξελίξεις και με παιχνίδια που κρίθηκαν ακόμα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εξ αρχής μετά την μεσημεριανή νίκη της Λίβερπουλ με 0-5 στην έδρα της Γουότφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε μία βαριά ήττα στο Λέστερ με 4-2, παρότι είχε προηγηθεί με τον Γκρίνγουντ. Ο Τίλεμανς ισοφάρισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Σουγιουντσού έκανε το 2-1. Στα επόμενα λεπτά ο Ράσφορντ ισοφάρισε στο 82ο λεπτό για τους “κόκκινους διαβόλους”, αλλά με γκολ του Βάρντι στο 83′ και του Ντάκα στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Σόλσκιερ και του Ρονάλντο, έμεινε για 3ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστική, η Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη, πήρε το δεύτερο βαθμό στο πρωτάθλημα, αλλά και πάλι δεν νίκησε παρά τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του Σάρτζεντ. Ο Δημήτρης Γιαννούλης έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Χρήστος Τζόλης, έμεινε στον πάγκο.
Τέλος η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε χωρίς να εντυπωσιάσει με 2-0 την Μπέρνλι, η Σαουθάμπτον με 1-0 την Λιντς, ενώ το μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Βίλα Παρκ. Στο ντέρμπι των Δυτικών Μιντλαντς, η Άστον Βίλα προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από το 80ο λεπτό και μετά η Γουλβς γύρισε το παιχνίδι. Ο Σάις έκανε το 2-1 στο 80′, ο Κόαντι το 2-2 στο 85′ και ο Ρούμπεν Νέβες έδωσε τη νίκη στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δίνει λύσεις σε δυο θέσεις

Ο Ομάλ Ελ Καντουρί στη διάθεση του Ραζβάν Λουτσέσκου

Η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ στην Κροατία με τη Ριέκα ήταν «must win» για τον ΠΑΟΚ. Ήθελε μόνο νίκη για να φτάσει στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Ο Ομάρ Ελ Καντουρί, σε μια από τις πιο «γεμάτες» του εμφανίσεις με τη φανέλα του Δικεφάλου άνοιξε το δρόμο για τη νίκη και αποχώρησε τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο. Η διάγνωση έκανε λόγο για θλάση δευτέρου βαθμού. Με την αναμέτρηση να λαμβάνει χώρα τις τελευταίες ημέρες του Αυγούστου, το καλό σενάριο ήθελε τον Μαροκινό να επιστρέφει λίγο πριν την παρέλαση.

Και αυτό έγινε, καθώς ο Καντουρί είναι στην αποστολή για την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο το Βόλο. Ο Λουτσέσκου έχει ξανά στη διάθεσή του έναν ποδοσφαιριστή που εκτιμά ιδιαίτερα, καθώς μπορεί να του δώσει λύσεις τόσο στον άξονα, σε ρόλο είτε εσωτερικού είτε επιτελικού μέσου, όσο και στα άκρα, σε ρόλο αριστερού εξτρέμ.

Ο Ρουμάνος τεχνικός έψαχνε διαρκώς λύσεις το τελευταίο διάστημα, φτάνοντας στο σημείο να χρησιμοποιήσει τον Αουγκούστο σε ρόλο 8αριού – οργανωτή, με τον Βραζιλιάνο να αντεπεξέρχεται σε αυτά τα καθήκοντα.