Σαν σήμερα το πρώτο double της ιστορίας του ΠΑΟΚ (vid)

Νίκησε σε τρίτο σερί τελικό την ΑΕΚ και στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος

Θωμάς Παπάς

Η σεζόν 2018-2019 είναι μια χρονιά που θα μείνει ανεξίτηλη στη μνήμη των οπαδών του ΠΑΟΚ, καθώς κατακτήθηκε το πρώτο double στην ιστορία της ομάδας. Ο Δικέφαλος σαν σήμερα (11/05) πριν από δύο χρόνια σήκωσε στον ουρανό του ΟΑΚΑ, το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο και έβδομο συνολικά στην τροπαιοθήκη του.

Αντίπαλος του ήταν η συνήθης ύποπτη στο τελευταίο μέρος της τριλογίας των τελικών που διεξήχθη χωρίς κόσμο στο ασφαλέστερο γήπεδο της χώρας.  Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε μια ομάδα, που για άλλη μια φορά “μασούσε σίδερα”.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κι ευτύχησε να προηγηθεί ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με γυριστό του Άκπομ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος κι οι ασπρόμαυροι πανηγύρισαν με τη ψυχή τους ακόμη έναν τίτλο με τους φίλους της ομάδας να ξεχύνονται στους δρόμους της Θεσσαλονίκης για να γιορτάσουν αυτή την επιτυχία.

Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές του τελικού:

Ολιβέιρα: «Ο Λουτσέσκου μας είχε προετοιμάσει για… πόλεμο»

Ο Πορτογάλος για την πρόκριση και τη φάση της εκτέλεσης του πέναλτι

Ο Ολιβέιρα από την άσπρη βούλα σφράγισε την πρόκριση του ΠΑΟΚ στην τετράδα του κυπέλλου, καθώς ο Δικέφαλος επικράτησε αρχικά στην Τούμπα με 2-0 του Παναθηναϊκού και αναδείχτηκε ισόπαλος με τους πράσινους στη Λεωφόρο με 1-1.

Ο Πορτογάλος επιθετικός μίλησε στην κάμερα της Cosmote TV λέγοντας:

«Περιμέναμε ένα σκληρό παιχνίδι. Ο Λουτσέσκου μας είχε προετοιμάσει για... πόλεμο. Αξίζαμε την πρόκριση γι' αυτήν παλέψαμε έως το τέλος. Έχασαν δύο παιχνίδια στη σειρά, θα έμπαιναν με τη νοοτροπία του μονομάχου, αλλά αυτό ακριβώς το ίδιο κάναμε και εμείς.

Κοίταξα το χρονόμετρο πριν την εκτέλεση του πέναλτι. Ήξερα ότι ήταν κρίσιμο σημείο και ότι αν σκοράρω θα ήταν πολύ κρίσιμο. Ήμουν αποφασισμένος, επέλεξα μια γωνία και ήξερα ότι αν στοχεύσω καλά και με δύναμη κοντά στο δοκάρι θα σκοράρω.

Μακάρι να πάμε αήττητοι έως το τέλος και να συνεχίσουμε αυτό το σερί που έχουμε. Εμείς αυτό θέλουμε. Σε κάθε ματς παλεύουμε για τη νίκη. Σε κάθε ματς μπαίνουμε για τη νίκη».

Γιοβάνοβιτς: «Μέχρι το πέναλτι ήμασταν στο παιχνίδι»

Πώς είδε την ρεβάνς ο τεχνικός του Παναθηναϊκού

Ο ΠΑΟΚ πέταξε εκτός συνέχειας του κυπέλλου τον Παναθηναϊκού μετά το 2-0 στην Τούμπα και το 1-1 στη Λεωφόρο, με τον προπονητή των πρασίνων, Ιβάν Γιοβάνοβιτς να δηλώνει στην κάμερα της Cosmote TV:

«Δεν είχα αμφιβολία πως θα κάνουμε προσπάθεια. Ήταν ένα δύσκολο ματς, απέναντι σε ένα καλό αντίπαλο, μέχρι το πέναλτι ημασταν στο ματς. Πολύ νωρίς δεχτήκαμε κάρτες, είχαμε απουσίες στην άμυνα και δεν καταφέραμε να έχουμε την ένταση που θέλαμε.

Σε αυτά τα παιχνίδια μία φάση κρίνει το αποτέλεσμα όταν χάνεις με 2-0, έτσι έγινε και σήμερα. Ο Μαντσίνι είναι έτοιμος, αντίθετα ο Λάζλο θέλει λίγο χρόνο αλλά θα βοηθήσουν και οι δύο».

MEDIA

Live μετά την πρόκριση το PAOK24 News! (vid)

Με όλα όσα έγιναν στη Λεωφόρο

Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας novibet προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Τούμπα με 2-0, αναδείχτηκε ισόπαλος με τους πράσινους με 1-1 στη Λεωφόρο.

Το PAOK24 News είναι εδώ με μια ακόμα ζωντανή εκπομπή για να σας μεταφέρει το... τρίτο ημίχρονο από την αναμέτρηση που έδωσε το εισιτήριο στον Δικέφαλο.

Στ. Κόλκας, Δ. Τσορμπατζόγλου, Σ. Αναστασιάδης σχολιάζουν και αναλύουν!