Η διαχείριση των 10 κρίσιμων εβδομάδων

Η δουλειά στη φυσική κατάσταση για τους 10+3 αγώνες

Αντώνης Τσακαλέας

Στις αρχές Μαρτίου, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να αναζητήσει αγωνιστική αλλά και εσωτερική ηρεμία, με το φινάλε της κανονικής διάρκειας της περιόδου να τον βρίσκει «πληγωμένο», καθώς είχε χάσει την δεύτερη θέση και αναζητούσε τα πατήματά του.

Οι «ασπρόμαυροι» κλήθηκαν να βρουν αγωνιστικές λύσεις τόσο σε επίπεδο τακτικής όσο και σε επίπεδο φυσικής κατάστασης. Η νέα μορφή των πλέι οφ περιλαμβάνει 10 αγώνες, και σε αυτούς ο ΠΑΟΚ είχε ως έξτρα τους δυο ημιτελικούς και τον τελικό του κυπέλλου.

Με βάση όλα τα δεδομένα, ο Δημήτρης Δανιηλίδης κλήθηκε να διαχειριστεί το έμψυχο δυναμικό. Το «διάβασμα» των μετρήσεων, οι τακτικές απαιτήσεις του κάθε αγώνα και οι τραυματισμοί, έπρεπε να μπουν σε μια ζυγαριά έτσι ώστε ο ΠΑΟΚ να παρουσιαστεί όσο πιο «φρέσκος» μπορούσε.

Ο Δικέφαλος δεν είχε την άνεση του Ολυμπιακού, που είχε «καπαρώσει» την πρώτη θέση και απλώς προσπαθούσε να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Για τους «ασπρόμαυρους» υπήρχε μια σειρά απαιτητικών αγώνων στους οποίους ο ΠΑΟΚ έπρεπε να πάρει αποτελέσματα για να φτάσει στην δεύτερη θέση και ακολούθως να προετοιμαστεί για έναν τελικό.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ το βράδυ της 22ας Μαΐου ήταν εικόνα μιας ομάδας που όχι μόνο είχε δυνάμεις αλλά ήξερε και το πως να τις διαχειριστεί, γεγονός που συνέβαλε στην κατάκτηση του τροπαίου.

Preseason

Το φιλικό μέσα από τα μάτια του ΠΑΟΚ

Διδακτική χαρακτηρίζει την ήττα η ΠΑΕ

Ο ΠΑΟΚ έδωσε νωρίτερα το δεύτερο φιλικό του παιχνίδι στην Ολλανδία, κόντρα στην Γκρόνινγκεν, με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα με 2-1.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του, με τους ασπρόμαυρους να προηγούνται στο σκορ με γκολ του Κωνσταντέλια, αλλά να δέχεται δύο γκολ και να έρχεται η ανατροπή για την ολλανδική ομάδα.

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ χαρακτήρισε «διδακτική» τη σημερινή ήττα, μιας και αυτή είναι η ουσία των φιλικών αγώνων στην προετοιμασία.

Ο ΠΑΟΚ για το σημερινό αποτέλεσμα αναφέρει:

«Ο ΠΑΟΚ γνώρισε φιλική ήττα από την Γκρόνιγκεν με 1-2 στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που έδωσε στην Ολλανδία, αν και πήρε το προβάδισμα κι είχε και δύο δοκάρια.

Οι παίκτες έμαθαν πολλά σήμερα. Έμαθαν πως πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικοί και να… καθαρίζουν τα παιχνίδια. Έμαθαν πως βρίσκονται σε ένα καλό επίπεδο στον τομέα της ανάπτυξης, καθώς δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Επίσης όπως επισήμανε κι ο προπονητής, έμαθαν πως το ρίσκο σε πολλές περιπτώσεις κοστίζει. Αλλά αυτή είναι η ουσία των καλοκαιρινών φιλικών. Να μαθαίνεις πράγματα και να φροντίζεις να τα βελτιώνεις πριν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου και οι συνεργάτες του θα έχουν πολλή δουλειά την Κυριακή (03.07), παρότι η ομάδα έχει ρεπό, καθώς πήραν μπόλικο υλικό για να αναλύσουν από την φιλική μάχη με τους Ολλανδούς.

Στα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με δύο διαφορετικές 11άδες, μία σε κάθε ημίχρονο, με τον Ρουμάνο τεχνικό να ανακατεύει τους παίκτες σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Οι Κοτάρσκι , Α.Ζίβκοβιτς και Μιχάι πήραν τα πρώτα τους 45 ανεπίσημα λεπτά στη φετινή σεζόν, ενώ ο Τζίμας αγωνίστηκε ως δεξί μπακ, για να καλύψει το κενό του Λύρατζη που έμεινε εκτός μετά τον τραυματισμό του, όπως εκτός έμειναν κι οι Βιεϊρίνια , Μιχαηλίδης κι ο Γιάσμιν Κούρτιτς που έφτασε την Παρασκευή (01.07) στο Άπελντοορν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 12′ είχε δοκάρι με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς κι άλλες τρεις καλές ευκαιρίες με Ίνγκασον , Κουαλιάτα κι Ολιβέιρα μέχρι το 30′, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο η άμυνα του ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε εντυπωσιακά για τον ΠΑΟΚ. Στο 49′ ο Σάστρε έκανε το γύρισμα κι ο Κωνσταντέλιας με προβολή έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια ο Φιλίπε Σοάρες έχασε μία απίθανη ευκαιρία, όταν αστόχησε αφού είχε περάσει και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ στο 65′ ο Κωνσταντέλιας είχε δοκάρι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Ολλανδοί βγήκαν μπροστά μετά τον επιθετικό μονόλογο του ΠΑΟΚ που διήρκεσε περίπου 75′ λεπτά κι αποδείχθηκαν κυνικοί.

Αρχικά στο 77′ εκμεταλλεύτηκαν μία ολιγωρία στην άμυνα του Δικεφάλου, ο Ίρανταστ έκλεψε τη μπάλα και με μακρινή λόμπα νίκησε τον Ταλιχμανίδη , ενώ στο 85′ ο Ντελέου πήρε το ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Ταλιχμανίδη κι έκανε το 1-2 από κοντά.

Επόμενη φιλική αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη (06.07) κόντρα στην Αλκμααρ στις 19:00 ώρα Ελλάδας.»

Preseason

Λουτσέσκου για Κουλιεράκη: “Γι’ αυτό έπαιξε σε όλο το παιχνίδι”

Η εξήγηση του Λουτσέσκου για τον νεαρό άσο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης ήταν ο μοναδικός παίκτης που έπαιξε σε ολόκληρο το φιλικό του ΠΑΟΚ με την Γκρόνινγκεν.

Μιλώντας για τον νεαρό άσο, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε τη δική του εξήγηση και μίλησε με τα καλύτερα λόγια γι' αυτόν, σημειώνοντας:

"Τον είδα ότι ήταν σε καλή κατάσταση, είχε καλη εμφάνιση, ένιωθε καλά κι ήθελα να του δώσω ένα 90λεπτο, για να καταλάβει ότι είναι ένας σημαντικός παίκτης για εμάς κι ότι δεν ήρθε εδώ απλά για να συμπληρωθεί η προετοιμασία και να πάει στον ΠΑΟΚ Β’. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται, η συγκέντρωσή του, η αυτοπεποίθησή του, ότι δε φοβάται κι ότι ζητάει την ευθύνη για να παίξει ποδόσφαιρο".

Ολυμπιακός: Νέα… τριάρα

Προβλημάτισαν οι “κόκκινοι”

Ο Ολυμπιακός έδωσε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι και γνώρισε μία ακόμη ήττα, αυτή τη φορά με 3-1 από την Σάλτσμπουργκ.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς αντιμετώπισε -ξανά- σημαντικά προβλήματα στα μετόπισθεν, ενώ έχασε και μεγάλες ευκαιρίες, όπως αυτή του Μασούρα στο 54ο λεπτό, που δεν σκόραρε σε κενή εστία.

Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί, με τον Ελ Αραμπί να ανοίγει το σκορ με πλασέ εντός περιοχής για το 1-0 στο 14', με τη Σάλτσμπουργκ να ισοφαρίζει στο 22', όταν ο Σέσκο πήρε την κεφαλιά από μπαλιά του Μπερνάρντο και ο Σίμιτς με σουτ έκανε το 1-1.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 41', οι Αυστριακοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με σουτ του Καμέρι στην κίνηση, μετά από πάσα του Σίμιτς. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στο δεύτερο μέρος, ενώ στο τέλος, η Σάλτσμπουργκ βρήκε και τρίτο γκολ με τον Φερνάντο να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 82ο λεπτό.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός επιστρέψει στην Αθήνα για το τελικό στάδιο της προετοιμασίας του πριν τα ματς με τη Μακάμπι για τον 2ο προκριματικό του Champions League, με τον Μαρτίνς να κρατάει πολλές σημειώσεις από όσα είδε στα φιλικά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Άβιλα, Παπασταθόπουλος (Μ. Καμαρά), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κανέ, Αγκ. Καμαρά (79' Καρβάλιο), Μασούρας (61' Ζίνκερναγκελ), Ραντζέλοβιτς (79' Χασάν), Ελ Αραμπί (67' Αμπ. Καμαρά).