Σόου Μέσι, 4άρα και πρώτη θέση για Αργεντινή (vid)

Η Αργεντινή επιβλήθηκε με 4 -1 της Βολιβίας στην τελευταία αγωνιστική του Α΄ ομίλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά ως πρώτη, ενώ η Βολιβία αποκλείστηκε.

Θωμάς Παπάς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι η Αργεντινή επικράτησε με 4-1 της Βολιβίας και προκρίθηκε ως πρώτη στα προημιτελικά του Copa America. Ο Αργεντίνος σούπερ σταρ πέτυχε δύο γκολ και έγινε ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές στην Εθνική ομάδα.

Στο 6’ ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα έβγαλε ασίστ στον Παπού Γκόμεζ, ο οποίος έκανε το 1-0. Ο Μέσι στο 33’ με πέναλτι έκανε το 2-0 και στο 42’ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Στο 60’ η Βολιβία μείωσε με Σααβέδρα, ενώ ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ουρουγουάη με σκόρερ τον Καβάνι από το σημείο του πέναλτι στο 21’ πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Παραγουάη και ταυτόχρονα την πρόκριση ως δεύτερη.

Μετά την ολοκλήρωση των ομίλων Βραζιλία και Αργεντινή που πρώτευσαν στους ομίλους τους, μπορούν να βρεθούν αντιμέτωποι μόνο στον τελικό.

Τελικός 11/7

Σκόραρε ο Μπαράλες, κέρδισε ο Αστέρας (vid)

Έσπασε το ρόδι η ομάδα της Τρίπολης

6 αγωνιστικές περίμενε ο Αστέρας για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και την πέτυχε κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, που και αυτός ακόμα δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στη Superleague Interwetten.

Ο Χερόνιμο Μπαράλες πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 48ο λεπτό και αυτό έφερερ τον Αστέρα Τρίπολης στους 5 βαθμούς σε 6 αγώνες, ενώ ο Απόλλωνας Σμύρνης του Τζιανλούκα Φέστα έμεινε στους 2 βαθμούς.

Πλέον την επόμενη αγωνιστική ο Αστέρας Τρίπολης θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Θετικός στον κορωνοϊό παίκτης του ΠΑΟΚ

Νέο πρόβλημα για τον Ραζβάν Λουτσέσκου

Στους σημερινούς ελέγχους που γίνονται πάντα πριν από τα παιχνίδια της Superleague Interwetten, ένας παίκτης του ΠΑΟΚ βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό και έτσι αλλάζουν κατά πολύ τα πλάνα του Ραζβάν Λουτσέσκου για τον αγώνα με τον ΝΠΣ Βόλος και όχι μόνο.

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ έχει ήδη μπει σε καραντίνα, ενώ όπως μετέφερε και η ΠΑΕ ΠΑΟΚ, ακολουθείται αυστηρά το πρωτόκολλο που προβλέπεται βάσει της Superleague και της UEFA.

Εδώ να θυμίσουμε ότι και την προηγούμενη φορά που έγιναν αγώνες των εθνικών ομάδων και υπήρχε διακοπή πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ γύρισε με κρούσμα κορωνοϊού.

ΕΥΡΩΠΗ

4άρα για τη Γιουνάιτεντ στο Λέστερ, βαθμό για Γιαννούλη

Νίκη με ανατροπή για την Γουλβς και επαγγελματική νίκη για τη Σίτι

Ακόμα μία συναρπαστική αγωνιστική στην Premier League με αποτελέσματα που θα φέρουν εξελίξεις και με παιχνίδια που κρίθηκαν ακόμα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εξ αρχής μετά την μεσημεριανή νίκη της Λίβερπουλ με 0-5 στην έδρα της Γουότφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε μία βαριά ήττα στο Λέστερ με 4-2, παρότι είχε προηγηθεί με τον Γκρίνγουντ. Ο Τίλεμανς ισοφάρισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Σουγιουντσού έκανε το 2-1. Στα επόμενα λεπτά ο Ράσφορντ ισοφάρισε στο 82ο λεπτό για τους “κόκκινους διαβόλους”, αλλά με γκολ του Βάρντι στο 83′ και του Ντάκα στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Σόλσκιερ και του Ρονάλντο, έμεινε για 3ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστική, η Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη, πήρε το δεύτερο βαθμό στο πρωτάθλημα, αλλά και πάλι δεν νίκησε παρά τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του Σάρτζεντ. Ο Δημήτρης Γιαννούλης έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Χρήστος Τζόλης, έμεινε στον πάγκο.
Τέλος η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε χωρίς να εντυπωσιάσει με 2-0 την Μπέρνλι, η Σαουθάμπτον με 1-0 την Λιντς, ενώ το μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Βίλα Παρκ. Στο ντέρμπι των Δυτικών Μιντλαντς, η Άστον Βίλα προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από το 80ο λεπτό και μετά η Γουλβς γύρισε το παιχνίδι. Ο Σάις έκανε το 2-1 στο 80′, ο Κόαντι το 2-2 στο 85′ και ο Ρούμπεν Νέβες έδωσε τη νίκη στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης.