Πάρτι της Γουέστ Χαμ, με το δεξί η Μίλαν (vids)

Μεγάλο ενδιαφέρον στα χθεσινά παιχνίδια

Θωμάς Παπάς

«Μονόλογος» της Γουέστ Χαμ αποδείχτηκε ο αγώνας με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 2ης αγωνιστικής στην Premier League, με τα «σφυριά» να αξιοποιούν τον παράγοντα έδρα και να νικούν με 4-1 τη Λέστερ. Ο Μικαίλ Αντόνιο σημείωσε τα δύο από τα τέσσερα γκολ των γηπεδούχων γράφοντας Ιστορία, καθώς πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ της Γουέστ Χαμ στην Premier League. Από απόψε το βράδυ μετρά 49 γκολ και πλέον ο Ντι Κάνιο βλέπει την πλάτη του από τη δεύτερη θέση του σχετικού πίνακα.

Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν οι «αλεπούδες» από το 40ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Αγιόθε Πέρεθ, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Η ομάδα του Μόγες ήταν «σίφουνας» και έκανε το δύο στα δύο στην εκκίνηση της Premier League μόλις για 2η φορά στην Ιστορία της και πρώτη μετά το 1997.

Η Γουέστ Χαμ «άνοιξε το σκορ» στο 26’, με τον Φορνάλς να τελειώνει τη φάση μετά από γύρισμα του Μπενραχμά. Στο 40’, ο Αγιόθε Πέρεθ έκανε εγκληματικό μαρκάρισμα στον σκόρερ των Λονδρέζων και αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Λέστερ με 10 παίκτες. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, το λάθος του Σογιουνσού αξιοποίησε ο Αντόνιο δίνοντας ασίστ στον Μπενραχμά για το 2-0.

Η ομάδα του Ρότζερς το πάλεψε και μείωσε στο 69’ με τον Τίλεμανς να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Εκτός από δημιουργός, ο Αντόνιο ήθελε να γράψει και Ιστορία, γι’ αυτό με δύο δικά του γκολ (80’, 84’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Γουέστ Χαμ. Ο Γιούρι Τίλεμανς είχε μειώσει σε 2-1 για τη Λέστερ στο 69΄.

Το γκολ του Μπραχίμ Ντίαθ στο 9ο λεπτό χάρισε την εκτός έδρας νίκη, 1-0, στη Μίλαν απέναντι στη Σαμπντόρια, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της πρεμιέρας της Serie A. Η ομάδα του Πιόλι πέρασε από μία δύσκολη έδρα με πρωταγωνιστή τον Ισπανό μεσοεπιθετικό. Συγκεκριμένα, ο Καλάμπρια απ’ τα δεξιά τροφοδότησε τον Μπραχίμ Ντίαθ, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Αουντέρο γράφοντας το 1-0 για τους «ροσονέρι». Ευθύνη στο γκολ φέρνει αδιαμφισβήτητα ο τερματοφύλακας της Σαμπντόρια.

Νωρίτερα τη Δευτέρα (23/8), Κάλιαρι και Σπέτσια συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία (2-2) στο γήπεδο της πρώτης. Ο Εμάνουελ Γκιάσι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό για την Σπέτσια, ενώ ο Μπαστόνι έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους στο 58ο λεπτό. Όμως, ο Ζοάο Πέδρο απέτρεψε τα χειρότερα για την Κάλιαρι, αφού πρώτα στο 62ο λεπτό με δικό του γκολ και εν συνεχεία τέσσερα λεπτά αργότερα (66′) με χτύπημα πέναλτι χάρισε στην ομάδα του τον έναν βαθμό.

Η παρακάμερα του ΠΑΟΚ – Γκρόνινγκεν (vid)

Το παρασκήνιο της φιλικής ήττας από την Γκρόνιγκεν και ο κόσμος!

Το δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους έδωσε χθες ο ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα με 2-1, έχοντας στο πλευρό του αρκετούς φίλους του, οι οποίοι «έκλεψαν» την παράσταση.

Ο Ραζβαν Λουτσέσκου είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την ομάδα του σε αυτό το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας, απέναντι στην Γκρόνιγκεν, μία ομάδα μεγαλύτερης δυναμικής από την πρώτη αντίπαλο του ΠΑΟΚ, Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Η ΠΑΕ παρουσίασε τα στιγμιότυπα της φιλικής αναμέτρησης. Δείτε την παρακάμερα του αγώνα:

Tα επόμενα φιλικά παιχνίδια του ΠΑΟΚ στην Ολλανδία

Οι επόμενες φιλικές αναμετρήσεις του ΠΑΟΚ επί Ολλανδικού εδάφους

Όπως ενημερωθήκατε , την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να απολαύσουν μία βόλτα στην Ολλανδία θα έχουν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ , με την ομάδα να επιστρέφει από αύριο ξανά στη σκληρή δουλειά και τις... διπλές προπονήσεις.

Η προσοχή όλων στρέφεται στην επόμενη φιλική αναμέτρηση, εκεί όπου ο Δικέφαλος θα βρει απέναντί ​​του την Άλκμααρ (06/07, 19:00). Αναμφισβήτητα αυτό θα είναι το πιο απαιτητικό -έως τώρα- «τεστ» για τον Δικέφαλο, που θα αντιμετωπίσει την ομάδα που τερμάτισε 5η στο Ολλανδικό πρωτάθλημα την περασμένη σεζόν.

Η αναμέτρηση αναμένεται να έχει έντονο Ελληνικό χρώμα, καθώς στην Ολλανδική ομάδα αγωνίζονται τόσο ο Παντελής Χατζηδιάκος, όσο και ο Βαγγέλης Παυλίδης.

Από κει και πέρα ​​ο Δικέφαλος, που θα παραμείνει επί Ολλανδικού εδάφους μέχρι τις 10 Ιουλίου, θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (09/07) την Σταντάρ Λιέγης (δεν έχει ανακοινωθεί η ώρα διεξαγωγής), η οποία προέρχεται από μία αρκετά μεγάλη αγωνιστική σεζόν, καθώς τερμάτισε στην 14η θέση του Βέλγικου πρωταθλήματος.

Τέλος, το πρωί του Σαββάτου ο ΠΑΟΚ, όπως όλα δείχνουν, θα παίξει και δεύτερο φιλικό παιχνίδι μέσα στην ίδια μέρα, κόντρα στην Τοπ Ος, ομάδα που τερμάτισε στην 14η θέση της δεύτερης κατηγορίας του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου θέλει με αυτόν τον τρόπο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του ρόστερ, ώστε να βγάλει ακόμη περισσότερα συμπεράσματα για καθέναν από αυτούς.

Ισπανική AS: «Ο Τσάβι απελευθερώνει τον Ουαγκέ»

Με το μέλλον του Μουσά Ουαγκέ ασχολούνται τα Ισπανικά ΜΜΕ

Με το μέλλον του άλλοτε ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, Μούσα Ουαγκέ, ασχολούνται τα Ισπανικά ΜΜΕ καθώς το συμβόλαιο του με την Μπαρτσελόνα λήγει το καλοκαίρι του 2023.

Σύμφωνα πάντα με τα όσα σημειώνει η Ισπανική εφημερίδα «AS», ο πρώην παίχτης του ΠΑΟΚ είναι σαφές ότι δεν υπολογίζεται από τον Τσάβι, ο οποίος αποφάσισε να του δώσει ακόμη μια εβδομάδα άδεια.

Πίσω από αυτή την κίνηση φανερώνεται η επιθυμία της «Μπάρτσα» να αποδεσμεύσει τον νεαρό μπακ, όμως για να συμβεί αυτό θα πρέπει να βρει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Πιο συγκεκριμένα η Ισπανική εφημερίδα «AS» φιλοξενεί άρθρο με τίτλο: «Ο Τσάβι απελευθερώνει τον Ουαγκέ», ενώ στο κείμενο αναφέρεται πως ο Σενεγαλέζος μπακ θέλει να μετακομίσει σε πρωτάθλημα χαμηλότερης δυναμικής, προκειμένου να βρει τα πατήματα του και να πάρει χρόνο συμμετοχής, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του το διάστημα παραμονής του στην Θεσσαλονίκη.