Ενδεκάδα με Πασχαλάκη κι αλλαγές

Oι έντεκα που ξεκινάει απόψε ο Λουτσέσκου

Αγάπη Γαβριηλίδου

Ενδεκάδα με Πασχαλάκη  κι αλλαγές

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανακατεύει απόψε την τράπουλα, προχωρώντας σε σημαντικές αλλαγές με φόντο τη σέντρα στο ματς με τη Λίνκολν.

Αρχικά, στο τέρμα επιστρέφει ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, ενώ στην άμυνα θα ξεκινήσουν οι Τέιλορ, Κρέσπο, Μιχάι και Σίντκλεϊ.

Στη μεσαία γραμμή, θα είναι το δίδυμο Κούρτιτς-Εσίτι και στην επίθεση οι Μουργκ, Μιτρίτσα, Μπίσεσβαρ και Ακπόμ.

«Τρίτωσε» η αστοχία!

Μόλις το πέμπτο χαμένο πέναλτι του Αντελίνο Βιεϊρίνια αλλά τρίτο μέσα στο 2021!

Το χθεσινό χαμένο πέναλτι και ενώ το σκορ ήταν 4-3 υπέρ του ΠΑΟΚ, ήταν μόλις το 5ο στην καριέρα του Αντελίνο Βιεϊρίνια που η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο, ήταν το 3ο χαμένο του αρχηγού του Δικεφάλου μέσα στο 2021!

Και αν τα δύο προηγούμενα δεν κόστισαν στους “ασπρόμαυρους”, το χθεσινό ήταν… επώδυνο, καθώς εάν το σκορ γινόταν 5-3 στο 80ο λεπτό, ο Βόλος δεν θα προλάβαινε (λογικά) να πετύχει δύο γκολ.

Το πρώτο πέναλτι που ο Βιεϊρίνια δεν μετέτρεψε σε γκολ μέσα στο 2021, ήταν αυτό στις 15 Φεβρουαρίου στο Περιστέρι, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι στο 20ο λεπτό σε χέρι παίκτη του ΠΑΣ σε “γύρισμα” του Τζόλη, όμως ο Βιεϊρίνια έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Γιούρι Λοντίγκιν. Στο δεύτερο ημίχρονο βέβαια, ένα γκολ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 56΄ και ένα εύστοχο πέναλτι του Σβαμπ στο 62΄, χάρισαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ με σκορ 2-0.

Το δεύτερο χαμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια μέσα στο 2021, έλαβε χώρα στις 29 Απριλίου, στον δεύτερο ημιτελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ στην Τούμπα. Ο Πορτογάλος άσος αστόχησε από τα 11 βήματα στο 61ο λεπτό, σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα, με τον ΠΑΟΚ να “καρδιοχτυπά” στη συνέχεια καθώς η ΑΕΚ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά τελικά να παίρνει την πρόκριση αλλά και τη νίκη με γκολ των Μαικλ Κρμέντσικ και Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Το τρίτο χαμένο πέναλτι του αρχηγού (και 5ο συνολικά στην καριέρα του, όλα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ) στο τρέχον έτος έλαβε χώρα χθες, ενώ από την άλλη, ο Βιεϊρίνια έχει 14 φορές στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα!

Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων! (18/10)

Όλη η πολιτική και αθλητική επικαιρότητα σε τίτλους!

Δείτε πως παρουσιάζουν την επικαιρότητα οι πολιτικές και αθλητικές εφημερίδες της χώρας:

«Χωλαίνει» χωρίς Κούρτιτς!

Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση…

Το χθεσινό 4-4 με το Βόλο στην Τούμπα, θα μνημονεύεται για… πάντα! Ο ΠΑΟΚ αυτοκτόνησε ποδοσφαιρικά στο δεύτερο ημίχρονο και πέταξε με σοκαριστικό τρόπο στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς, αποτυγχάνοντας να προστατεύσει το 4-1 με το οποίο προηγήθηκε στο πρώτο μέρος.

Η επόμενη ημέρα μετά από ένα τέτοιο κάζο, ασφαλώς δεν είναι εύκολη. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, με τα παιχνίδια κόντρα σε Κοπεγχάγη και Ολυμπιακό να βρίσκονται προ των πυλών, πολυτέλεια για… πολλά – πολλά δεν υπάρχει.

Ο Δικέφαλος είναι υποχρεωμένος να συνέλθει από σήμερα κιόλας, μιας και την Πέμπτη στην Κοπεγχάγη είναι υποχρεωμένος να πάρει αποτέλεσμα στο “Parken” της Κοπεγχάγης για να μην δυσκολέψει ακόμα περισσότερο την προσπάθειά του για πρόκριση στους “16” του Europa Conference League μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα, αλλά και να πράξει το ίδιο την Κυριακή στο “Γ. Καραϊσκάκης” εάν θέλει να μην βρεθεί στο -4 από τον Ολυμπιακό.

Σε κάθε περίπτωση, μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει προβλήματα στον έλεγχο του ρυθμού και κατ΄ επέκταση του αντιπάλου και αποτυγχάνει, στα παιχνίδια που ο Γιάσμιν Κούρτιτς δεν βρίσκεται στη βασική ενδεκάδα, όπως χθες.

Έχουμε και λέμε. Ο Σλοβένος μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι με την Μποέμιαν στο Δουβλίνο, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με σκορ 2-1. Κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα, επίσης ο Κούρτιτς δεν βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα αλλά μπήκε ως αλλαγή στο ματς, νέα “γκέλα” για τον Δικέφαλο.

Επιπροσθέτως, ο Σλοβένος χαφ απουσίαζε από την βασική ενδεκάδα του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, ενώ αντίθετα ήταν βασικός και αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια των αγώνων με Αστέρα Τρίπολης, Παναιτωλικό, ΑΕΚ και ΟΦΗ!

To κακό για τον ΠΑΟΚ είναι πως ο πρώην μέσος της Πάρμα δεν θα είναι διαθέσιμος ούτε στο παιχνίδι της Πέμπτης με την Κοπεγχάγη, με ούτε τον Άντερσον Εσίτι αλλά ούτε και τον Ντόουγκλας Αουγκούστο να δείχνουν ικανοί να αναπληρώσουν το κενό του στην “ασπρόμαυρη” μεσαία γραμμή, τη στιγμή που ο Χάρης Τσιγγάρας δεν βρίσκεται στα βασικά πλάνα του Ράζβαν Λουτσέσκου!

Σε ότι αφορά τη γενικότερη λύση του προβλήματος, αυτή μπορεί να βρεθεί μόνο στο μεταγραφικό “παζάρι” του Ιανουαρίου…