H Γιουνάιτεντ ψάχνεται, αλλά ο Ρονάλντο το βιολί του (vid)

Σκοράρει κάθε τρεις μέρες ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Ηλίας Καπράλος

Ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έχει ένταση, δυσκολίες και απρόοπτα. Μία κόντρα του Βαράν στο σουτ του Μπενραμά έβαλε μπροστά στο σκορ της Γουεστ Χαμ, αλλά οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν και πάλι την απάντηση πριν από το τέλος του ημιχρόνου και μάλιστα με ποιον άλλο, τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η μεγάλη μεταγραφή του καλοκαιριού για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και το αγγλικό ποδόσφαιρο πήρε την μπάλα από την σέντρα του Σο, και μετά την απόκρουση του Φαμπιάνσκι, έκανε το 1-1.

Το δίδυμο των… επιτυχιών!

Εντυπωσιακή η αποτελεσματικότητα των Κούρτιτς και Τσιγγάρα όταν βρίσκονται μαζί στον αγωνιστικό χώρο!

Δεδομένης της απουσίας του Στέφαν Σβαμπ στο αυριανό παιχνίδι, λόγω κίτρινων καρτών, το δίδυμο του ΠΑΟΚ στον άξονα θα συνθέσουν οι Γιάσμιν Κούρτιτς και Χάρης Τσιγγάρας!

Έτσι, οι δυο τους θα συνυπάρξουν για 8η φορά φέτος, με τον απολογισμό του Δικεφάλου τις προηγούμενες επτά να είναι… επτά νίκες!

Συγκεκριμένα, στο φετινό ντεμπούτο του Τσιγγάρα, οι δύο κεντρικοί χαφ συνυπήρξαν στα τελευταία 16 λεπτά της νίκης επί της Λίνκολν στην Τούμπα με 2-0, ενώ στο επόμενο ματς, σε αυτό με τη Λαμία στην Τούμπα (2-1) για το πρωτάθλημα, Κούρτιτς και Τσιγγάρας αγωνίστηκαν για πρώτη φορά μαζί στη βασική ενδεκάδα, μέχρι το 82ο λεπτό όποτε και ο Σλοβένος έδωσε τη θέση του στον Στέφαν Σβαμπ.

Ακολούθησε η εντυπωσιακή νίκη στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ με 4-0, ματς στο οποίο ο Ράζβαν Λουτσέσκου διατήρησε το δίδυμο Κούρτιτς – Τσιγγάρα στον άξονα και στο 74΄ αντικατέστησε τον πρώτο με τον Σβαμπ, η νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα (3-1), παιχνίδι στο οποίο ο Τσιγγάρας αντικαταστάθηκε στο 71΄ με τον Σβαμπ, ενώ στον αγώνα – ρεβάνς με την ΑΕΛ στην Τούμπα για το Κύπελλο (3-1), οι δυο τους συνυπήρξαν για δέκα λεπτά, μιας και στο 67΄ ο Κούρτιτς πήρε τη θέση του Σβαμπ και στο 77΄ ο Τσιγγάρας έδωσε τη θέση του στον Άκπομ.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΕΡΙ!

Τέλος, στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στην Τούμπα (2-0), το… δίδυμο των επιτυχιών αγωνίστηκε μαζί από την αρχή μέχρι το 70΄ όποτε και ο Τσιγγάρας αντικαταστάθηκε από τον Σβαμπ, ενώ στη νίκη εις βάρος του ΟΦΗ στην Τούμπα (3-0), Τσιγγάρας και Κούρτιτς ήταν εκ νέου μαζί στη βασική ενδεκάδα μέχρι το 70΄, σημείο στο οποίο ο Ράζβαν Λουτσέσκου αντικατέστησε τον 21χρονο Έλληνα χαφ με τον Σβαμπ!

Συνολικά, Κούρτιτς και Τσιγγάρας έχουν καταγράψει μαζί 386 αγωνιστικά λεπτά και “μετράνε” 7 νίκες σε ισάριθμα ματς, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει 20 γκολ και να δέχεται μόλις 4!

Πλησιάζουν οι… υπογραφές με Ίνγκασον!

Κοντά στην ανανέωση του συμβολαίου του ο Ισλανδός στόπερ!

Στο τελικό τους στάδιο βρίσκονται οι νέες διαπραγματεύσεις του ΠΑΟΚ με τον Ίνγκι Ίνγκασον, με αντικείμενο την ανανέωση του συμβολαίου του Ισλανδού στόπερ το οποίο ολοκληρώνεται στο τέλος της σεζόν!

Μάλιστα, οι δύο πλευρές είναι κοντά στο να “σφραγίσουν” τη συμφωνία τους, όπως αποκαλύπτει σήμερα η FORZA!

Περισσότερες λεπτομέρειες, στο σημερινό φύλλο της FORZA που κυκλοφορεί στα περίπτερα αλλά και στο διαδίκτυο!

Άτυχος στο ντεμπούτο του! (vid)

H αναμέτρηση με τον Βόλο που δεν θα ξεχάσει ο Κροάτης επιθετικός!

26 Σεπτεμβρίου 2020. Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League, με τον Αμπέλ Φερέιρα να προχωράει σε ένα εκτεταμένο ροτέισον, τέσσερις ημέρες μετά την αναμέτρηση με την Κράσνονταρ στη Ρωσία και τρεις ημέρες πριν την ρεβάνς με τους Ρώσους στην Τούμπα!

Ανάμεσα στις επιλογές του Βραζιλιάνου προπονητή, βρίσκεται και ο Αντόνιο Τσόλακ που πραγματοποιεί έτσι το ντεμπούτο του στην Super League, με το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιά να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ!

Ωστόσο, ο Κροάτης επιθετικός είδε την ατυχία να του γυρίζει την πλάτη σε τρεις περιπτώσεις! Αρχικά στο 28΄ όταν η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ, μετέπειτα στο 32΄ όπου μετά τη χρήση της γραμμής οφσάιντ ακυρώθηκε το πέναλτι που κέρδισε από τον Σάντσες, και στο 50΄ όταν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων!

Σε γενικές γραμμές, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος των Θεσσαλών, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο άφησε δύο βαθμούς στο χορτάρι του Πανθεσσαλικού…

Βόλος (Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Σάντσες, Κολόμπο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μπαριέντος (86’ Κιάκος), Μαρτίνες (58’ Μπαρτόλο), Περέα (50’ Γκουαροτσένα), Δουβίκας

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μιχάι, Ουαγκέ (73’ Κούτσιας), Εσίτι (63’ Ελ Καντουρί), Νινούα, Περέιρα (63’ Γιαννούλης), Πέλκας (56’ Άντριγια Ζίβκοβιτς), Βρακάς (56’ Τζόλης), Τσόλακ