Ιωνικός – Γιάννινα 0-0: Ούτε τώρα έφαγε γκολ ο ΠΑΣ και έμεινε στην κορυφή (vid)

Οι Γιαννιώτες έπιασαν ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Ρεπορτάζ PAOK24

Ο ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησε το «μηδέν» στα μετόπισθεν για τρίτο σερί παιχνίδι (μοναδική ομάδα της εφετινής Super League που δεν έχει παραβιαστεί η εστία της ως τώρα), έφυγε με «λευκή» ισοπαλία (0-0) από τη Νεάπολη κόντρα στον Ιωνικό κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πλέον 7 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό (ακολουθεί ο αγώνας του Βόλου που έχει 6 βαθμούς κόντρα στον Ατρόμητο).

Η ομάδα των Ιωαννίνων είχε τις δύο πρώτες καλές στιγμές του αγώνα με τα σουτ των Κάργα (8’) και Καραχάλιου (9’), τα οποία μπλόκαρε σταθερά ο Χουτεσιώτης.

Στο 23’ ο Άοσμαν έκανε εξαιρετική ενέργεια, όμως ο Λοντίγκιν μπλόκαρε τη προσπάθειά του, ενώ στο 35’ ο ΠΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν από φάουλ του Γκαρντάβσκι, ο Κάργας πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Εραμούσπε ολομόναχος απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Επτά λεπτά αργότερα ο Ιωνικός έφτασε με τη σειρά του πολύ κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Ματσούκα, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι να χάσει ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μύγας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε κατεύθυνση στο δεύτερο δοκάρι, όπου πετάχτηκε ο Τσιγκρίνσκι αλλά δεν κατάφερε στείλει την μπάλα με προβολή εντός εστίας.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΣ άρχισε να «πατάει» καλύτερα μέσα στο γήπεδο, πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε μία καλή στιγμή στο 63’ με μακρινό σουτ του Καραχάλιου, το οποίο μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Στο 67’ ο Ντάλσιο έχασε απίστευτη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στον Ιωνικό. Από κάθετη πάσα του Κάνιας που κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στον μεσοεπιθετικό της νικαιώτικης ομάδας, ο οποίος πέρασε και τον Λοντίγκιν αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε άουτ.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει, οι δύο ομάδες έδειξαν να βολεύονται και να συμβιβάζονται με το «Χ» και το ματς «έσβησε» στο τελικό 0-0.

Διαιτητής: Μανώλης Σκουλάς (Θεσσαλίας)
Κίτρινες: Εραμούσπε, Καραχάλιος

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο (90’+3′ Πογκοσιάν), Ματσούκας (90’ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν (83’ Μάναλης), Μπουένο (46’ Κάνιας), Τουράμ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πέερσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (52’ λ.τρ. Μορέιρα), Λώλης (46’ Μιλιντσεάνου), Περέα (90’+2′ Παντελάκης).

Πηγή: ΑΠΕ

Συνεργασία με την Sportarena!

Αυξάνονται τα “ασπρόμαυρα” σημεία πώλησης…

Την έναρξη της συνεργασίας της με την Sportarena, ένα από τα κορυφαία ηλεκτρονικά καταστήματα αθλητικών ειδών, γνωστοποίησε πριν από λίγο η ΠΑΕ ΠΑΟΚ.

Η ανακοίνωση, αναφέρει:

“Ο ΠΑΟΚ και η SPORTARENA ανακοινώνουν την έναρξη της συνεργασίας τους για την πώληση επίσημων προϊόντων του συλλόγου μέσα από το κορυφαίο eshop αθλητικών ειδών.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει ν’ αυξάνει τα σημεία πώλησης και να βρίσκει τρόπους να βρίσκεται πιο κοντά στον κόσμο του. Είτε με φυσική παρουσία, είτε με ένα απλό κλικ από απ’ όπου κι αν βρίσκονται.

Νέος σύμμαχος του Δικεφάλου στο κομμάτι των online sales είναι η SPORTARENA. Ένα από τα πρώτα και κορυφαία ηλεκτρονικά καταστήματα αθλητικών ειδών, εντάσσεται στο συνεχώς αναπτυσσόμενο δίκτυο συνεργατών μας, προκειμένου να ενισχυθεί η εμπορική παρουσία του ΠΑΟΚ στην ελληνική επικράτεια, αλλά και το εξωτερικό.

Πλέον, από το ηλεκτρονικό κατάστημα της SPORTARENA θα μπορείτε να αγοράσετε τις επίσημες εμφανίσεις της ομάδας μας, τα t-Shirt και jacket αποστολής, την total black ζακέτα παρουσίασης, αλλά και το σύνολο της σειράς προϊόντων του ΠΑΟΚ.

Η στρατηγική προσπάθεια του ΠΑΟΚ για ανάπτυξη της εμπορικής του παρουσίας στην Ελλάδα συνεχίζεται κι είμαστε ακόμα στην αρχή!

Let’s retail the story…”.

Το… εγκαινίασε με Κωνσταντινίδη και Σικαμπάλα! (vid)

Η πρώτη εγχώρια ήττα του Ολυμπιακού στο νέο “Γ. Καραϊσκάκης” έφερε την υπογραφή του ΠΑΟΚ, πριν από ακριβώς 16 χρόνια!

16 Οκτωβρίου 2005. Σαν σήμερα, πριν από 16 χρόνια! Ο ΠΑΟΚ “δοκιμάζεται” κόντρα στον Ολυμπιακό στο νέο “Γ. Καραϊσκάκης”, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και τα πάει… περίφημα!

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 59ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάγια Τουρέ, ο Δικέφαλος αντιδράει στο τρίτο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα και αφού ισοφαρίζει στο 66΄ με τον Παντελή Κωνσταντινίδη ύστερα από ασίστ του Σικαμπάλα ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα, πετυχαίνει στο 71΄ την ανατροπή, εκ νέου με τους ίδιους πρωταγωνιστές!

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίσει χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ σημειώνεται πως στο 3ο μόλις λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με τον Μάρτσιν Μίετσελ!

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Πάντος, Καψής, Κωστούλας, Γεωργάτος, Τουρέ, Καφές (82′ Ντάνι), Ριβάλντο, Οκκάς (67′ Μπαμπαγκίντα), Κωνσταντίνου, Τζώρτζεβιτς.

ΠΑΟΚ: Φερνάντες, Ακιέλ, Ουντέζε, Χασιώτης, Χαραλάμπους (72′ Χριστοδουλόπουλος), Μπαλάφας, Ηλιάδης, Μαλαδένης (61′ Σικαμπάλα), Κωνσταντινίδης, Μίετσελ (87′ Καρυπίδης), Σαλπιγγίδης.