Τα πλάγια μπακ που προβληματίζουν (vids)

Τι έχουν προσφέρει μέχρι τώρα ο Βιεϊρίνια και οι τρεις Βραζιλιάνοι σε θέσει που ο ΠΑΟΚ ψάχνεται…

Ρεπορτάζ PAOK24

Στο τελευταίο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Βόλο έκαναν την εμφάνισή τους κάποια σοβαρά προβλήματα σχετικά με την αμυντική λειτουργία.Αναλύσαμε το θέμα με το παιχνίδι ψηλά των αντιπάλων και σήμερα με αφορμή την προβληματική εμφάνιση του Τέιλορ θα σταθούμε στην παρουσία των πλάγιων μπακ μέχρι τώρα στη σεζόν. Έτσι και αλλιώς είναι δύο θέσεις όπου από την αρχή έχει ανοίξει θέμα στον ΠΑΟΚ.

Σε ότι αφορά στα ευρωπαϊκά παιχνίδια που ήταν και τα πρώτα που έδωσε ο Δικέφαλος, ο Ράζβαν Λουτσέσκου είχε επιλέξει να δώσει φανέλα βασικού στον Ροντρίγκο δεξιά και στον Βιεϊρίνια αριστερά. Με αυτούς τους δύο στα πλάγια της άμυνας ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Ιρλανδία από την Μποέμιανς και επικράτησε στην αναμέτρηση της Τούμπας.

Κόντρα στη Ριέκα ο Ρουμάνος προπονητής επέμεινε στα ίδια πρόσωπα, αλλά ο τραυματισμός του Ροντρίγκο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης έφερε τον Τέιλορ στο παιχνίδι. Με το δίδυμο Τέιλορ-Βιεϊρίνια στα μπακ οι ασπρόμαυροι ήρθαν ισόπαλοι με τους Κροάτες στη Θεσσαλονίκη και πήραν τη νίκη-πρόκριση στην Κροατία.

Από εκεί και πέρα στα δύο παιχνίδια για τη φάση των ομίλων, ο Τέιλορ διατήρησε τη θέση του στην ενδεκάδα, αγωνιζόμενος για 90 λεπτά και στα δύο ματς, έχοντας και 2 ασίστ, ενώ στα αριστερά ο Σίντκλεϊ ήταν βασικός, με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να μπαίνει σαν αλλαγή απέναντι στη Σλόβαν. Απολογισμός σε αυτά τα παιχνίδια ήταν μία νίκη και μία ισοπαλία.

Σε ότι αφορά τα παιχνίδια του πρωταθλήματος, ο Λουτσέσκου στην ήττα της πρεμιέρας από τον ΠΑΣ, είχε βάλει βασικούς τους Τέιλορ-Βιεϊρίνια, περνώντας σαν αλλαγή στη θέση του Πορτογάλου τον Σίντκλεϊ. Στην Τρίπολη ο Ρουμάνος τεχνικός ανακάτεψε την τράπουλα, χρησιμοποιώντας στα δεξιά της άμυνας τον Βιεϊρίνια και αριστερά τον Σίντκλεϊ.

Ο τραυματισμός του Αντρέ έφερε στην αναμέτρηση τον Ροντρίγκο για πρώτη φορά στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος. Στις νίκες απέναντι σε Παναιτωλικό και ΑΕΚ στα πλάγια της άμυνας αγωνίστηκαν οι δύο Βραζιλιάνοι Τέιλορ και Σίντκλεϊ. Στο εντυπωσιακό πέρασμα από την έδρα του ΟΦΗ είχαμε ξανά αλλαγή στις δύο θέσεις, με τις επιλογές αυτή τη φορά να είναι ο Ροντρίγκο με τον Βιεϊρίνια και τον Σίντκλεϊ να αγωνίζεται ως αλλαγή. Στο τελευταία παιχνίδι με τον Βόλο, αριστερά ξεκίνησε ο Βιεϊρίνια, δεξιά ο Τέιλορ με τον Ροντρίγκο να περνάει στα τελευταία 20 λεπτά στη θέση του.

Συνολικά μέχρι τώρα ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έχει αγωνιστεί σςε 9 παιχνίδια μετρώντας 684 λεπτά 1 γκολ και 1 ασίστ. Ο Σίντκλεϊ 7 συμμετοχές με 1 γκολ σε 456 λεπτά. Στα δεξιά της άμυνας ο Ροντρίγκο έχει αγωνιστεί σε 6 παιχνίδια μοιράζοντας και μία ασίστ σε 353 λεπτά και ο Τέιλορ έχει 9 συμμετοχές, 2 ασίστ αγωνιζόμενος συνολικά 675 λεπτά.

Ο Λουτσέσκου έχει χρησιμοποιήσει αρκετά και τους τέσσερις και εξακολουθεί να ψάχνει τις καλύτερες λύσεις, σε θέσεις όπου και το όριο των ξένων, αλλά και τα προβλήματα τραυματισμών οδηγούν σε συνεχόμενες αλλαγές.  Θυμίζουμε ότι τη δική του ευκαιρία περιμένει και ο Λευτέρης Λύρατζης.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Βαγγέλης Πάνος

To… βάπτισμα του πυρός και οι «μπαρουτοκαπνισμένοι»

Οι τέσσερις “πρωτάρηδες” και οι πιο έμπειροι!

Τέσσερις είναι οι ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου που θα βιώσουν σήμερα το απόγευμα στην Τούμπα (19:30) το πρώτο ΠΑΟΚ – Άρης της καριέρας τους!

Αυτοί είναι οι Λούκας Τέιλορ, Σίντκλεϊ Φερέιρα, Γιάσμιν Κούρτιτς και Αλεξάντρου Μιτρίτσα, ενώ στον αντίποδα, στην κορυφή της λίστας με τις περισσότερες συμμετοχές κόντρα στους “κίτρινους” – μεταξύ των ποδοσφαιριστών που είναι στην αποστολή – βρίσκονται οι Κάρολ Σφιντέρσκι, Φερνάντο Βαρέλα με 9, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης με 8 και οι Ντιέγκο Μπίσεσβαρ,  Ομάρ Ελ Καντουρί με 7.

Φυσικά, στην κορυφή της λίστας με τους πιο “μπαρουτοκαπνισμένους” σε ΠΑΟΚ – Άρης ολόκληρου του ρόστερ, είναι ο Αντελίνο Βιεϊρίνια με 16 συμμετοχές!

Λουτσέσκου εναντίον Άρη, πράξη τέταρτη!

Ο απολογισμός του προπονητή του ΠΑΟΚ κόντρα στους “κίτρινους” και οι ευκαιρίες που… δεν είχε ως προπονητής της Ξάνθης.

Η φετινή σεζόν, είναι αισίως η 6η του Ράζβαν Λουτσέσκου στην Ελλάδα. Θα περίμενε λοιπόν κανείς πως η προϊστορία του Ρουμάνου τεχνικού κόντρα στον Άρη θα περιλαμβάνει πολλά παιχνίδια, ωστόσο περιορίζεται σε τρεις μόλις αναμετρήσεις.

Και αυτό γιατί ως προπονητής της Ξάνθης, ο 52χρονος τεχνικός δεν αντιμετώπισε τους “κίτρινους” λόγω της παρουσίας τους σε Β΄ και Γ΄ Εθνική, με τις συναντήσεις του έτσι με τον Άρη να ξεκινάνε στις 26 Σεπτεμβρίου 2018, στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας!

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 25΄ με πέναλτι του Πέλκα αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ματέο Γκαρσία πέτυχε το 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Στις 21 Οκτωβρίου 2018, ο Ράζβαν Λουτσέσκου οδήγησε τους “ασπρόμαυρους” σε νίκη στο “Κλεάνθης Βικελίδης” με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής (2΄ Ματέο Γκαρσία / 36΄, 84΄ Πρίγιοβιτς), ενώ στον αγώνα του δεύτερου γύρου στην Τούμπα, στις 24 Φεβρουαρίου 2019, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με… γκολάρα του Βιεϊρίνια στο 39΄, όμως ο Άρης ισοφάρισε με γκολ – οφσάιντ του Βέλεθ στο 85ο λεπτό!

Για την πρώτη νίκη ο ΠΑΟΚ Β!

Σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο του Μακεδονικού κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου!

Με δύο ισοπαλίες και δύο ήττες σε τέσσερις αγώνες, ο ΠΑΟΚ Β θα επιδιώξει σήμερα να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη του στη Super League 2 και να βελτιώσει τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα.

Αντίπαλος του Δικεφάλου, ο Απόλλων Πόντου των 4 βαθμών (1 νίκη, 1 ισοπαλία, 2 ήττες), με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο γήπεδο του Μακεδονικού (τυπικά γηπεδούχος ο Απόλλων) και να ξεκινάει στις 14:45, με τον Πάμπλο Γκαρσία να έχει στη διάθεσή του τους Χάρη Τσιγγάρα και Γιώργο Κούτσια, οι οποίοι δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή της “πρώτης” ομάδας για το ντέρμπι με τον Άρη.

Αναλυτικά, η αποστολή του ΠΑΟΚ Β για την αναμέτρηση με τους “Πόντιους” αποτελείται από τους Ταλιχμανίδη, Μπουργκάνη, Παναγιώτου, Κουλιεράκη, Μανωλιούδη, Τσαούση, Τσοπούρογλου, Αποστολόπουλο, Ουεντραόγκο, Γροσδη, Μελετίδη, Κουλούρη, Τζίμα, Σπυρίδη, Γαϊτανίδη, Χατζηστραβό, Φασίδη, Πανίδη, Γκορντεζιάνι, Κούτσια, Καλουτσικίδη και Τσιγγάρα, ενώ εκτός έμειναν οι τραυματίες Γιαξής και Κουτεντάκης.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κωνσταντίνος Κατοικος (Αθηνών) με βοηθούς τους Αντώνιο Κουκούμη (Καβάλας) και Νικόλαο Σάββα (Σερρών), ενώ 4ος ορίστηκε ο Ματθαίος Βουρνέλης (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Συμεών Σπύρου (Καστοριάς).