Το πρόγραμμα του ΠΑΟΚ στη Δανία

Τι περιλαμβάνει για τον ΠΑΟΚ η σημερινή ημέρα

Θωμάς Παπάς

Οι ασπρόμαυροι βρίσκονται από χθες στην Κοπεγχάγη για την αναμέτρηση ενόψει της 3ης αγωνιστικής του Europa Conference League.  Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου θα τα δώσει όλα για το θετικό αποτέλεσμα, που θα διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στην επόμενη φάση. Για τον ΠΑΟΚ υπάρχει το ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό στο Γ. Καραϊσκάκης, ενώ είχε προηγηθεί και το παιχνίδι με το Βόλο.

Ωστόσο ο Ρουμάνος τεχνικός πρέπει να κάνει τους παίκτες του Δικεφάλου να ξεχάσουν ότι δεν έχει να κάνει με την αναμέτρηση της Δανίας. Σήμερα το μεσημέρι θα λάβει χώρα η συνέντευξη τύπου τόσο των ασπρόμαυρων όσο και των γηπεδούχων, ενώ το απόγευμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ θα προπονηθούν κανονικά. Σήμερα θα κάνουν την εμφάνιση τους κι οι πρώτοι φίλοι της ομάδας, με τις εκτιμήσεις των Δανών να κάνουν λόγο για περίπου 100 ανθρώπους.

Λουτσέσκου: «Δεν περίμενα να δω τόσο… μικρή ΑΕΚ!»

Οι ατάκες του τεχνικού του ΠΑΟΚ μετά το φινάλε του παιχνιδιού

Καυστικός ο Ράζβαν Λουτσέσκου στην πρώτη του τοποθέτηση μετά το φινάλε της πρώτης αναμέτρησης με την ΑΕΚ στην Τούμπα για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 0-0.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ δήλωσε στην κάμερα της Cosmote:

«Ειλικρινά ήταν δύσκολο παιχνίδι. Δεν περίμενα να δω τόσο μικρή ΑΕΚ. Καμία διαφορά με ομάδες που είναι χαμηλότερα στη βαθμολογία και έρχονται να παίξουν εδώ. Έμενε πίσω και περίμενε ένα λάθος για να το εκμεταλλευτεί στην κόντρα. Σπαταλούσαν χρόνο από την αρχή, έκαναν φάουλ για να σπάσουν τον ρυθμό. Δεν περίμενα τέτοια προσέγγιση. Η πίεση είναι σε αυτούς γιατί αν σκοράρουμε εμείς ένα γκολ στην έδρα τους εκείνοι θα έχουν το άγχος.

Έπρεπε να προσαρμοστούμε στο δύσκολο πρόγραμμα. Έπρεπε να διαχειριστούμε την κόπωση. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την υπεροχή, είχαμε ένταση στο παιχνίδι μας. Μας κόστισε ίσως ο ενθουσιασμός στην τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν πολλές διακοπές, χαμηλότερος ρυθμός. Η πίεση είναι στην ΑΕΚ».

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Η πρόκριση θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Παιχνίδι χωρίς νικητή στην Τούμπα και τα… ξαναλένε

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν είχε γκολ. ΠΑΟΚ κι ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στην Τούμπα, στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου.

Το πρώτο μέρος ήταν γεμάτο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους και τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην εκμεταλλεύεται τις στατικές φάσεις που κέρδισε, σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες.

Οι “ασπρόμαυροι” απείλησαν με τους Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς και Αουγκούστο, ενώ από την άλλη η ΑΕΚ είχε μία σημαντική ευκαιρία με τον Τσούμπερ, με τον Πασχαλάκη να αντιδρά σωστά, αλλά κορυφαία ήταν αυτή του Γέβτιτς, όπου και πάλι ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έκανε το σωστό κι έσωσε την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος -ωστόσο- τα πράγματα ήταν διαφορετικά, με την ΑΕΚ να είναι επικίνδυνη και να σκοράρει με τον Τσούμπερ, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ, ενώ λίγο μετά, ο άσος της Ένωσης βγήκε σε θέση τετ α τετ, με τον Πασχαλάκη να κρατάει το μηδέν.

Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με τον Λύρατζη, με την μπάλα να βρίσκει και στον Μοχαμάντι κι είχε καλές στιγμές κυρίως στο πρώτο μέρος, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και το φινάλε και την πρόκριση να κρίνεται πλέον στο ΟΑΚΑ, σε μία εβδομάδα από σήμερα.

Με Ζαμπά βασικό

Το παιχνίδι στην Τούμπα ξεκίνησε με τον Πασχαλάκη στο τέρμα για τον ΠΑΟΚ και τους Λύρατζη, Κρέσπο, Ίνγκασον και Σίντκλεϊ στην άμυνα.

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν απόψε ο Κούρτιτς με τον Σβαμπ, με τον Αουγκούστο να έχει το γνωστό του ρόλο και τους Ζαμπά, Α. Ζίβκοβιτς και Ακπόμ να είναι στην επίθεση.

Ευκαιρίες, αλλά…

Ο ΠΑΟΚ απείλησε με το… καλημέρα στο ξεκίνημα, με τον Κούρτιτς να κουβαλάει την μπάλα στην επίθεση και να δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά ο Τσιντώτας ήταν σε ετοιμότητα στο 6ο λεπτό με την ΑΕΚ να “απαντά” ένα λεπτό μετά. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα κι ο Τσούμπερ έκανε επικίνδυνο γύρισμα, για να κόψουν οι “ασπρόμαυροι”.

Στο 14′ ήταν η σειρά του Αντρίγια Ζίβκοβιτς να δοκιμάσει το πόδι του, για να δει την μπάλα να περνάει άουτ και τέσσερα λεπτά μετά, η ΑΕΚ χτύπησε… καμπανάκι σε μία φάση όπου δύο παίκτες της έφυγαν στην κόντρα, με τον Ανσαριφάρντ να βρίσκει τον Τσούμπερ που λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στον ΠΑΟΚ, αλλά τον πρόλαβε ο Πασχαλάκης, που διάβασε ολόσωστα τη φάση.

Ο “Δικέφαλος” απέτυχε για ένα ακόμη παιχνίδι να εκμεταλλευτεί τις στατικές φάσεις και στο 34′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Γέβτιτς να σουτάρει από καλή θέση και τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να φωνάζει και πάλι “παρών”. Η ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε στο 40ο λεπτό αρχικά με τον Αουγκούστο που πήρε μία κεφαλιά, για να περάσει άουτ η μπάλα και κατόπιν με τον Ζίβκοβιτς, που σούταρε αλλά είδε την μπάλα να βγαίνει εκτός.

Επικίνδυνη ΑΕΚ

Το πρώτο μέρος, που είχε συνολικά καλό ρυθμό, ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι περισσότερο στην Τούμπα, με τις δύο ομάδες να έχουν τις καλές τους στιγμές και τον ΠΑΟΚ να είναι περισσότερο απειλητικός.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με τον “Δικέφαλο” πάντως να μην έχει την ίδια εικόνα. Στο 52′ ο Ζίβκοβιτς σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Ρότα έβαλε σωστά το πόδι του και παραχώρησε ένα κόρνερ και στο 53′ το σουτ του Λύρατζη πέρασε εκτός, ενώ τρία λεπτά μετά, η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τσούμπερ, αλλά το γκολ δε μέτρησε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Ένωση έχασε νέα, σπουδαία ευκαιρία στο 62ο λεπτό, με τον Τσούμπερ και πάλι να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να πλασάρει, αλλά η αντίδραση του Πασχαλάκη ήταν ξανά σωστή, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να κάνει στη συνέχεια αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι αρχικά τους Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ και κατόπιν τους Μιτρίτσα και Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και βελτίωσε την εικόνα του, ενώ στο 76′ είχε και δοκάρι, με τον Λύρατζη να σεντράρει από τα δεξιά και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, αφού πρώτα είχε κοντράρει και στο πόδι του Μοχαμάντι. Στο 81′ ήταν η σειρά του Σφιντέρσκι να απειλήσει, με τον Πολωνό να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα περνάει άουτ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι περισσότερο, με τις δύο ομάδες να έχουν νέο “ραντεβού” σε μία εβδομάδα από τώρα στο ΟΑΚΑ.

LIVΕ: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

Zωντανή ενημέρωση μέσα από το PAOK24

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην Τούμπα, στον πρώτο προημιτελικό, με φόντο την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού.