Super League 2: Η ΑΕΛ πήρε το ντέρμπι της Λάρισας – Διπλό της ΑΕΚ Β στη Λεωφόρο (vid)

Όλα όσα έγιναν στην 2η αγωνιστική

PAOK24

Νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΛ τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Οι «βυσσινί», που είχαν ρεπό στην πρεμιέρα, επικράτησαν στο Αλκαζάρ του γειτονικού Απόλλωνα Λάρισας με 2-0, με γκολ του Ογκποε στο 16΄ και του Γλυνού στο 87΄.

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό, από γκολ του Κουντουριώτη, ο Ηρακλής απέσπασε 1-1 στο Βόλο από τον Ολυμπιακό, χάρη στο τέρμα του Παπαστεριανού στο 52΄. Οι δύο ομάδες μετρούν ως τώρα από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς. Τους πρώτους βαθμούς τους στο πρωτάθλημα εξασφάλισαν ο Αλμωπός Αριδαίας και ο Θεσπρωτός, χάρη στις εντός έδρας νίκες τους επί του Απόλλωνα Πόντου (2-0) και του Πιερικού (1-0) αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ Β΄ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της Super League 2. Χάρη σε γκολ του Κοσίδη στο 70ο λεπτό και του Γιούση στις καθυστερήσεις, η Ενωση επικράτησε 2-0 στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης» του Παναθηναϊκού Β΄, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Κηφισιά.

Στη Ρόδο, δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο του β΄ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση του Διαγόρα με τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουιρουκίδη, ο Νίκας «απάντησε» για τους Βοιωτούς και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος. Ο Εργοτέλης πήρε την πρώτη του νίκη επί της Επισκοπής (1-0) με πέναλτι του Κουατένγκ, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των Χανίων με τον Ηρόδοτο και του Αστέρα Βλαχιώτη με τη Ρόδο.

Αφήνει τη Φέγενορντ και αναλαμβάνει τους reds

Λίβερπουλ και Φέγενορντ τα βρήκαν σε όλα και ο Άρνε Σλοτ θα είναι ο διάδοχος του Κλοπ στον πάγκο των Reds.

Oι Ολλανδοί θα εισπράξουν 15 εκατ. ευρώ και ο 45χρονος τεχνικός θα αναλάβει τα ηνία στην αλλαγή σελίδας της Λίβερπουλ μετά την αποχώρηση του Κλοπ.

Την περσινή σεζόν κατέκτησε το πρωτάθλημα, φέτος σήκωσε το κύπελλο και είναι στη 2η θέση στο πρωτάθλημα, στο -9 από την Αϊντχόφεν. Συνολικά με τη Φέγενορντ έχει απολογισμό 93 νίκες, 27 ισοπαλίες και 24 ήττες, ενώ την τρέχουσα σεζόν το ρεκόρ του είναι 28-7-8.

«Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι θέλω να δουλέψω εκεί, να γίνω ο προπονητής της Λίβερπουλ. Οι ομάδες διαπραγματεύονται, οπότε ακόμα είμαι εδώ. Πρέπει να περιμένουμε μέχρι να επιτευχθεί μια συμφωνία, αλλά έχω αισιοδοξία ότι θα γίνει», ανέφερε ο Σλοτ σε δηλώσεις του, όσο οι διαπραγματεύσεις των δύο ομάδων ήταν σε εξέλιξη.

Αναζητώντας αντίδραση (vid)

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία του ΠΑΟΚ

Η απώλεια κόντρα στη Λαμία είναι κάτι που πληγώνει τον ΠΑΟΚ, αλλά πρέπει πλέον να τον πεισμώσει ενόψει της τελικής ευθείας της σεζόν.

Οι «ασπρόμαυροι» δίνουν ένα κομβικό εντός έδρας παιχνίδι την Κυριακή απέναντι στην ΑΕΚ και άπαντες στην ομάδα πιστεύουν ότι είναι η ευκαιρία για να γυρίσει ο διακόπτης και ο Δικέφαλος του Βορρά θα παραμείνει με αξιώσεις στην κούρσα του τίτλου.

Αυτό βέβαια οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου καλούνται να το αποδείξουν στο χορτάρι.

Γι' αυτό το λόγο άλλωστε και το σύνθημα που περνάει από πλευράς «ασπρόμαυρων» είναι «τέλος τα λόγια, ώρα για πράξεις».

Η προετοιμασία του ΠΑΟΚ για το ματς με την ΑΕΚ θα ολοκληρωθεί το Σάββατο το απόγευμα στη Νέα Μεσημβρία.

Η προπόνηση της Παρασκευής ήταν αφιερωμένη στο τακτικό κομμάτι.

Το απίστευτο στατιστικό του Σβαμπ

Ο Αυστριακός έκανε ρεκόρ τερμάτων με τον ΠΑΟΚ με μία εντυπωσιακή ιδιαιτερότητα

Τα 10 γκολ σε 50 εμφανίσεις με τη φανέλα του ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν έφτασε ο Στέφαν Σβαμπ με το τέρμα που πέτυχε στο «Αθ. Διάκος» απέναντι στη Λαμία πριν από λίγες ημέρες.

Ο Αυστριακός έχει ήδη πετύχει ρεκόρ τερμάτων στην έως τώρα παρουσία του στη Θεσσαλονίκη, ενώ παράλληλα έγινε ο πέμπτος «διψήφιος» σκόρερ των «ασπρόμαυρων» για την τρέχουσα σεζόν.

Ωστόσο, αυτό που προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση στην περίπτωση του Σβαμπ είναι το γεγονός ότι τα μισά από τα γκολ που έχει πετύχει φέτος είναι στα τελευταία λεπτά των αγώνων!

Ο Αυστριακός έχει «χτυπήσει» απέναντι στην Αμπερντίν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, απέναντι στον Ατρόμητο στο 89', κόντρα στον Παναθηναϊκό ξανά στο 89', ενώ με αντίπαλο τη Λαμία στην Τούμπα το δεύτερο γκολ που πέτυχε απέναντι στους Φθιώτες ήταν στο 88' και στο πρόσφατο εκτός έδρας ματς σκόραρε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.