Από το Έστερσουντ στη Μπρατισλάβα

Τέσσερα χρόνια μετά το ίδιο φαινόμενο

Θωμάς Παπάς

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να μην κέρδισε στη Σλοβακία ούτε αυτή τη φορά, ωστόσο το 0-0 άφησε τα πάντα ανοικτά. Μάλιστα το σημαντικό είναι πως τα άφησε ανοικτά με τον ΠΑΟΚ να κρατά το πάνω χέρι. Η ομάδα έμεινε χωρίς γκολ για δεύτερο συνεχόμενο μετά το 2-0 στο Περιστέρι στην επιστροφή από τη διακοπή των Εθνικών. Αυτό είναι γενικά κάτι ξένο για τον ΠΑΟΚ.

Για την ακρίβεια τα τελευταία δύο χρόνια έχει συμβεί μόνο στα Playoffs. Πρώτη φορά έγινε τη σεζόν 19-20 με τα 0-0 κόντρα σε Άρη κι ΑΕΚ στην 9η και 10η αγωνιστική. Πέρυσι έγινε με Γρανάδα εντός κι Άρη εκτός ενώ στα Playoffs εμφανίστηκε ξανά στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Πρώτα στο Γ. Καραϊσκάκης (1-0) και μετά με τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας (0-1).

Αν είναι ξένο για τον ΠΑΟΚ τότε για τον ΠΑΟΚ του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν σχεδόν πρωτόγνωρο. Για την ακρίβεια, στα σχεδόν δυόμιση χρόνια, που είναι στον πάγκο της ομάδας, έχει συμβεί μόλις μία φορά. Ήταν στις αρχές της θητείας του Ρουμάνου στον ΠΑΟΚ. Τότε, στο δεύτερο παιχνίδι του Λουτσέσκου στον πάγκο της ομάδας, ο Δικέφαλος είχε μείνει στο 0-0 στην έδρα του Λεβαδειακού στην πρεμιέρα της Super League. Ακολούθησε η ήττα – αποκλεισμός με 2-0 στην έδρα της Έστερσουντ με την ομάδα να μένει χωρίς τέρμα για δύο συναπτά παιχνίδια. Ο προβληματισμός ήταν μεγάλος, ωστόσο η μετέπειτα πορεία είναι γνωστή και δικαίωσε άπαντες στον ΠΑΟΚ.

Η ευχαρίστηση του Ντάντας (pic)

«Έγραψε» συμμετοχή με την Πορτογαλία

Τη νίκη με 4-1 κόντρα στη Γεωργία πήρε η ομάδα κάτω των 21 ρης Πορτογαλίας σε φιλική αναμέτρηση.

Με τους Ίβηρες αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και ο Τιάγκο Ντάντας, με τον μέσο του ΠΑΟΚ να περνάει στον αγώνα στο δεύτερο μέρος στη θέση του γιου του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, Φρανσίσκο.

Ο Ντάντας εμφανίστηκε απόλυτα ευχαριστημένος από τη συμμετοχή του στον αγώνα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, κάτι που το μοιράστηκε μέσω social media.

ΠΑΟΚ: Επίθεση 2021 vs 2022

Πως τα πήγαινε πέρυσι ο Δικέφαλος στο αντίστοιχο διάστημα και η ομοιότητα

Το πρωτάθλημα της Super League έχει διακοπεί εξαιτίας των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων για το Nations League.

Ο ΠΑΟΚ σε αυτή τη διακοπή έφτασε έχοντας 3 νίκες και 2 ισοπαλίες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου σε αυτό το διάστημα έχει σημειώσει 5 γκολ, μία συγκομιδή που σίγουρα μπορεί να χαρακτηριστεί φτωχή και αναδεικνύει το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας στην επίθεση.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου κέρδισε με 1-0 τον Παναιτωλικό, με 2-1 τον Ατρόμητο, τη Λαμία με 1-0, ήρθε ισόπαλη χωρίς γκολ με τον Άρη και έφυγε με την οδυνηρή ισοπαλία εξαιτίας της εξέλιξης του αγώνα, από την Κρήτη με 1-1.

Στο αντίστοιχο περσινό διάστημα, ο Δικέφαλος του Βορρά είχε σημειώσει 8 γκολ στις πρώτες πέντε αγωνιστικές, πετυχαίνοντας ένα γκολ κόντρα στον Αστέρα, δύο απέναντι στον Παναιτωλικό και την ΑΕΚ και τρία με τον ΌΦΗ.

Το αξιοσημείωτο και κοινό σημείο πέρυσι, αλλά και φέτος είναι πως ο ΠΑΟΚ, κατάφερε να βρει μόνο ένα γκολ από τους επιθετικούς του. Πέρσι ήταν αυτό του Κάρολ Σφιντέρσκι στο Ηράκλειο και φέτος του Μπράντον Τόμας με τον Παναιτωλικό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Χάαλαντ σκόραρε, ο Κούρτιτς κέρδισε

Βασικός αγωνίστηκε ο Γιάσμιν Κούρτιτς

Τη Νορβηγία αντιμετώπισε η Σλοβενία στα πλαίσια του Nations League, με την ομάδα του Γιάσμιν Κούρτιτς να παίρνει τη νίκη με 2-1, ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ.

Ο Σλοβένος μέσος του ΠΑΟΚ, αγωνίστηκε βασικός και σε όλη την αναμέτρηση κόντρα στη Νορβηγία. έχοντας δίπλα του τους τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού(Σπόραρ, Τσέριν και Βέρμπιτς) που θα βρει απέναντί του την ερχόμενη Κυριακή στο ντέρμπι της Τούμπας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νορβηγία ήταν καλύτερη, χωρίς να καταφέρει να μεταφράσει την υπεροχή της σε κάποιο τέρμα. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους π Έρλινγκ Χάαλαντ έβαλε μπροστά την ομάδα του, αλλά ο επιθετικός του Παναθηναϊκού, Αντράζ Σπόραρ, έφερε το ματς στα ίσια, με τον Σέσκο να κάνει την ολική ανατροπή για τους Σλοβένους στο 81ο λεπτό.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τη Σλοβενία στον όμιλο και παράλληλα η πρώτη ήττα για τους Νορβηγούς. Ο Γιάσμιν Κούρτιτς αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης, δεχόμενος την κίτρινη κάρτα στο 74'.