Νίκησε και βλέπει προημιτελικά, πριν τον ΠΑΟΚ Β (vid)

Άλμα πρόκρισης για την Αναγέννηση Καρδίτσας

Θωμάς Παπάς

Χάρη σε γκολ του Μανιού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 1-0 στην Κρήτη του Αγίου Νικολάου, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας. Στο μοναδικό ζευγάρι χωρίς ομάδα της Super League, το θεσσαλικό συγκρότημα κατάφερε, έστω και στο φινάλε, να λυγίσει την αντίσταση των γηπεδούχων (που αγωνίζονται στη Γ΄ εθνική) και πλέον έχει σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στην Καρδίτσα, μεταξύ 21 και 23 Δεκεμβρίου.

Έτσι οι Θεσσαλοί πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη, πριν την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ Β για το πρωτάθλημα της Super League2 την Κυριακή (05/12). Μάλιστα έκανε εκτεταμένο ροτέισον με παίκτες όπως ο Αθανασιάδης κι ο Κουτσιανικούλης να μην ακολουθούν την αποστολή στην Κρήτη.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 20 λεπτών, επειδή στο γήπεδο του Αγίου Νικολάου δεν υπήρχε ασθενοφόρο.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Οι συνθέσεις:
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής (65΄ Κατσαρός), Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής (71΄ Παγιά), Κίτος, Μηνάς, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης (57΄ Φουκαράκης), Νοκάι (71΄ Τζιλάι)
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Καρανίκας (78΄ Κουτρομάνος), Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Μπάλλας (65΄ Μπραμπίγια), Πλέγας, Μανιός, Μπενγκόα (65΄ Γκουγκούδης), Μπιανκόνι (22΄ Γκίνη), Βιδάλ (78΄ Πολίτης)

Η νίκη του Κούρτιτς επί του Χάαλαντ (vid)

Τα στιγμιότυπα της νίκης της Σλοβενίας επί της Νορβηγίας με 2-1

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, σκόραρε και με την εθνική ομάδα της Νορβηγίας, στο χθεσινό παιχνίδι με τη Σλοβενία, αλλά ο Γιάσμιν Κούρτιτς και οι συμπαίκτες του, χαμογέλασαν στο τέλος, αφού έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 2-1.

Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού, Σπόραρ, ισοφάρισε και ο Σέσκο, έκανε το 2-1 λίγο πριν το τέλος, με το μέσο του ΠΑΟΚ, να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από το παιχνίδι...

Κι άλλο βραβείο για τον Νάρεϊ

Πολυτιμότερος και με διαφορά ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ

Ο Κάλεντ Νάρεϊ, πρόσθεσε άλλο ένα βραβείο στη συλλογή που άνοιξε από νωρίς φέτος στη σεζόν, αυτό του πολυτιμότερου του αγώνα με τον ΟΦΗ, αυτήν τη φορά. Ο Γερμανός, ψηφίστηκε ως ο MVP από τους φίλους της ομάδας και μάλιστα, με μεγάλο ποσοστό, με την ΠΑΕ να αναφέρει σχετικά στην ιστοσελίδα της:

«Ο Κάλεντ Νάρεϊ αναδείχθηκε Fans’ Man of the Match της αναμέτρησης κόντρα στον ΟΦΗ στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” για την 5η αγωνιστική της Super League 2022-23.

O ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο ήταν κυρίαρχος. Έφτιαξε πολλές φάσεις, δεν επέτρεψε στον ΟΦΗ να απειλήσει την εστία του Κοτάρσκι , αλλά βρήκε μόνο ένα γκολ και το πλήρωσε στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν ο Διαμαντής με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1, στερώντας από την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου δύο βαθμούς.

Πρωταγωνιστής για τον Δικέφαλο ο Κάλεντ Νάρεϊ. Ο Γερμανός ήταν απολαυστικός σε ένα ακόμα παιχνίδι. Ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα από τον Αντρέ Βιεϊρίνια στο 8ο λεπτό και με ένα υπέροχο γκολ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ γενικά έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, πάλεψε σε κάθε φάση κι ήταν μόνη απειλή για την άμυνα των Κρητικών, όντας συνεπής και στα μετόπισθεν.

Στην ψηφοφορία για τον Fans’ Man of the Match της αναμέτρησης ο Νάρεϊ συγκέντρωσε το 73,31% των ψήφων του κοινού και πήρε ένα ακόμα βραβείο».

Μεγάλο πρόβλημα με Μπράμπετς στον Άρη

Τραυματίστηκε στο παιχνίδι της Τσεχίας

Ο Άρης, που έτσι κι αλλιώς, έχει θέμα στο κέντρο της άμυνας του, τώρα καλείται να διαχειριστεί την απουσία ενός εκ των δύο βασικών του στόπερ.

Ο Γιακούμπ Μπράμπετς, ο οποίος αγωνίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι της Τσεχίας με την Πορτογαλία, υπέστη θλάση δεύτερου βαθμού και αποχώρησε από τον αγώνα, στο 22ο λεπτό.

Με την επιστροφή του στην Ελλάδα, αναμένεται να υποβληθεί σε νέα εξέταση, ωστόσο το διάστημα της απουσίας του, υπολογίζεται σε περισσότερο από ένα μήνα.