Είχε Κάνιας, είχε τύχη και πήρε τη νίκη (vid)

Πολύ σημαντική νίκη για τους Νικαιώτες

Θωμάς Παπάς

Νίκη «χρυσάφι» στην προσπάθειά του να αποφύγει τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Superleague Interwetten, πήρε ο Ιωνικός, επικρατώντας στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστική με 2-1 του Ατρόμητου στη Νεάπολη στο «ντέρμπι της ουράς».

Πρώτο «τρίποντο» μετά από περίπου δύο μήνες και 5 σερί ήττες για τους Νικαιώτες, που πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Κάνιας και Λένις, παραμένουν «κολλημένοι» στην 13η θέση (που οδηγεί στο μπαράζ) οι Περιστεριώτες, που μείωσαν με τον Σάλομον αλλά δεν βρήκαν δεύτερη… απάντηση.

Στο 32’ ο Ιωνικός -που είχε αρχίσει ν’ ανεβάζει «στροφές» μετά το 20’- πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Κάνιας. Ο Μάντζης έκανε γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να βρει Ντάλσιο και Λένις, οι αμυντικοί του Ατρόμητου έδιωξαν κι ο Ισπανός μέσος της νικαιώτικης ομάδας με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα (39΄) οι Νικαιώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ. Από φάουλ του Άοσμαν και πρώτη κεφαλιά του Μύγα, ο Σάλομον στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα προς την εστία του Ατρόμητου. Ο Γιαννιώτης απέκρουσε ενστικτωδώς, αλλά ο Λένις καιροφυλαχτούσε κι έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, και συγκεκριμένα στο 62′, μετά από απομάκρυνση της άμυνας, ο Σάλομον σούταρε από το όριο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι και κατέληξε στη γωνία του Χουτεσιώτη, μειώνοντας το σκορ σε 2-1 για τον Ατρόμητο. Δύο λεπτά αργότερα (64’) ο γκολκίπερ του Ιωνικού έκανε καταπληκτική επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Κουλούρη, ενώ στο 65’ το σουτ του Μπεντινέλι πέρασε άουτ.

Τέλος, η εκτέλεση φάουλ του Ναμπί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, και το παιχνίδι έληξε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν το πρώτο τους «τρίποντο» μετά από σχεδόν δύο μήνες.

ΠΑΟΚ: Την πρωτιά ο Νάρεϊ!

Ξεχώρισε η εμφάνιση του Γερμανού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο Κάλεντ Νάρεϊ αναδείχθηκε ως ο πολυτιμότερος του ΠΑΟΚ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, κατόπιν ψηφοφορίας του φίλαθλου κοινού του Δικεφάλου.

Ο Γερμανός συγκέντρωσε το 29,39% των ψήφων, αφήνοντας δεύτερο τον Γιόαν Σάστρε και τρίτο τον Γιάννη Κωνσταντέλια.

Η ενημέρωση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ:

Ο ΠΑΟΚ αν και κυρίαρχος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας και κόλλησε στην λευκή ισοπαλία, παίρνοντας μόνο ένα βαθμό.

Εκ των κορυφαίων της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ο Κάλεντ Νάρεϊ . Ο Γερμανός εξτρέμ έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, βοήθησε με συνέπεια και στο αμυντικό κομμάτι, πήρε ευθύνες και ουσιαστικά το μόνο που του έλειψε ήταν το γκολ.

Στην ψηφοφορία για τον Fans’ Man of the Match συγκέντρωσε το 29,39% των ψήφων και κατέκτησε το βραβείο.

Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Ζόαν Σάστρε που ήταν εξαιρετικός από τη δεξιά πλευρά, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας , που είχε καλή παρουσία κι έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Δανεισμός στο…παρά πέντε για τον Κουλούρη (pic)

Νέα ποδοσφαιρική στέγη για τον άλλοτε επιθετικό του ΠΑΟΚ

Ο Ευθύμης Κουλούρης θα συνεχίσει την ποδοσφαιρική του σεζόν στην Αλάνιασπορ, με την μορφή δανεισμού από την ΛΑΣΚ Λίντσερ, όπως ανακοίνωσε πριν από λίγη ώρα ο αυστριακός σύλλογος.

Λίγο πριν κλείσει η μεταγραφική περίοδος για το τουρκικό ποδόσφαιρο, η Αλάνιασπορ κατάφερε να κάνει δικό της τον άλλοτε επιθετικό του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε καταφέρει να αποτελέσει βασικό πυλώνα στην ομάδα της Αυστρίας μετρώντας 16 παιχνίδια με ένα γκολ και μια ασίστ.

Γέννημα θρέμμα των ακαδημιών των ασπρόμαυρων, με τον Δικέφαλο στο στήθος κατέγραψε 83 παιχνίδια με 14 γκολ και 8 ασίστ, σε τρεις θητείες ως κάτοικος Τούμπας.

Σπουδαία κίνηση των Βετεράνων ΠΑΟΚ και Πιερικού (pic)

Φιλικό μεγάλης σημασίας μεταξύ των δυο συνδέσμων

Οι Βετεράνοι του ΠΑΟΚ και του Πιερικού προχώρησαν σε μια υψίστης σημασίας πρωτοβουλία, με την διοργάνωση φιλικού αγώνα προκειμένου να βοηθήσουν ένα μικρό παιδί με συγγενή καρδιοπάθεια, στον αγώνα που δίνει.