ΕΥΡΩΠΗ

Λύτρωση στην τελευταία φάση για Γάνδη!

Με «χρυσή» αλλαγή τον Μπεζούς πήρε το τρίποντο πριν την Τούμπα

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού ο Μπέζους, χρυσή αλλαγή του Φανχάζεμπρουκ, κατάφερε να λυτρώσει τη Γάνδη και να της χαρίσει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Μια νίκη που ανεβάζει την προσεχή αντίπαλο του Δικεφάλου στους 52 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 4η Άντερλεχτ και τέσσερις λιγότερους από την 3η Αντβέρπ.

Η Γάνδη ξεκίνησε με τον Ρουφ κάτω από τα δοκάρια και τους Όλσεν, Νγκαντέ, Τουρουναρίγκα στην τριάδα της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή φανέλα βασικού πήραν οι Σαμουάσε, Κουμς, Χιούλσαγκερ, Ντε Σαρτ, Φορτούνα, με επιθετικό δίδυμο τους Ντεπουάτρ και Μαλέντε.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που μόλις στο 12ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από ωραία συνεργασία των Ντε Σαρτ, Μαλέντε, ο τελευταίος έδωσε στον Χιούλσαγκερ που βρήκε τον Ντεπουάτρ ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0.

Μεγάλη ευκαιρία στο 17′ για την Γάνδη με τον Χιούλσαγκερ να σημαδεύει το δοκάρι, ενώ δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι με τον διαιτητή όμως να αποφασίζει τη συνέχιση του παιχνιδιού.

Ξανά επικίνδυνη η Γάνδη στο 31΄με σουτ του Χιούλσαγκερ και στο 40′ με τον Μαλέντε, που δεν βρήκαν όμως στόχο.

Πρωταγωνιστές οι δύο παίκτες και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τις ευκαιρίες που έχασαν για να διπλασιάσουν τα τέρματα της ομάδας τους.

Και από τη στιγμή που η Γάνδη δεν εκμεταλλευόταν τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, η Ζούλτε Βάρεγκεμ κατάφερε να την τιμωρήσει όταν έγινε εκείνη επικίνδυνη.

Στο 70′ ο Ρουφ αρχικά απέκρουσε την κεφαλιά του Γκάνο, όμως στην επαναφορά ο Φόσεν κατάφερε να κάνει το 1-1.

Οτζίτζα-Οφόε και Μπέζους πέρασαν αντί των Μαλέντε και Φορτούνα στο 76′.

Σπουδαίες χαμένες ευκαιρίες στο 78′ για τη Γάνδη με Σαμουάσε και Τουρουναρίγκα.

Νέες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Γάνδης στο 87′ για μη υπόδειξη πέναλτι σε τράβηγμα εις βάρος του Ντεπουάτρ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ζούλτε Βάρεγκεμ στο 88′ να ανατρέψει το σκορ, με την προσπάθεια των παικτών της όμως να καταλήγει στο δοκάρι.

Τελικά, η Γάνδη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με το γκολ του Μπέζους στο 90’+4′ που πήρε το «ριμπάουντ» μετά από επέμβαση του αντίπαλου γκολκίπερ, κατάφερε να φτάσει στο σημαντικό τρίποντο επικρατώντας με 2-1.

ΕΥΡΩΠΗ

Μαγκουάιρ: «Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κόσμος…»

Για την κριτική που δέχεται απάντησε ο Άγγλος αμυντικός

Η Αγγλία γνώρισε την ήττα από την Ιταλία, με τον Χάρι Μαγκουάιρ να βρίσκεται για ακόμα μία φορά το επίκεντρο αρνητικών κριτικών για την απόδοση του.

Ο Άγγλος κεντρικός αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απάντησε σε όσα ακούγονται για αυτόν λέγοντας πως δεν τον ενδιαφέρει τι λέει ο κόσμος. «Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο κόσμος για μένα. Φτιάχνονται διαρκώς ιστορίες γιατί είμαι αρχηγός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και θα αποτελέσουν θέμα. Αυτός είναι ο λόγος που ασχολούνται μαζί μου, για να κάνουν κλικς».

Ο Μαγκουάιρ συνέχισε να υπερασπίζεται τον εαυτό του αναφερόμενος στις εμφανίσεις του στο EURO. «Πήγα στο EURO μετά από τραυματισμό οκτώ εβδομάδων, χωρίς να έχω παίξει καθόλου, και μπήκα στην καλύτερη ενδεκάδα του τουρνουά», κατέληξε ο αμυντικός της Γιουνάιτεντ

ΕΥΡΩΠΗ

«Σέρβιρε» γκολ ο Ζίφκοβιτς (vid)

Συστημένη μπαλιά στο κεφάλι του Μίτροβιτς

Πρωταγωνιστής από την αρχή του αγώνα της Σερβίας κόντρα στον Σουηδία είναι ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς.

Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Αλεξάντερ Μίτροβιτς, με τον παίκτη της Φούλαμ να ισοφαρίζει το γκολ του Κλάεσον. Ο Μίτροβιτς μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σέρβους.

ΕΥΡΩΠΗ

Βασικός με τη Σερβία ο Ζίφκοβιτς (pic)

Αντιμετωπίζουν τη Σουηδία εντός έδρας

Στην αρχική ενδεκάδα της Σερβίας βρίσκεται ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς.

Ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ αναμένεται να αγωνιστεί στο δεξί άκρο της Εθνικής του ομάδας, παίρνοντας όλη την πλευρά, σε μία θέση που έχει αγωνιστεί και άλλες φορές με τη Σεβία, στην αναμέτρηση που αρχίζει σε λίγα λεπτά κόντρα στους Σουηδούς.