Η Ελλάδα… πίκρανε τον Μιρτίτσα (vid)

Στο ντεμπούτο του Πογιέτ στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος

PAOK24

Δείγμα θετικό για την Εθνική Ελλάδας που στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογιέτ επικράτησε εκτός έδρας της Ρουμανίας με 1-0 με το γκολ του Μπουχαλάκη στο 39′.

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, η πρώτη φάση της Εθνικής σημειώθηκε στο 4′ όταν ο Μάνταλος πίεσε και έκλεψε, έκανε και το γύρισμα για τον Γιακουμάκη όμως η υπό πίεση προβολή του πέρασε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων, αντίθετα, ήταν μια κεφαλιά άουτ του Κίρικες από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρότα είχε ένα καλό, διαγώνιο σουτ, λίγο άουτ, σε μια αντεπίθεση με ωραία ελληνική ανάπτυξη. Εύκολα μπλόκαρε ο Νίτσα το αδύναμο σουτ του Πέλκα στο 10′, ενώ στο 15′ η Εθνική είχε μια ακόμη καλή στιγμή με Γιακουμάκη και Πέλκα που όμως δεν τελείωσαν τη φάση στην περιοχή μετά από γέμισμα του Μαυροπάνου. Στο επόμενο διάστημα, οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που είχαν τελικές, αλλά όλες εκτός εστίας.

Στο 16′, στη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, ο Μιτρίτσα βρέθηκε μόνος στην περιοχή μετά από πολλές πάσες των Ρουμάνων σε μικρό χώρο, όμως το πλασέ προ του Βλαχοδήμου ήταν κακό, αρκετά μέτρα άουτ. Άουτ πέρασε και το σουτ του Ράτσιου στο 20′. Στο 22′, η Ελλάδα σκόραρε με τον Γιακουμάκη μετά από νέα ωραία αντεπίθεση, συνεργασία του Τσμίκα και του Πέλκα και γύρισμα του Λημνιού, όμως το γκολ -ελαφρώς καθυστερημένα- ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από συνομιλία του βοηθού και του διαιτητή. Στο 28′ πια, ο Πέλκας είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ, μετά από γύρισμα του Τσιμίκα που δεν απομακρύνθηκε σωστά και ένα λεπτό αργότερα, η Εθνική μας είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ξανά σε μια γρήγορη αντεπίθεση, Πέλκας και Μάνταλος συνδυάστηκαν, όμως το σουτ του μεσοεπιθετικού της Φενέρ, στην κίνηση, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τελικά, αυτό που έψαχνε μεθοδικά η γαλανόλευκη, το γκολ, ήρθε δέκα ακόμη λεπτά αργότερα, στο 39′ και την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου: Μαυροπάνος, Τσιμίκας και Πέλκας επιθέτθηκαν από αριστερά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα για τον Μάνταλο που δεν πρόλαβε να κάνει την τελική κράτησε μπάλα και είδε τον Ρότα, αυτός από τα δεξιά πλέον έκανε μια εξαιρετική σέντρα και ο Μπουχαλάκης με σωστή κίνηση και έξοχη κεφαλιά «έγραψε» το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, ο επιθετικός ρυθμός της Εθνικής μας έπεσε, ενώ άφησε ξεκάθαρα και τη μπάλα στην πλευρά της Ρουμανίας, ώστε να βρει ακόμη περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι αντίθετα βγήκαν από τα αποδυτήρια πιο αποφασισμένοι να επιτεθούν. Το έκαναν μεν, ωστόσο για αρκετή ώρα επί της ουσίας δεν πετύχαιναν κάτι ιδιαίτερο στην ελληνική περιοχή, με την Ελλάδα να αμύνεται αποτελεσματικά και να διαχειρίζεται το ματς.

Μετά από δύο τελικές του Μαρίν που δεν απείλησαν στο 49′ και το 55′, η πρώτη απειλή των γηπεδούχων ήταν η κεφαλιά του Ρους στο δοκάρι, στο 70ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο στόπερ των Ρουμάνων είχε ακόμη μια εξαιρετική κεφαλιά εντός περιοχής, όμως αυτή την «έβγαλε» ο Βλαχοδήμος. Όση ώρα η Ρουμανία είχε την φλύαρη υπεροχή, η Ελλάδα παρέμενε σοβαρή στην άμυνά της, ενώ όπως ήταν λογικό, οι πολλές αλλαγές των δύο τεχνικών έριξαν περισσότερο τον ρυθμό. Προς το τέλος, ο Δουβίκας είχε την ευκαιρία για το 0-2 μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, όμως δεν έκανε καλή τελική. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με την εποχή Πογέτ να ξεκινά με νίκη για την Ελλάδα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρουμανία (Έντι Ιορντανέσκου / 4-2-3-1): Νίτσα, Ράτσιου, Κίρικες, Ρους (88′ Ντραγκουσίν), Καμόρα (75′ Τόσκα), Μαρίν, Μπορντεάνου (75′ Μιχάιλα), Μιτρίτσα (62′ Ποπέσκου), Τσικαλντάου, Μαξίμ (62′ Ιβάν), Πούσκας (62′ Τανάς).

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ / 4-3-3): Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Ρότα, Σιώπης, Μπουχαλάκης (57′ Δουβίκας), Μάνταλος (82′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (82′ Αλεξανδρόπουλος), Λημνιός (58′ Μπακασέτας), Γιακουμάκης (72′ Παυλίδης).

Λίγο πριν την πρεμιέρα (vid)

Το βίντεο της σημερινής προπόνησης

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την προετοιμασία του ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος κόντρα στον Παναιτωλικό το προσεχές Σάββατο, με μία προπόνηση σήμερα, στις εγκαταστάσεις της Νέας Μεσημβρίας.

Δείτε στο βίντεο παρακάτω, πλάνα από το σημερινό πρόγραμμα που ολοκληρώθηκε με οικογενειακό δίτερμα:

MEDIA

Πόσο κάλυψε το μήνυμα Σαββίδη (vid)

To PAOK24 News με την ανάλυση της επικαιρότητας και το ρεπορτάζ

Σημαντική ημέρα η σημερινή για τον ΠΑΟΚ, με όσα προέκυψαν από τον Ιβάν Σαββίδη και ο Σταύρος Κόλκας, ο Δημήτρης Τσορμπατζόγλου και ο Στέργιος Αναστασιάδης, είχαν πολλά να συζητήσουν στην εκπομπή του PAOK24 News και με τη δική σας συμμετοχή.

Δείτε τη σημερινή εκπομπή:

Τελικές δοκιμές ενόψει Παναιτωλικού

Τακτική και δίτερμα στη σημερινή προπόνηση

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την προετοιμασία της ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος (20/8, 21:45) κόντρα στον Παναιτωλικό, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να δίνει έμφαση στην τακτική, ενώ στο τέλος, η ομάδα έπαιξε και οικογενειακό δίτερμα.

«Εκτός κανονικού προγράμματος έμειναν οι Ίβαν Νάσμπεργκ και Χάρης Τσιγγάρας, που έκαναν θεραπείες, αλλά κι ο Γιάννης Μιχαηλίδης που έκανε ατομικό στο γήπεδο» αναφέρει σχετικά η ΠΑΕ για τους τραυματίες.

Η προετοιμασία του ΠΑΟΚ για το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, θα ολοκληρωθεί αύριο, με την προπόνηση να είναι προγραμματισμένη για τις 18:00 στην Τούμπα.