ΠΑΟΚ: Όταν το «καρφώνει» μπροστά στην θύρα 7!

Μια προς μια η κάθε φορά…

PAOK24

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε επί του Ολυμπιακού, στο «Γ. Καραϊσκάκης», με το γκολ του Αντόνιο Τσόλακ να έρχεται μετά από μια εκπληκτική ομαδική συνεργασία, στο 109′ της παράτασης.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Δικέφαλος πετυχαίνει κρίσιμο γκολ μπροστά από την κερκίδα των οργανωμένων φιλάθλων των ερυθρολεύκων. Το PAOK24 συλλέγει και σας παρουσιάζει τα σημαντικότερα γκολ του ΠΑΟΚ στην εστία μπροστά από την θύρα 7!

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 (19/1/2011)

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται στην έδρα των ερυθρόλευκων. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με τον Μοντέστο. Χρειάστηκε να φτάσουμε προς το φινάλε και συγκεκριμένα το 82′ ώστε ο Βιεϊρίνια να κάνει ένα εκπληκτικό κοντρόλ εντός περιοχή, από βαθιά μπαλιά του Τσιρίλο που τον έβγαλε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού. Έτσι, ο Πορτογάλος βρέθηκε απέναντι στον Νικοπολίδη και με ένα γλυκό «τσίμπημα» της μπάλας νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό 1-1. Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε με νίκη 1-0, στον επαναληπτικό στην Τούμπα, με γκολ του Σαλπιγγίδη.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2 (3/12/2014)

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ του Άγγελου Αναστασιάδη πήγαινε στο «Γ. Καραϊσκάκης» όντας στο +2 από τον Ολυμπιακό. Μια μαγική εμφάνιση του Δικεφάλου, ο οποίος πέτυχε 4 γκολ (μέτρησαν τα δύο), κατάφερε να φύγει με το διπλό και στο +5 από τον Πειραιά, κάτι το οποίο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί στην πορεία του πρωταθλήματος. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Φακούντο Περέιρα(49′), στην ίδια εστία, με τον Αργεντινό να παίρνει την πάσα του Κάτσε, στην πλάτη της άμυνας των ερυθρόλευκων, επιχειρώντας ένα σουτ στο σκάσιμο της μπάλας, έξω από την περιοχή. Σου που ήταν αδύνατο να εξουδετερώσει ο Ρομπέρτο.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 0-1 (30/9/2018)

Την χρονιά που ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το αήττητο πρωτάθλημα και το νταμπλ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ολυμπιακού. Στο 49′ της αναμέτρησης, επέλαση του Βιεϊρίνια από τα αριστερά και μια σέντρα από την τελική γραμμή, που δεν θα την έλεγε κανείς και την καλύτερη δυνατή. Κι όμως ο ΟΣΦΠ κατάφερε να τα κάνει όλα λάθος. Αρχικά ο Γιαννιώτης που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Έπειτα ο Βούκοβιτς, ο οποίος μόνος του και χωρίς πίεση, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας. Σε ένα ματς που έμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τον Πασχαλάκη να «βγάζει και τα άουτ».

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 παρ. , 0-0 κ.δ. (27/4/2022)

Το πιο πρόσφατο γκολ, που «πλήγωσε» τον Ολυμπιακό, μπροστά στα μάτια της θύρας 7. Με τις δύο ομάδες να είναι στην απόλυτη ισορροπία μετά από 180′, σε Τούμπα και Καραϊσκάκης, το ζευγάρι οδηγήθηκε στην παράταση. Τι κι αν προηγήθηκε ο Ολυμπιακός στο τέλους του πρώτου ημιχρόνου του εξτρά χρόνου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε! Ψύχραιμα, χωρίς πανικό, με οργανωμένο ποδόσφαιρο, πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ της σεζόν. Στο 109ο λεπτό. Αρχικά ο Ίνγκασον ανοίγει στα δεξιά για τον Λύρατζη. Ο νεαρός κάνει μια εκπληκτική κούρσα από την δεξιά πλευρά και πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Σβαμπ. Μαγική σέντρα του Αυστριακού με το εξωτερικό στο δεύτερο δοκάρι. Σπάσιμο της μπάλας από τον Ολιβέιρα παράλληλα με την εστία. Γκολ ο Τσόλακ! Τελικό ο ΠΑΟΚ!

Το κλίμα στην ομάδα, οι επιλογές και η ανάγκη για μεταγραφή

Όσα συζητήθηκαν στο PAOK24 News

Στέργιος Αναστασιάδης και Δημήτρης Τσορμπατζόγλου συζήτησαν όλα όσα είδαν και κατέγραψαν στην Κύπρο, στο πρώτο PAOK24 News της εβδομάδας.

Παγκόσμιο Κύπελλο

Μουντιάλ 2022: «Παίζει με ενέσεις ο Λαουτάρο Μαρτίνες»

Οι ατάκες του ατζέντη του

Ο επιθετικός της Εθνικής Αργεντινής, Λαουτάρο Μαρτίνες, έκανε παυσίπονες ενέσεις στον αστράγαλό του για να παίξει στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, δήλωσε την Τετάρτη (7/12) ο ατζέντης του Αλεχάντρο Καμάτσο.

Ο Μαρτίνες ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της Αργεντινής στην ήττα-σοκ της πρεμιέρας του Μουντιάλ του Κατάρ από τη Σαουδική Αραβία (1-2), όπου ακυρώθηκαν με χρήση VAR τρία γκολ της «αλμπισελέστε» ως οφσάιντ, ενώ έπαιξε από την αρχή και στη νίκη επί του Μεξικού με 2-0.

Ο επιθετικός της Ίντερ, ωστόσο, μπήκε στα τελευταία λεπτά εναντίον της Πολωνίας στον τελευταίο αγώνα των ομίλων, αλλά και στο ματς που ακολούθησε με την Αυστραλία στους «16», προκαλώντας απορίες στα ΜΜΕ της χώρας σχετικά με τη φυσική του κατάσταση.

«Ο Λαουτάρο έκανε ενέσεις γιατί πονά πολύ στον αστράγαλο», τόνισε ο Καμάτσο στον αργεντίνικο ραδιοφωνικό σταθμό «La Red». «Δουλεύει σκληρά για να φύγει αυτός ο πόνος και μόλις συμβεί αυτό, θα... πετά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μαρτίνες είναι παίκτης κορυφαίου επιπέδου. Είναι πολύ δυνατός και πνευματικά, όμως τα γκολ που πέτυχε κόντρα στη Σαουδική Αραβία και ακυρώθηκαν ήταν μία πολύ δύσκολη κατάσταση για τον ίδιο».