ΠΑΟΚ: Για την 5η νίκη σε 10 παιχνίδια πλέι οφ

Το background του αποψινού αγώνα της Τούμπας

PAOK24

Τα πλέι οφ ολοκληρώνονται απόψε στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ, που υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, για δέκατη φορά στη συγκεκριμένη διαδικασία, ψάχνοντας την πέμπτη του νίκη. Αναλυτικά, όσα αναφέρει η ΠΑΕ στην ιστοσελίδα της:

“- Στο φετινό πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ επικράτησε και στα δύο μεταξύ τους παιχνίδι της κανονικής περιόδου, αλλά ηττήθηκε στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας με 2-1 για τον πρώτο γύρο των Play Offs.

– Για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πήρε νίκη 3-1 στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας και 2-1 στην Τούμπα. Πριν από την ήττα του στις 3 Απριλίου 2022 μετρούσε τρία ματς χωρίς ήττα, μαζί την λευκή ισοπαλία στα περσινά Play Offs στην Τούμπα.

– Αυτή είναι η 10η σεζόν που βρίσκονται αντιμέτωποι σε αγώνες για τα Play Offs ο ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό και είναι το ζευγάρι με τις περισσότερες κόντρες σε αυτή τη διαδικασία μέχρι τώρα.

– Στις εννέα αναμετρήσεις που έχει αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ως γηπεδούχος στα Play Offs o ΠΑΟΚ έχει επικρατήσει τέσσερις φορές, τρεις αναμετρήσεις τελείωσαν ισόπαλες και η ομάδα της Αθήνας έφυγε νικήτρια δύο φορές. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στα σκορ, με το 1-0 υπέρ του Δικεφάλου να είναι το μόνο που έχει παρουσιαστεί δύο φορές.

– 5 γκολ έχει σημειώσει ο Γιώργος Σκαρτάδος στα ματς με τον Παναθηναϊκό που έχουν γίνει στην Τούμπα. Ακολουθούν οι Γιώργος Κούδας και Σταύρος Σαράφης με τέσσερα.

– Η τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στην Τούμπα είναι στις 31 Μαΐου 2017 για τα Play Offs του πρωταθλήματος. Από τότε έχουν ακολουθήσει επτά αγώνες πρωταθλήματος (τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες) και ένας για το Κύπελλο Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 2-0“.

Ήττα για τον Παναιτωλικό από τον Αστέρα Τρίπολης

Έχασαν στο τελευταίο τους φιλικό οι Αγρινιώτες

Την ήητα με 4-2 από τον Αστέρα Τρίπολης γνώρισε ο Παναιτωλικός μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος και την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Ανέστη στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Λιάβας, αριστερό ο Χουχούμης και στο κέντρο της άμυνας οι Λάρσον και Κορνέλιους. Φλόρες και Τσιγγάρας ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Ντίας, Χατζηθεοδωρίδη και Ντουάρτε πίσω από τον Καρέλη. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν μάλιστα ο σκόρερ του τέρματος για την ομάδα του Αγρινίου στο πρώτο μέρος μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες ήταν πολύ καλύτεροι και έφτασαν να προηγούνται με 4-1, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός ήταν να μειώσει το σκορ με τον Κορνέλιους να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να γράφει το τελικό 4-2.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος (46' Τσιφτσής), Καρμόνα (64' Γκαρθία), Ατιένθα (64' Αντζουλάς), Καστάνιο (77' Χριστόπουλος), Άλβαρες (77' Τασουλής), Στάνκο (77' Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (46' Σίτο), Μπερτόγλιο (64' Σόνο), Ριέρα (46' Γκαρντάβσκι), Μπενίτο (46' Μπαράλες)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον (65' Αποστολάκης), Κορνέλιους, Χουχούμης (65' Μλάντεν), Φλόρες, Τσινγκάρας (65 Βαρόνε), Ντίας (65' Νταγκό - 90' Μπελεβώνης), Χατζηθεοδωρίδης (85' Ξενιτίδης), Ντουάρτε (85' Αναστασόπουλος), Καρέλης

Πως έπαιξε ο ΠΑΟΚ με το Βόλο

Νικηφόρο το τελευταίο φιλικό για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ μία βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος έδωσε φιλικό παιχνίδι με τον ΝΠΣ Βόλο στο γήπεδο της Τούμπας, με τους ασπρόμαυρους να επικρατούν με 3-1.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου στο πρώτο ημίχρονο επέλεξε να ξεκινήσει με τους Κοτάρσκι, Λύρατζη, Τσαούση, Ίνγκασον και Κάργα στην άμυνα. Στο κέντρο βρέθηκαν οι Σβαμπ, Αουγκούστο και Ντάντας, ενώ μπροστά τους βρέθηκαν οι Μπίσεσβαρ, Νάρεϊ και Τόμας. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο 20′ όταν ο Μπράντον Τόμας έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ πλάσαρε για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι Κοτάρσκι , Σάστρε , Ίνγκασον (82′ Παναγιώτου), Κουλιεράκης , Βιεϊρίνια , Κούρτιτς , Σοάρες , Ελ Καντουρί (75′ Κουαλιάτα ), Νάρεϊ (61′ Α.Ζίβκοβιτς ), Κωνσταντέλιας , Ολιβέιρα (75′ Κούτσιας ). Στο 54′ ο Ομάρ Ελ Καντουρί έκανε ωραία ατομική ενέργεια, γύρισε στον Νέσλον Ολιβέιρα κι αυτός με μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-0.

Στο 65′ ο Πάολο Φερνάντες με ωραίο σουτ μείωσε σε 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κούτσιας με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Νίκη στην τελευταία πρόβα

Σε μία εβδομάδα η έναρξη του πρωταθλήματος

Το τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, μία βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, έδωσε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΝΠΣ Βόλο στην Τούμπα.

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε να ξεκινήσει με τον Κοτάρσκι κάτω από το τέρμα. Την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας και Τσαούσης.

Στη μεσαία γραμμή ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε τους Στέφαν Σβαμπ, Αουγκούστο και Ντάντας. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ και Μπράντον Τόμας.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 1-0 με γκολ του Μπίσεσβαρ.Στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο το δρόμο για τα δίχτυα βρήκε ο Νέλσον Ολιβέιρα, με τον Γιώργο Κούτσια να διαμορφώνει το τελικό 3-1. Για την ομάδα του Βόλου μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Πάολο Φερνάντεζ.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι Κοτάρσκι , Σάστρε , Ίνγκασον (82′ Παναγιώτου), Κουλιεράκης , Βιεϊρίνια , Κούρτιτς , Σοάρες , Ελ Καντουρί (75′ Κουαλιάτα ), Νάρεϊ (61′ Α.Ζίβκοβιτς ), Κωνσταντέλιας , Ολιβέιρα (75′ Κούτσιας )