Οι παίκτες που «έσπασαν» τα κοντέρ

Ποιοι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ μέτρησαν τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής

Βαγγέλης Πάνος

Μία από τις πιο γεμάτες χρονιές στην ιστορία του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε το Σάββατο με τον τελικό του κυπέλλου.

Ο Δικέφαλος σε μία χρονιά που άνετα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μαραθώνιος τερμάτισε δεύτερος στο πρωτάθλημα, έφτασε μέχρι την οκτάδα στην Ευρώπη και έκανε όλη τη διαδρομή στο κύπελλο.

Αρκετοί ήταν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που «τράβηξαν» το κουπί σε αυτή την τρομερά απαιτητική χρονιά. Πρώτος σε εμφανίσεις, αλλά και σε λεπτά συμμετοχής ήταν ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης. Ο διεθνής τερματοφύλακας σταμάτησε στις 54 συμμετοχές και μέτρησε 4.920 λεπτά.

Ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς είχε αρκετά κενά διαστήματα στην απόδοσή του τη φετινή χρονιά. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έφτασε τις 51 συμμετοχές, βάζοντας 7 γκολ και μοιράζοντας 12 ασίστ σε 4.051 λεπτά που αγωνίστηκε φέτος. Από κοντά ακολούθησε και ο Γιάμιν Κούρτιτς. Ο Σλοβένος στην πιο γεμάτη χρονιά της καριέρας του φόρεσε τα ασπρόμαυρα 50 φορές, σκοράροντας 18 τέρματα, έχοντας και 3 ασίστ αγωνιζόμενος 3.831 λεπτά φέτος.

Για τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έχουμε αναφερθεί πολλές φορές και τη διαχείριση που έγινε όλη τη χρονιά προς τον «αφάνα». Τα κενά στο μεσοεπιθετικό κομμάτι που δεν καλύφθηκαν οδήγησαν τον Σουριναμέζο να αγωνιστεί 51 φορές φτάνοντας τα 3.063 λεπτά. Ο Ίνγκι Ίνγκασον που έχασε και το πρώτο διάστημα των αγώνων του ΠΑΟΚ εξαιτίας του τραυματισμού που κουβαλούσε από την προηγούμενη χρονιά σταμάτησε στα 2.971 λεπτά σε 33 συμμετοχές.

Αυτός που θα θυμάται σίγουρα τη φετινή χρονιά είναι ο Σίντκλεϊ, με τον Βραζιλιάνο μπακ να κάνει το άλμα από τα ελάχιστα λεπτά συμμετοχής της προηγούμενης χρονιάς στα 2.930 λεπτά και τις 49 εμφανίσεις στη σεζόν. Ο Τσούμπα Άκπομ αγωνίστηκε 52 φορές στάνοντας τα 2.886 λεπτά συμμετοχής φέτος, αποτελώντας τη βασική επιλογή για την επίθεση της ομάδας.

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ της επόμενης χρονιάς ήδη χτίζεται από τους ιθύνοντες της ομάδας, γίνεται αντιληπτό πως αν όλοι επιθυμούν ο Δικέφαλος να πρωταγωνιστεί σε Ελλάδα και Ευρώπη απαιτείται ένα πιο ορθολογικό ρόστερ, ώστε στο τέλος της χρονιάς να μην μετράμε παίκτες που πραγματικά έχουν «ξεζουμιστεί».

Τι γίνεται με Λύρατζη

Νέα μαγνητική και νέα ανησυχία για την αποθεραπεία του παίκτη-Το PAOK24 αποκαλύπτει

Ανησυχία επικρατεί στις τάξεις των ανθρώπων του ΠΑΟΚ γύρω από την κατάσταση του Λευτέρη Λύατζη, καθώς εδώ και μέρες ο αμυντικός του Δικεφάλου έχει πάλι ενοχλήσεις στον αστράγαλο.

Φαντάζει απίστευτο, αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινό ότι από τον Ιούνιο και το πρώτο φιλικό που τραυματίστηκε και παρά τις προσπάθειες και τις θεραπείες που έχει ακολουθήσει ο Λύρατζης, βγαίνει συνεχώς πρόβλημα στο ίδιο σημείο που είχε χτυπήσει το καλοκαίρι.

Το PAOK24 αποκαλύπτει το νέο πρόβλημα του ποδοσφαιριστή, ο οποίος σύμφωνα με πληροφορίες μας αναμένεται να οδηγηθεί και σήμερα για μαγνητική αφού και πάλι έχει ενοχλήσεις και σαφώς υπάρχει ανησυχία για τα αποτελέσματα που αυτή θα δείξει.

Προκύπτουν ταυτόχρονα και ερωτηματικά για το τι γίνεται με αυτό το ζήτημα που έχει απασχολήσει τόσους μήνες την ομάδα.

Όλο και πιο κοντά ΠΑΟΚ-Αουγκούστο

Αναμένεται να κλείσει σύντομα η υπόθεση

Πολύ κοντά στο να τελειώσει ένα από τα σήριαλ του καλοκαιριού για τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να είναι πολύ κοντά σε οριστική συμφωνία με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο για την αναέωση της συνεργασίας τους.

Η υπόθεση εξελίχθηκε σε σήριαλ όλο το καλοκαίρι, μιας και έγιναν αλλεπάλληλες προσπάθειες είτε να πουληθεί ο παίκτης είτε να ανανεώσει το συμβόλαιο του με τον ΠΑΟΚ.

Όπως όλα δείχνουν τους ανθρώπους του Δικεφάλου τους απασχολεί πλέον η ανανέωση του Βραζιλιάνου μέσου, με τον μάνατζερ του παίκτη να βρίσκεται αυτό το διάστημα στη Θεσσαλονίκη και όλα να δείχνουν πως είναι κοντά σε συμφωνία οι δύο πλευρές.

Ο ΠΑΟΚ δεν θέλει να χάσει τζάμπα έναν ποδοσφαιριστή, το συμβόλαιο του Αουγκούστο ολοκληρώνεται υπενθυμίζουμε το καλοκαίρι, που μπορεί να του δοθεί η ευκαιρία να τον πουλήσει κάποια στιγμή στο μέλλον.

Απίστευτο ξύλο για ένα πέναλτι στην Αργεντινή (vid)

Αγώνας της τρίτης εθνικής μετατράπηκε σε ρινγκ

Η απόφαση του διαιτητή να καταλογίσει πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα ανάμεσα στη Σέντραλ Νόρτε και η Σπορτίβο Μπελγράνο, ήταν η αφορμή για να πιαστούν κυριολεκτικά στα χέρια οι παίκτες των δύο ομάδων.

Το πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο τέλος της αναμέτρησης και το ξύλο που ακολούθησε οδήγησε στη διακοπή του αγώνα για λίγα λεπτά, με τον διαιτητή να αποβάλει στη συνέχεια τρεις παίκτες.

Για την ιστορία η Σέντραλ Νόρτε ισοφάρισε από την άσπρη βούλα για το τελικό 1-1.