Ανατροπή και Τσάμπιονς Λιγκ (vid)

Ο τραγικός Μάνταλος, το “φαρμακερό” αριστερό του Λίνο και τα δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά!

Στέργιος Αναστασιάδης

2 Ιουνίου 2013. Σαν σήμερα δηλαδή, πριν από εννέα χρόνια! Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα στους “Ζωσιμάδες” στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των play off και “σφραγίζει” την έξοδό του στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ!

Για να συμβεί βέβαια αυτό, ο Δικέφαλος χρειάστηκε να… ξυπνήσει στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με το εύστοχο πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 31΄, “ανακάλυψη” του Σταύρου Μάνταλου σε μαρκάρισμα του Δημήτρη Κωνσταντινίδη στον Ίλιτς, να βάζει σε δύσκολη θέση τους “ασπρόμαυρους” του Γιώργου Γεωργιάδη!

Στο 70ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ του Λίνο, ο Κώστας Κατσουράνης πέτυχε το 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα, από φάση που ξεκίνησε εκ νέου από φάουλ του Λίνο, ο Γκόρντον Σίλντενφελντ πέτυχε το 1-2, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του – τραγικού – Μάνταλου.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κουμάλο, Κωνσταντινίδης (46′ Κίτσιου), Κάτσε, Κατσουράνης, Ολίσε (92′ Κατσικάς), Καμαρά (46′ Σαλπιγγίδης), Ρομπέρ, Αθανασιάδης.

Νίκη στην τελευταία πρόβα

Σε μία εβδομάδα η έναρξη του πρωταθλήματος

Το τελευταίο του φιλικό παιχνίδι, μία βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, έδωσε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΝΠΣ Βόλο στην Τούμπα.

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε να ξεκινήσει με τον Κοτάρσκι κάτω από το τέρμα. Την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας και Τσαούσης.

Στη μεσαία γραμμή ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε τους Στέφαν Σβαμπ, Αουγκούστο και Ντάντας. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ και Μπράντον Τόμας.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 1-0 με γκολ του Μπίσεσβαρ.Στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο το δρόμο για τα δίχτυα βρήκε ο Νέλσον Ολιβέιρα, με τον Γιώργο Κούτσια να διαμορφώνει το τελικό 3-1. Για την ομάδα του Βόλου μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Πάολο Φερνάντεζ.

Περισσότερα σε λίγο...

ΠΑΟΚ: Με ποιους ξεκίνησε κόντρα στο Βόλο

Οι έντεκα που επέλεξε ο Λουτσέσκου

Ο ΠΑΟΚ δίνει αυτή την ώρα φιλικό αγώνα κεκλεισμένων των θυρών απέναντι στον ΝΠΣ Βόλο.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε να αρχίσει τον αγώνα με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, τους Λύρατζη και Τσαούση στα άκρα της άμυνας, με την τετράδα να συμπληρώνουν οι Ίνγκασον και Κάργας.

Στο κέντρο φανέλα βασικού πήραν οι Σβαμπ, Αουγκούστο και Ντάντας, ενώ στα δεξιά της επίθεσης ξεκίνησε ο Νάρεϊ, αριστερά ο Μπίσεσβαρ και στην κορυφή βρέθηκε ο Μπράντον Τόμας.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου είναι 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: Οι πρεμιέρες της πενταετίας (vids)

Βρισκόμαστε μία βδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος για τον Δικέφαλο

Ακριβώς μία βδομάδα πριν αρχίσουν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Super League και ενώ ο Δικέφαλος δίνει το τελευταίο του φιλικό κόντρα στον ΝΠΣ Βόλο, ας δούμε τι έχουν κάνει στις πρεμιέρες οι «ασπρόμαυροι» την τελευταία πενταετία.

Το πρόσημο στις ενάρξεις του πρωταθλήματος τα τελευταία χρόνια είναι θετικό, με τον ΠΑΟΚ να μετρά τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα σε πρεμιέρα.

Τη σεζόν 2017/18 ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα, μένοντας στη λευκή ισοπαλία με τον Λεβαδειακό εκτός έδρας. Την επόμενη χρονια, που έμελλε να γραφτεί ιστορία με την κατάκτηση του αήττητου πρωταθλήματος, ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε το τρίποντο, έστω και δύσκολα νικώντας τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0, έχοντας ως σκόρερ τον Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς.

Την αγωνιστική περίοδο 2019/20 οι ασπρόμαυροι φιλοξένησαν τον Παναιτωλικό στην πρεμιέρα, όπως ακριβώς θα συμβεί και σε μία βδομάδα. Σε εκείνο το παιχνίδι με σκόρερς του Σφιντέρσκι και Μίσιτς ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 2-1. Ακολούθησε ακόμα μία νίκη σε εναρκτήριο παιχνίδι του πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΛ με 1-0, με τον Χρήστο Τζόλη να είναι αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, για να έρθει η περσινή ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννενα την πρώτη αγωνιστική της Super League.