ΕΥΡΩΠΗ

Conference League: Προβάδισμα πρόκρισης για Γκιμαράες, Βίκινγκουρ και Μπρέινταμπλικ

Όλα τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της 2ης φάσης

PAOK24

Άνετες νίκες των γηπεδούχων με «καθαρά» σκορ, είχε ο τελευταίος κύκλος των πρώτων αγώνων για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, με την Γκιμαράες να κάνει… πάρτι επί της Ακαδημίας Πούσκας επικρατώντας με 3-0 και τις Μπρέινταμπλικ και Βίκινγκουρ να νικούν στην έδρα τους με 2-0 τις Μπουντούτσνοστ και Δε Νιου Σέιντς αντίστοιχα, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση.

Νωρίτερα, με τους Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκο στο αρχικό σχήμα (έπαιξαν σε όλο το 90λεπτο) η Άλκμααρ επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Τούζλα κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Τα προγνωστικά επαληθεύτηκαν πλήρως και η Σλάβια Πράγας θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (πρώτο ματς στις 4/08 στην Τσεχία και η ρεβάνς στις 11/08 στην Λεωφόρο).

Η ομάδα του Γίντριχ Τρπισόφσκι «καθάρισε» με την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς με την Σεντ Τζόσεφς επικρατώντας με 4-0 στο «Βικτόρια Στάντιουμ» του Γιβραλτάρ και μετατρέποντας τη ρεβάνς στην «Φορτούνα Αρένα» σε τυπική διαδικασία.

Η Σλάβια προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0, χάρις σε δύο γκολ του Σορ (21΄, 32΄) κι ένα του Έβερτον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στο 56΄ ο Λινγκρ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Η ενδεκάδα των Τσέχων: Μαντούς, Ντόρλι (54΄ Γιούρασεκ), Εντουάρντο Σάντος, Ούσου, Ντούντερα, Τιεχί (68΄ Βαλέντα), Χόλες, Έβερτον (54΄ Γιουρέτσκα), Τραορέ (54΄ Λινγκρ), Ούσορ, Σορ (54΄ Φίλα).

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Μασίας (34΄).

Τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων της Β΄ προκριματικής φάσης του Europa Conference League:

Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία) 3-0

Οι αγώνες ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 26-28 Ιουλίου.

ΕΥΡΩΠΗ

Απόψε γράφεται ιστορία!

Στις 22:00 στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ και ο κόσμος του έχουν ραντεβού με τους “4” της Ευρώπης!

H μεγάλη ημέρα έφτασε! Σήμερα το βράδυ στις 22:00, στην κατάμεστη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ και ο κόσμος του έχουν ραντεβού με την ιστορία!

Απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, η οποία "κουβαλάει" τη νίκη της στο "Γιαν Μπρέιντελ" με 1-0, ο Δικέφαλος καλείται να γράψει την ενδοξότερη - μέχρι την επόμενη - σελίδα στο ευρωπαϊκό "βιβλίο" του, στην τρίτη "απόπειρα" του να δώσει το "παρών" σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

Στις 20 Μαρτίου 1974, "έπεσε" πάνω στην πανίσχυρη Μίλαν του Τζιάνι Ριβέρα και το ταξίδι σταμάτησε στους "8" του Κυπέλλου Κυπελλούχων. Στις 14 Απριλίου 2022 δε, "έπεσε" πάνω στη Μαρσέιγ και στον Στιβ Ματαντά, που πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του.

Αυτή τη φορά, όπως και κόντρα στη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, ο ΠΑΟΚ καλείται να τα κάνει όλα... τέλεια και να φτάσει δύο βήματα μακριά από τον τελικό της 29ης Μαΐου στη Νέα Φιλαδέλφεια, έχοντας αποδείξει πως διαθέτει ό,τι χρειάζεται για να συνεχίσει μέχρι τέλους το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του!

ΕΥΡΩΠΗ

Η Μπριζ και το 51,8% εκτός έδρας

Τι κάνει η αντίπαλος του ΠΑΟΚ μακριά από το «Γιαν Μπρέιντελ»

Ο ΠΑΟΚ προετοιμάζεται για τον επαναληπτικό προημιτελικό με την Κλαμπ Μπριζ, στα πλαίσια του Europa Conference League, με την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου να θέλει να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0.

Η βελγική ομάδα με τη σειρά της, ετοιμάζεται για το 28ο εκτός έδρας παιχνίδι κατά την φετινή αγωνιστική περίοδο και το PAOK24 συλλέγει και σας παρουσιάζει τι κάνει η Μπριζ μακριά από το «Γιαν Μπρέιντελ», αλλά και σε συνάρτηση με αυτό.

Στα -έως τώρα- 27 της παιχνίδια, η Κλαμπ Μπριζ διατηρεί ποσοστό νικών που αγγίζει το 52% (51,8), έχοντας φύγει σε 14 περιπτώσεις με το διπλό από την έδρα του αντιπάλου. Οι ήττες της είναι 9, κάτι που μεταφράζεται στο 33,3% και οι ισοπαλίες της 4, δηλαδή 14,8% του συνόλου των αγώνων της. Σαφώς μειωμένες οι επιδόσεις της, όταν για παράδειγμα στο «Γιαν Μπρέιντελ» μετρά μόλις μια ήττα σε 27 ματς (3,7%). Οι νίκες της είναι 18, γεγονός που την φέρνει στο 66,6%. Οι ισοπαλίες της 8, δηλαδή 29,6%.

Όσο αφορά τα σκορ, είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως από τις 9 εκτός έδρας ήττες, οι 6 έχουν σημειωθεί με σκορ 2-1. Άλλες δυο με 1-0 και μόλις μια με δυο γκολ διαφορά, αυτή με 2-0 από την Ουνιόζ Σεν Ζιλουάζ. Επομένως μιλάμε για μια ομάδα που δεν αφήνει να πάρει έκταση το εις βάρος της σκορ, ακόμη και σε κακές βραδιές.

Στο Conference έχει ηττηθεί δυο φορές μακριά από το Βέλγιο. Στο δεύτερο προκριματικό, με την Άαρχους να επικρατεί με 1-0 έχοντας προηγηθεί η νίκη της Μπριζ με 3-0 στον πρώτο αγώνα. Και στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των "16", με 2-1 από τη Μόλντε, σκορ που ανέτρεψε στον επαναληπτικό.

ΕΥΡΩΠΗ

Επιστολή του Αγγελούδη στον Τσέφεριν!

Οι καταγγελίες, η δέσμευση και η απαίτηση του Δημάρχου Θεσσαλονίκης!

Επιστολή στον πρόεδρο της UEFA, Αλεξάντερ Τσέφεριν, απέστειλε σήμερα το απόγευμα ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Στέλιος Αγγελούδης, με αφορμή τα όσα διαδραματίστηκαν στην Μπριζ με υπεύθυνη την Αστυνομία του Βελγίου!

Στην επιστολή του ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης καυτηριάζει και καταγγέλει τη στάση των βελγικών αρχών, οι οποίες, όπως αναφέρει, "επιτέθηκαν σε οικογενειάρχες, μέλη του ελληνικού κοινοβουλίου, αλλά και του δημοτικού συμβουλίου, συλλαμβάνοντας και αφήνοντας εκτός αγώνα ανθρώπους που είχαν νόμιμο δικαίωμα.

"Για εμάς στον Δήμο Θεσσαλονίκης, η ασφάλεια των οπαδών της Club Brugge που θα επισκεφθούν αυτές τις μέρες την πόλη μας, είναι η απόλυτη προτεραιότητα. Μέλημά μας είναι να εκτονώνουμε και να επιλύουμε προβλήματα, αντί να δημιουργούμε μεγαλύτερα.
Θα θέλαμε ωστόσο να σας εφιστήσουμε την προσοχή, να ζητήσετε και να αξιολογήσετε προσεκτικά τις καταγγελίες των φιλάθλων του ΠΑΟΚ, γιατί το ποδόσφαιρο είναι ευκαιρία γιορτής και ανταλλαγής εμπειριών και όχι οι φίλαθλοι εκ προοιμίου εγκληματίες. Θεωρούμε αυτονόητο πως θα πράξετε τα δέοντα προκειμένου να αποδοθούν ΕΥΘΥΝΕΣ, για όσα διαδραματίστηκαν στο Βέλγιο, εις βάρος των φιλάθλων του ΠΑΟΚ", καταλήγει η επιστολή.