«Ζόρικη» πρόκριση στη Σλοβακία!

Το τραγικό λάθος του Όλσεν, ο ανεκδιήγητος Γερμανός διαιτητής και η… λύτρωση!

Στέργιος Αναστασιάδης

6 Αυγούστου 2015. Σαν σήμερα, πριν από επτά χρόνια! Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τη Σπάρτακ Τρνάβα στο γήπεδο της Ζλάτε Μοράβτσε, στη ρεβάνς της νίκης του με 1-0 στην Τούμπα, παιχνίδι στο οποίο ο Δικέφαλος αγωνίστηκε από το 3ο λεπτό με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μιγκέλ Βίτορ και σκόραρε ο Λούκας Πέρεθ στο 82ο λεπτό!

Παρουσία 500 και πλέον φιλάθλων τους, οι “ασπρόμαυροι” ήταν αυτοί που βρέθηκαν δις κοντά στο ανοίξουν το σκορ στο πρώτο τέταρτο, ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, η Σπάρτακ προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε εύστοχη πέναλτι του – μετέπειτα ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚΈρικ Σάμπο, μετά από την ανόητη ενέργεια του Ρόμπιν Όλσεν να χτυπήσει με το γόνατο ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων και είχε ήδη μπλοκάρει τη μπάλα!

Με τους Σλοβάκους να έχουν ισοφαρίσει το γκολ του πρώτου αγώνα, ο Δικέφαλος πήρε ξανά τα ηνία του ματς και στο 38΄ έχασε διπλή ευκαιρία με Γιάννη Μυστακίδη και Δημήτρη Πέλκα, με τον Δημήτρη Κωνσταντινίδη ωστόσο να πετυχαίνει το 1-1 στο 48΄ με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, ύστερα από σέντρα του Νίκου Κοροβέση!

Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του δευτέρου ημιχρόνου παρά τις σημαντικές χαμένες ευκαιρίες των παικτών του Ίγκορ Τούντορ αλλά και την άδικη αποβολή του Γιάννη Σκόνδρα στο 66ο, από τον ανεκδιήγητο Γερμανό διαιτητή της αναμέτρησης και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Europa League!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Όλσεν, Κωνσταντινίδης, Τζαβέλας, Κόστα, Σκόνδρας, Κάτσε (81′ Σαββίδης), Τζιόλης, Κοροβέσης, Μυστακίδης (58′ Κουλούρης, 69′ Πούγγουρας), Πέλκας, Μακ.

Πλήρως ανανεωμένη η άμυνα του Δικεφάλου

Νέα πρόσωπα σε σχέση με την περσινή πρεμιέρα

Ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται για την αυριανή του πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα της Super League.

Ο Δικέφαλος σε ένα καλοκαίρι ανανέωσης και αρκετών αλλαγών σε πρόσωπα αναμένεται να παρουσιαστεί στην αμυντική του γραμμή με τελείως διαφορετική εικόνα σε σχέση με την περσινή πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα.

Σε εκείνη την αναμέτρηση την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Τέιλορ, Βιεϊρίνια στα άκρα, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν ο Φερνάντο Βαρέλα με τον Χοσέ Κρέσπο, ενώ κάτω από τα δοκάρια αγωνίστηκε ο Ζίφκο Ζίφκοβιτς.

Σύμφωνα με τις δοκιμές του Ράζβαν Λουτσέσκου, όπως διαβάσατε νωρίτερα οι τέσσερις της άμυνας αύριο αναμένεται να είναι οι Λευτέρης Λύρατζης και Μάριος Τσαούσης δεξιά και αριστερά, με τους Ίνγκασον και Κάργα κατά πάσα πιθανότητα κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Την εστία του ΠΑΟΚ θα υπερασπιστεί ο Ντομινίκ Κοτάρσκι.

ΕΥΡΩΠΗ

Ρεάλ Μαδρίτης: Βρήκε τον… διάδοχο

Νέα σελίδα για τη Ρεάλ

Ο Πιέρ-Εμίλ Χόιμπιεργκ της Τότεναμ θα είναι όπως όλα δείχνουν ο... διάδοχος του Κάρλος Κασεμίρο.

Ο Βραζιλιάνος "άσος" αφήνει τη Μαδρίτη και τη "βασίλισσα" για την Γιουνάιτεντ, ετοιμάζοντας τις βαλίτσες του πλέον για το Μάντσεστερ, όπου ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο.

Σύμφωνα με την Telegraph, οι Μαδριλένοι βρήκαν τον αντικαταστάτη του στο πρόσωπο του Πιέρ-Εμίλ Χόιμπιεργκ, που ανήκει στην Τότεναμ.

Ο 27χρονος άσος, έχει συμβόλαιο για ακόμα τρία χρόνια, με τον Κάρλος Αντσελότι να τον θέλει στη Ρεάλ και τη "βασίλισσα" να ετοιμάζει την πρότασή της.

ΠΑΟΚ: “Όλοι μαζί για το πρώτο βήμα!”

Το μήνυμα του “Δικεφάλου” στον κόσμο

Ο ΠΑΟΚ κινείται σε ρυθμούς Super League, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου και τους ποδοσφαιριστές του να ετοιμάζονται για το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Ο "Δικέφαλος" έστειλε το δικό του μήνυμα στον κόσμο, με φόντο την πρεμιέρα κι έδωσε το σύνθημα ενόψει της αυριανής αναμέτρησης, αναφέροντας:

Η Super League 2022-23 κάνει πρεμιέρα στο γήπεδο της Τούμπας, με τον Δικέφαλο να υποδέχεται τον Παναιτωλικό. Πάμε όλοι μαζί να βοηθήσουμε την ομάδα μας να ξεκινήσει νικηφόρα την φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα.

Η προπώληση των εισιτηρίων της αναμέτρησης θα ξεκινήσει το πρωί του Σαββάτου (20.08) στις 09:00, τόσο μέσω web, όσο και μέσω των εκδοτηρίων της Τούμπας.

Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες για τα εισιτήρια του αγώνα εδώ. Οι θύρες του γηπέδου θα ανοίξουν στις 20:15 για το κοινό.

Παρακαλούμε να προμηθευτείτε όσο το δυνατόν νωρίτερα τα εισιτήριά σας και να έρθετε στο γήπεδο όσο νωρίτερα για να αποφύγουμε συνωστισμούς στα εκδοτήρια και τις θύρες. Ακόμη και τα μεγαλύτερα ταξίδια ξεκινούν με το πρώτο βήμα!