Όταν τα έφερε όλα… Τούμπα!

Σαν σήμερα ο ΠΑΟΚ έκανε μία επική ανατροπή στο καμίνι της Τούμπας!

Βασίλης Μανδράου

Σαν σήμερα πριν από τέσσερα χρόνια ο ΠΑΟΚ πέτυχε μία αξέχαστη ανατροπή απέναντι στην Σπαρτάκ Μόσχας για τα προκριματικά του Champions League.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 17′ από την Σπαρτάκ Μόσχας έφτασε στην ανατροπή του σκορ μέσα σε 15′ λεπτά και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Μόσχα.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι τις δυνατότητες που είχε εκείνη τη χρονιά δείχνοντας χαρακτήρα απέναντι στους Ρώσους που αιφνιδίασαν με δύο γρήγορα τέρματα τον Δικέφαλο, ο οποίος παρά την ψυχρολουσία κατάφερε να πάει στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 3-2.

Η Σπαρτάκ με δυο φάσεις, δυο σουτ, προς την εστία του Πασχαλάκη στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα έφτασε να προηγείται με 2-0 με τα γκολ των Ποπόφ και Πρόμες στο 7′ και το 17′ αντίστοιχα.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μάλιστα αρκετά δυναμική. Αρχικά μείωσε με την εκτέλεση πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο 29′, εν συνεχεία έφερε το ματς στα ίσια στο 37′ με τον Λημνιό μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μάτος και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Πέλκα στο 44′ ύστερα από νέα ωραία προσπάθεια του Μάτος.

Μεγάλη στιγμή στο ματς, η επέμβαση του Πασχαλάκη σε εκτέλεση πέναλτι στην επανάληψη.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης, Μάτος, Χατσερίντι, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας, Ελ Καντουρί (61′ Ουάρντα), Λημνιός (79′ Ζαμπά), Πρίγιοβιτς.

Σπαρτάκ Μόσχας (Μάσιμο Καρέρα):Μαξιμένκο, Εσένκο, Γκιγκό, Μποκέτι (90′ Ρασκάζοφ), Κομπάροφ, Φερνάντο, Ζομπνίν, Ποπόφ (64′ Τιμοφόεεβ), Λομοβίτσκι, Λουίζ Αντριάνο (78′ Ζε Λουίς), Πρόμες.

Ίνγκασον: «Θα συνεχίσουμε να πιέζουμε τους εαυτούς μας»

Η πρόκριση, η σειρά αγώνων με τον Παναθηναϊκό και η συνέχεια

Ο ΠΑΟΚ σφράγισε την πρόκριση του στα ημιτελικά του κυπέλλου μετά το 1-1 με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο με τον Δικέφαλο να ολοκληρώνει ιδανικά αυτή τη σειρά διαδοχικών αγώνων απέναντι στους πράσινους.

Σε αυτό το γεγονός στάθηκε και ο Ίνγκι Ίνγκασον στις δηλώσεις του στην κάμερα της Cosmote TV λέγοντας:

«Το σημερινό παιχνίδι ήταν must για τον Παναθηναϊκό. Τους είχαμε κερδίσει τις δύο προηγούμενες φορές. Είναι περίεργο να παίζεις τρία ματς σερί με την ίδια ομάδα.

Το γκολ που δεχτήκαμε ήταν... κρύο και μας αποσυντόνισε. Ξέραμε ότι θα υποφέρουμε και βρήκαμε τελικά το γκολ για να προκριθούμε.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν αυτό που είχε τη μεγαλύτερη πίεση από τα τρία. Στο πρώτο παιχνίδι θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και άλλα γκολ και να κάνουμε πιο εύκολη τη ζωή μας.

Δεν ήταν εύκολο για εμάς. Συνεχόμενα ταξίδια, σκέψεις, απαιτητικά παιχνίδια. Αυτό είναι όμως το ποδόσφαιρο. Πιέσαμε τους εαυτούς μας και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε.

Έχουμε πει από την αρχή ότι κοιτάμε παιχνίδι με το παιχνίδι. Ακολουθεί ένα δύσκολο ματς στο πρωτάθλημα με τον Λεβαδειακό που παλεύει για τη σωτηρία του. Εμείς οφείλουμε να παρουσιαστούμε έτοιμοι».

MEDIA

Κυρίαρχος παρά το στήσιμο και το κατς (vid)

Το PAOK24 News της… πρόκρισης

Βράδυ Πέμπτης με το PAOK24 News με τη ζωντανή εκπομπή του να βάζει τον καλύτερο... επίλογο μετά την πρόκριση του ΠΑΟΚ στην Αθήνα.

Στ. Κόλκας, Δ. Τσορμπατζόγλου, Σ. Αναστασιάδης ανέλυσαν και σχολίασαν τα όσα έγιναν στη Λεωφόρο και το πώς ο Δικέφαλος κατάφερε να αποδείξει την αγωνιστική του ανωτερότητα κόντρα στους πράσινους που μετέτρεψαν την ρεβάνς σε... κατς υπό τις ανοχές του Βιλάνεν.

Νέα «μαγεία» από Κωνσταντέλια! (vid)

Ακόμα τον… ψάχνει ο Πέρεθ

Ενεργητικός και μέσα σε όλες τις φάσεις προσπαθώντας να δημιουργήσει παιχνίδι για τους συμπαίκτες του σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιάννης Κωνσταντέλιας.

Μάλιστα, ο νεαρός παίκτης του ΠΑΟΚ έχει συμμετοχή και στη φάση του γκολ που πέτυχε ο Νάρει, αλλά τελικά ακυρώθηκε καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ ο τελευταίος.

Ο Κωνσταντέλιας χάρισε για μια ακόμα φορά και θέαμα με τις ενέργειες του, με χαρακτηριστική τη φάση του πρώτου μέρους στην οποία κατάφερε να περάσει τον Πέρεθ με τρία αγγίγματα της μπάλας στον αέρα.

Αρχικά τη στόπαρε με το αριστερό, στη συνέχεια την πέρασε πάνω από τον Ισπανό με το δεξί, για να την κατεβάσει και πάλι με το δεξί και να αναπτύξει την επίθεση του ΠΑΟΚ.