Για το δεύτερο διπλό της σεζόν

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει σήμερα τον Ιωνικό, εκτός έδρας

Ανέστης Παπιόπουλος

Ημέρα αγώνα για τον ΠΑΟΚ (10/11), που αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ιωνικό, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Superleague.

Για το σύνολο του Ράζβαν Λουτσέσκου, είναι μια δύσκολη έξοδος, απέναντι σε αντίπαλο που δεν κέρδισε σε κανένα από τα δύο περσινά παιχνίδια, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στο Δημοτικό Γήπεδο Νεάπολης και φέρνοντας ισοπαλία στο παιχνίδι της Τούμπας, στον δεύτερο γύρο.

Ο ΠΑΟΚ θα επιδιώξει να κάνει για δεύτερη φορά το back to back στις νίκες, την φετινή σεζόν και μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές με Παναιτωλικό και Ατρόμητο, ερχόμενος από το 2-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Παράλληλα, θέλει να εξασφαλίσει το δεύτερο τρίποντο μακριά από την έδρα του, μετά την νίκη επί του Ολυμπιακού στο «Καραϊσκάκης», με 1-2.

Οι γηπεδούχοι, με την σειρά τους, προέρχονται από το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 0-2 στην Κρήτη, έναντι του ΟΦΗ. Νίκη που τους «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας, μετά το πολύ κακό ξεκίνημα με 6 ήττες και 4 ισοπαλίες, στις πρώτες 10 στροφές της Superleague.

Η προγραμματισμένη ώρα έναρξης του αγώνα είναι στις 21:30, με τον κόσμο να έχει την δυνατότητα να το παρακολουθήσει ζωντανά, μέσα από το συνδρομητικό κανάλι Cosmote Sport 1.

ΕΥΡΩΠΗ

FA Cup: Βρήκαν τρόπο να φτάσουν στους «16» Λιντς και Λέστερ

Δυσκολεύτηκαν οι «Αλεπούδες»

Εύκολα ή δύσκολα, οι ομάδες της Premier League πήραν τα δύο επόμενα «εισιτήρια» για τους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, στο πρώτο... πιάτο της σημερινής ημέρας, καθώς η Λέστερ νίκησε με 1-0 τη Γουόλσολ στο «Bescot Stadium» και η Λιντς νίκησε εύκολα με 3-1 την Άκρινγκτον στο «The Wham Stadium».

Οι «αλεπούδες», αν κι έχασαν πέναλτι με τον Τίλεμανς στο 48', βρήκαν εντέλει τη λύση με τον Ιχεανάτσο στο 68' κι εξασφάλισαν την παρουσία τους στον επόμενο γύρο.

Τα δε «παγόνια» έκαναν... περίπατο στην έδρα της Άκρινγκτον, χάρις στα γκολ των Χάρισον (23'), Φίρπο (66') και Σινίστερα (68'), με τον Αντεκόγια να μειώνει στο 81' στο τελικό 3-1.

Έτσι ήρθε η ήττα για τον ΠΑΟΚ Β (vid)

Τα καλύτερα στιγμιότυπα από το 0-1 με τον Πανσερραϊκό

Ο ΠΑΟΚ Β, γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Super League 2, με τον Πανσερραϊκό να παίρνει τη νίκη, χάρη στο γκολ του Παντεκίδη, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε το βίντεο με τα highlights της συγκεκριμένης αναμέτρησης:

Δερμιτζάκης: «Διακρίνεται για το ταλέντο του ο ΠΑΟΚ Β»

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού μίλησε για την ομάδα του και όχι μόνο

Ο Παύλος Δερμιτζάκης ήταν ικανοποιημένος από τη νίκη του Πανσερραϊκού, ενώ στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ 3, δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στον ΠΑΟΚ Β... «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Πρώτον γενικά γιατί βγάλαμε σε 25 μέρες, με 8 παιχνίδια σε πολύ υψηλό ρυθμό και δεύτερον, ειδικά για σήμερα γιατί κερδίσαμε μία πολυ καλή ομάδα, που διακρίνεται για στο ταλέντο της, που ξέρει τι ζητάει με έναν πολύ καλό προπονητή. Η προσπάθεια που κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο, απέδωσε καρπούς γιατί κάναμε φάσεις και πετύχαμε το γκολ στο τέλος» είπε ο προπονητής του Πανσερραϊκού.