«Σφραγίζει» την πρόκριση η Κ17!

Αντίπαλος του Δικεφάλου ο Λεβαδειακός στις εγκαταστάσεις της Σουρωτής

Στέργιος Αναστασιάδης

Την αντίστοιχη ομάδα του Λεβαδειακού αντιμετωπίζει σήμερα το μεσημέρι η Κ17 του ΠΑΟΚ, στις εγκαταστάσεις του Λώλα στη Σουρωτή!

Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 14:00 και πρόκειται για τη ρεβάνς του αγώνα Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ της προηγούμενης εβδομάδας, στον οποίο ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-1!

Εφόσον οι “ασπρόμαυροι” των Πέτρου Τσιαπακίδη και Εμπενίζερ Χάγκαν επιβεβαιώσουν και σήμερα την ανωτερότητά τους έναντι των Βοιωτών, τότε στη συνέχεια θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό, που από την πλευρά του κέρδισε χθες τον Ατρόμητο με 1-0 στο Περιστέρι και προκρίθηκε στον τελικό με δύο νίκες!

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κωνσταντίνος Παγώνης και βοηθοί του οι Στέργιος Μπόλης και Νικόλαος Τυριακίδης, όλοι τους της ΕΠΣ Μακεδονίας, ενώ παρατηρητής θα είναι ο Λάζαρος Πάνου της ΕΠΣ Χαλκιδικής.

ΕΥΡΩΠΗ

Ράιαν Ρέινολντς: «Αυτά ήταν τα πιο συναρπαστικά 90 λεπτά της ζωής μου»

Του μπήκε για τα καλά το μικρόβιο του ποδοσφαίρου

Η Ρέξαμ ηττήθηκε με 3-1 από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έμεινε εκτός Κυπέλλου Αγγλίας, στον 4ο γύρο της διοργάνωσης. Στο πρώτο παιχνίδι η ομάδα της Ουαλίας που αγωνίζεται στη National League, είχε αποσπάσει ισοπαλία με 3-3 στην έδρα της και το συναρπαστικό παιχνίδι είχε γίνει viral, καθώς ο διάσημος ιδιοκτήτης της, Ράιαν Ρέινλοντς το έζησε με πάθος στην εξέδρα του «Racehorse Ground».

Η Ρέξαμ έφτασε πολύ κοντά στο θαύμα, αλλά ένα γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το τελικό 3-3 απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και οδήγησε το ζευγάρι σε δεύτερο αγώνα, που διεξήχθη το βράδυ της Τρίτης (7/2). Εκεί η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν εκείνη που εξασφάλισε την πολυπόθητη πρόκριση, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις στο «Bramall Lane». Ο «Deadpool» μίλησε για την εμπειρία του στο Sports Center και περιέγραψε αυτή την πρώτη αναμέτρηση ως τα «πιο συναρπαστικά 90 λεπτά της ζωής του». O ιδιοκτήτης της Ρέξαμ, ανέφερε χαρακτηριστικά: «Πραγματικά αυτά τα 90 λεπτά ήταν από τα πιο συναρπαστικά σε ολόκληρη τη ζωή μου. Δεν θυμάμαι να έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο, με εξαίρεση τη γέννηση των παιδιών μου», είπε μεταξύ άλλων.

ΠΑΟΚ: Την πρωτιά ο Νάρεϊ!

Ξεχώρισε η εμφάνιση του Γερμανού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο Κάλεντ Νάρεϊ αναδείχθηκε ως ο πολυτιμότερος του ΠΑΟΚ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, κατόπιν ψηφοφορίας του φίλαθλου κοινού του Δικεφάλου.

Ο Γερμανός συγκέντρωσε το 29,39% των ψήφων, αφήνοντας δεύτερο τον Γιόαν Σάστρε και τρίτο τον Γιάννη Κωνσταντέλια.

Η ενημέρωση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ:

Ο ΠΑΟΚ αν και κυρίαρχος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας και κόλλησε στην λευκή ισοπαλία, παίρνοντας μόνο ένα βαθμό.

Εκ των κορυφαίων της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου ήταν ο Κάλεντ Νάρεϊ . Ο Γερμανός εξτρέμ έτρεξε πολλά χιλιόμετρα, δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, βοήθησε με συνέπεια και στο αμυντικό κομμάτι, πήρε ευθύνες και ουσιαστικά το μόνο που του έλειψε ήταν το γκολ.

Στην ψηφοφορία για τον Fans’ Man of the Match συγκέντρωσε το 29,39% των ψήφων και κατέκτησε το βραβείο.

Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Ζόαν Σάστρε που ήταν εξαιρετικός από τη δεξιά πλευρά, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Γιάννης Κωνσταντέλιας , που είχε καλή παρουσία κι έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες.

Δανεισμός στο…παρά πέντε για τον Κουλούρη (pic)

Νέα ποδοσφαιρική στέγη για τον άλλοτε επιθετικό του ΠΑΟΚ

Ο Ευθύμης Κουλούρης θα συνεχίσει την ποδοσφαιρική του σεζόν στην Αλάνιασπορ, με την μορφή δανεισμού από την ΛΑΣΚ Λίντσερ, όπως ανακοίνωσε πριν από λίγη ώρα ο αυστριακός σύλλογος.

Λίγο πριν κλείσει η μεταγραφική περίοδος για το τουρκικό ποδόσφαιρο, η Αλάνιασπορ κατάφερε να κάνει δικό της τον άλλοτε επιθετικό του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε καταφέρει να αποτελέσει βασικό πυλώνα στην ομάδα της Αυστρίας μετρώντας 16 παιχνίδια με ένα γκολ και μια ασίστ.

Γέννημα θρέμμα των ακαδημιών των ασπρόμαυρων, με τον Δικέφαλο στο στήθος κατέγραψε 83 παιχνίδια με 14 γκολ και 8 ασίστ, σε τρεις θητείες ως κάτοικος Τούμπας.