Την περίπτωση του Ντόουγκλας Αουγκούστο φαίνεται πως εξέτασε η Σαλερνιτάνα, με τους Ιταλούς να αναφέρουν πως ο Βραζιλιάνος είχε προταθεί μιας και η ιταλική ομάδα αναζητούσε λύσεις στη μεσαία γραμμή.

Η περίπτωση του δεν προχώρησε όπως αναφέρουν για διάφορους λόγους, ενώ ανασταλτικός παράγοντας υπήρξε και το γεγονός πως ο Αουγούστο δεν διαθέτει κοινοτικό διαβατήριο.

Υπενθυμίζουμε πως ο Ντόουγκλας Αουγκούστο έχει υπογράψει από το Σεπτέμβριο νέο συμβόλαιο συνεργασίας με τον ΠΑΟΚ που έχει διάρκεια μέχρι και το καλοκαίρι του 2026

Σνάουτσνερ: «Παλέψαμε και ετοιμάζουμε παίκτες»

Ο βοηθός του Πάμπλο Γκαρσία, Μίροσλαβ Σνάουτσνερ, μίλησε μετά την ήττα του ΠΑΟΚ Β

Στο τέλος, ο Πανσερραϊκός, κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 του ΠΑΟΚ Β και να τον οδηγήσει στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Super League 2 με τον Πολωνό να αναφέρει στην κάμερα της ΕΡΤ 3, αρχικά για το παιχνίδι... «Παλέψαμε πάρα πολύ. Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό. Και οι δύο ομάδες, πρώτα σκέφτηκαν να μη δεχτούν γκολ. Δεν υπήρχαν πολλές φάσεις. Δεν είχαμε κάποιες ξεκάθαρες ευκαιρίες, είχαμε 2-3 προϋποθέσεις για να κάνουμε κάτι. Είναι κρίμα που δεχτήκαμε γκολ στην τελευταία φάση. Έχουμε ψηλά το κεφάλι, τα παιδιά τα έδωσαν όλα. Συνεχίζουμε, έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας».

Όσο για τις τρεις σερί ήττες και τη συνέχεια, ο Σνάουτσνερ σημείωσε: «Έχουμε δύσκολα παιχνίδια. Πολλά μαζεμένα παιχνίδια με καλούς αντιπάλους. Στα τελευταια τρία παιχνίδια δε σκοράραμε, αλλά πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο στο κομμάτι του γκολ. Το πρωτάθλημα είναι καλό για τα παιδιά. Είναι αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές και κάνουν τα πρώτα βήματα στο ανδρικό ποδόσφαιρο. Αλλιως είναι Κ19 αλλιώς όταν παίζουν με άνδρες. Βελτιώνονται και ετοιμάζουμε παίκτες για την πρώτη ομάδα».

ΠΑΟΚ Β: Ψυχρολουσία στο φινάλε

Με γκολ του Παντεκίδη στις καθυστερήσεις ο Πανσερραϊκός νίκησε με 0-1

Με γκολ του Παντεκίδη, ο οποίος προέρχεται τα τμήματα υποδομής του ΠΑΟΚ, ο ΠΑΟΚ Β, ηττήθηκε από τον Πανσερραϊκό με 0-1, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, να γνωρίζει την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Ετσι ξεκίνησε
Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τον Μπαλωμένο κάτω από τα δοκάρια, τους Κιτσάκη, Κωττά, Μορικέλι και Παναγιώτου στην άμυνα ενώ Μελετίδης, Γρόσδης και Ουεντραόγκο συνέθεσαν τον άξονα. Τσοπούρογλου και Σπυράκος ξεκίνησαν στα άκρα, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Γκορντετζιάνι.

«Φτωχό» πρώτο μέρος
To πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία φλύαρη κατοχή, ενώ τους «ασπρόμαυρους» να προσπαθούν να κλέψουν μπάλες και να ξεχυθούν γρήγορα στην αντεπίθεση, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 21ο λεπτό με «δράστη» τον Μούργο απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπαλωμένου.

Η μοναδική στιγμή για τον Δικέφαλο καταγράφηκε στο 30′, όταν Τσοπούρογλου και Γρόσδης συνδυάστηκαν όμορφα από τη δεξιά πλευρά, με τον δεύτερο να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τους δύο προπονητές, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν και πάλι δυνατά, αλλά τον ΠΑΟΚ Β να απορροφά το πρώτο κύμα της επίθεσης.

Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Σε εκτέλεση φάουλ του Μούργου, ο Παπάζογλου πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στα σώματα με τον Μπαλωμένο να αποκρούει και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζετε». Το ριπλέι φαίνεται να δικαιώνει τους ανθρώπους των Σερρών.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ασφυχτικά, όμως είχαν απέναντι τους έναν εξαιρετικό Μπαλωμένο, ο οποίος κράτησε σε αρκετές περιπτώσεις όρθιο τον ΠΑΟΚ Β, με πιο χαρακτηριστική την περίπτωση του 78ου λεπτού, όπου είπε «ΟΧΙ» σε τετ α τετ του Μπαϊροβιτς!

H ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έδειχνε πως θα αντέξει την πίεση των φιλοξενούμενων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όμως στο 92' ο Παντεκίδης έπειτα από φάση διαρκείας πλάσαρε από κοντά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο στόπερ του Πανσερραϊκού έχει μάλιστα «ασπρόμαυρο» παρελθόν, καθώς πέρασε από τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ. Άλλος ένας πρώην παίκτης του Δικεφάλου σκόραρε εναντίον του.

Μετά από αυτή την ήττα ο ΠΑΟΚ Β φτάνει τις τρεις διαδοχικές στο πρωτάθλημα, εκεί όπου πλέον βρίσκεται στο -9 από την κορυφή.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Κιτσάκης, Μορικέλι, Κωττάς, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Μελετίδης (85′ Κουλούρης), Γρόσδης (62′ Χατζηστραβός), Τσοπούρογλου, Σπυράκος (85′ Γιαξής), Γκορντεζιάν (76′ Πανίδης).

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης):
Γιαννίκογλου, Ζέρης (90+5′ Αυλωνίτης), Πεταυράκης, Παπάζογλου, Παντεκίδης, Θυμιάνης, Κολομπίνο (75′ Σοφιανός), Στίνα, Κανίς (62′ Μπαΐροβιτς), Μούργος (90+5′ Στάικος), Κατσαντώνης.

«Φώναξε» για γκολ ο Πανσερραϊκός (vid)

To δοκάρι με τον Παπάζογλου και η απομάκρυνση του Μπαλωμένου

Στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πανσερραϊκός έφτασε κοντά στο 0-1, με την κεφαλιά του Παπάζογλου να βρίσκει το δοκάρι και στη συνέχεια, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ Β, Μπαλωμένος έβγαλε τη μπάλα μέσα από την εστία με τον Μαλούτα και το βοηθό του, να θεωρούν ότι αυτή, δεν πέρασε όλη τη γραμμή.