ΒΟΛΕΙ

Στο ρελαντί ο ΠΑΟΚ!

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της Νίκης Αιγινίου για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στη Φριντρισχάφεν.

Άκης Σακισλόγλου

Επιμέλεια: ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΙΔΗΣ – ΡΑΦΑΗΛ ΓΚΑΙΔΑΤΖΗΣ

Με τον Ντανιέλε Ρίτσι να ανακατεύει την τράπουλα και τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει ρυθμό στα σημεία που έπρεπε, ο Δικέφαλος πέτυχε την 12η του νίκη και ανέβηκε στους 35 βαθμούς, μετά από 14 αγώνες.

Η προσοχή όλων πλέον στρέφεται στην ευρωπαϊκή μάχη στα μέσα της εβδομάδας με την Φριντρισχάφεν στη Γερμανία, σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει ότι καλύτερο ώστε να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.

Ο Ντανιέλε Ρίτσι επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τους Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς και να ξεκινήσει με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή προκειμένου να “πάρει παιχνίδια” και αυτός με το νέο διαγώνιο της ομάδας Νικολάι Ουτσίκοφ, ενώ Μαρτίνεζ και Κουμεντάκης ξεκίνησαν στους ακραίους.

Η Νίκη Αιγινίου εμφανίστηκε ανταγωνιστική μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Από το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ και έπειτα, ο ΠΑΟΚ επέβαλλε τον ρυθμό του και με τους Ουτσίκοφ, Πελεκούδα, Κουμεντάκη και Τακουρίδη να δίνουν τον ρυθμό σε επίθεση και μπλοκ έδωσαν τη διαφορά στον Δικέφαλο για να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Παρόμοια ήταν και η εικόνα του δεύτερου σετ. Οι πρωταθλητές στο ξεκίνημα προηγήθηκαν με 13-10, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις για να μαζέψουν τη διαφορά και να κρατήσουν επαφή με το σκορ (17-17). Σε εκείνο το σημείο τα λάθη των φιλοξενούμενων και τα μπλοκ των παικτών του Ρίτσι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ ο οποίος στο κρίσιμο σημείο βρήκε λύσεις από τους Μαρτίνεζ, Ουτσίκοφ, Πελεκούδα και Τακουρίδη και πήρε το δεύτερο σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε με 10-12 και σε εκείνο το σημείο ο Ρίτσι αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα, περνώντας πρώτα στο παιχνίδι τον Σαφράνοβιτς αντί του Κουμεντάκη και αργότερα τον Βάλκιερς αντί του Τερζή. Ένα επιθετικό… ντεμαράζ του ΠΑΟΚ με τον Ουτσίκοφ να παίρνει συνεχόμενους πόντους άλλαξε την εικόνα, με τον Δικέφαλο να περνάει μπροστά (18-14). Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά ακόμη και στον πόντο (20-19 και 22-21), όμως δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω με τον Δικέφαλο να φτάνει στο 25-22 με μπλοκ των Πελεκούδα – Ουτσίκοφ για το 3-0.

1ο σετ: 25-18, 2ο σετ: 25-20, 3ο σετ: 25-22

Το φιλμ της αναμέτρησης, όπως σας την μετέφερε live το PAOK24:

25-22 διπλό μπλοκ από Πελεκούδα – Ουτσίκοφ και 3-0 ο ΠΑΟΚ!

17-15 τρομερή άμυνα από Ουτσίκοφ και καρφί του Κουμεντάκη

16-15 καρφί του Πελεκούδα και 2ο τεχνικό τάιμ άουτ στο 1ο σετ.

Ξεκίνησε ο αγώνας!

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με τους: Τακουρίδη, Ουσίκοφ, Βαλκίερς, Τερζής, Κουμεντάκης, Μαρτίνεζ και λίμπερο ο Παπαδημητρίου

Ολα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας!

Ο ΠΑΟΚ άφησε ελεύθερο τον ακραίο Παναγιώτη Παπαδόπουλο που πήγε στη Νίκη αλλά δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στον συγκεκριμένο αγώνα καθώς δεν του εκδόθηκε δελτίο.

Περίπου 100-150 άτομα στο γήπεδο.

Σε εξέλιξη το ζέσταμα των δυο ομάδων

Ο Δικέφαλος προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ και με νίκη κλειδώνει την 2η θέση.

O ΠΑΟΚ σε 13 αγώνες έχει 32 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τον Φοίνικα που είναι στην 3η θέση.

Στο γήπεδο οι δυο ομάδες

Καλησπέρα σας, είμαι ο Γιάννης Παρασκευαΐδης και μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στη Νίκη Αιγινίου.

Σήκωσε την κούπα και έρχεται στον ΠΑΟΚ η Φαν ντε Φάιφερ

Πήρε τον τίτλο του πρωταθλήματος με τη Βολουντάρι στην Ρουμανία

Η σπουδαία Βελγίδα, Ίλκα Φαν ντε Φάιφερ, θα είναι η νέα «μαέστρος» της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Μάλιστα, η 31χρονη διεθνής κατάφερε να πανηγυρίσει στην Ρουμανία τον τίτλο της πρωταθλήτριας με την Βολουντάρι.

Αυτό ήταν το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της ρουμανικής ομάδας.

Όσον αφορά την ντε Φάιφερ που από τη νέα σεζόν θα είναι στη Θεσσαλονίκη για λογαριασμό του Δικεφάλου, πρόσθεσε στη συλλογή της ένα ακόμη πρωτάθλημα μετά από εκείνα που έχει κατακτήσει σε Βέλγιο και Γερμανία.

ΒΟΛΕΙ

Δεν βάζουν μυαλό: Χτυπήθηκε άνθρωπος του Παναθηναϊκού στο Ρέντη! (vids)

Από αντικείμενο που πετάχτηκε από την κερκίδα των οργανωμένων του Ολυμπιακού, εκκενώθηκε το γήπεδο!

Δεν βάζουν μυαλό οι χούλιγκαν του Ολυμπιακού!

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ του τελικού της Volley League μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, από την εξέδρα των οργανωμένων οπαδών των Πειραιωτών πετάχτηκε μπουκάλι το οποίο χτύπησε τον συνεργάτη του Ανδρεόπουλου, Χρήστο Μπέλλο με συνέπεια την προσωρινή διακοπή και την εκκένωση της συγκεκριμένης εξέδρας.

Μετά από 15 λεπτά διακοπής, ζητήθηκε από τους διαιτητές να εκκενωθεί η κερκίδα όπως κι έγινε για να συνεχιστεί το ματς. Όλα αυτά στο κλειστό του Ρέντη, έξω από το οποίο δολοφονήθηκε ο Γιώργος Λυγγερίδης, την ίδια ημέρα που η Ελληνική Αστυνομία προχώρησε σε μπαράζ συλλήψεων, μεταξύ των οποίων και μέλη του σκληρού πυρήνα της Θύρας 7!

Επέστρεψε στη Νεφτοχίμικ Μπούργκας ο Τρούχτσεφ

Μετά το πέρασμα του από τον ΠΑΟΚ

Επιστροφή σε γνώριμα λημέρια για τον Άξελ Τρούχτσεφ που την περασμένη σεζόν φόρεσε τη φανέλα της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ.

Ο Γάλλος ακραίος με ρίζες από τη Βουλγαρία, θα αγωνιστεί και πάλι με τη Νεφτοχίμικ Μπούργκας.

Ο Τρούχτεφ μάλιστα υπέγραψε συμβόλαιο διετούς διάρκειας με τη βουλγαρική ομάδα, με την οποία είχε αναδειχτεί πρωταθλητής την προπέρσινη σεζόν.

Στην ανακοίνωσή τους οι Βούλγαροι στέκονται στο πέρασμα του 29χρονου ακραίου από τη Θεσσαλονίκη και τον ΠΑΟΚ κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ, αλλά και στο γεγονός ότι ο ίδιος αναδείχτηκε MVP.