Πήρε τον «τελικό» και συνέχισε το ευρωπαϊκό του ταξίδι! (vid)

Σαν σήμερα δύο χρόνια πριν.

PAOK24

Σαν σήμερα δύο χρόνια πριν ΠΑΟΚ νικούσε με 2-0 τη Λίνκολν στην Τούμπα και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κοπεγχάγης κόντρα στη Σλόβαν με το ίδιο σκορ (2-0) εξασφάλιζε την πρόκριση στα μπαράζ των “16” του Europa Conference League. Ο Άντριγια Ζίβκοβιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου με ένα γκολ και μια ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Άντριγια Ζίβκοβιτς στο 17ο λεπτό. Μουργκ και Σίντκλεϊ συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο Βραζιλιάνος μπακ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σέρβος μεσοεπιθετικός όντας αφύλαχτος μέσα στην περιοχή με ωραία κεφαλιά την έστειλε στο βάθος της εστίας.

Στο 53′ ο Δικέφαλος διπλασίασε τα τέρματά του με τον Σβαμπ. Ο Ζίβκοβιτς άλλαξε ρόλο και από σκόρερ έγινε δημιουργός. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έκανε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Σβαμπ έπιασε μια σκαστή κεφαλιά και την έστειλε στο βάθος της εστίας του Κόλινγκ.

Μετά το δεύτερο γκολ, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους Θεσσαλονικείς να διατηρούν το προβάδισμά τους, δίχως να δεχθούν μεγάλη πίεση, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης του Νορβηγού ρέφερι, Σάγκι.

Πετράκης: «Χάσαμε λόγω της ποιότητας του ΠΑΟΚ»

Η πρώτη αντίδραση του προπονητή του Παναιτωλικού

Ο ΠΑΟΚ έφερε τα πάνω κάτω στο δεύτερο μέρος και έφυγε με το τρίποντο από το Αγρίνιο επικρατώντας με 3-1.

Ο, προπονητής του Παναιτωλικού, Γιάννης Πετράκης στάθηκε στην ποιότητα του Δικεφάλου, σχολιάζοντας μετά το τέλος του αγώνα:

«Η προσπάθεια ήταν μεγάλη από τους παίκτες μου. Χάσαμε λόγω ποιότητας του αντιπάλου. Είχαμε ευκαιρίες να βρούμε κι άλλο γκολ, είχε και ο ΠΑΟΚ όμως δύο δοκάρια. Μέχρι τη στιγμή που δεχτήκαμε το γκολ της ισοφάρισης δεν δεχτήκαμε πίεση. Είναι κρίμα για την προσπάθεια που κάναμε αυτό το αποτέλεσμα.

Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι. Παρακαταθήκη για εμάς είναι η προσπάθεια και η εικόνα που είχαμε. Παίζουμε τώρα με τον Ολυμπιακό σε τρεις ημέρες, θα προσπαθήσουμε να δούμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε για να είμαστε όσο το δυνατόν πιο έτοιμοι. Το μυαλό μου είναι σε αυτό το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό».

Λουτσέσκου: «Το σκορ θα μπορούσε να ήταν υψηλότερο» (vid)

Οι πρώτες ατάκες του προπονητή του ΠΑΟΚ

Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Παναιτωλικού, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να σχολιάζει μετά το τέλος του αγώνα:

«Δεν ξεκινήσαμε καλά, είχαμε δύο δοκάρια, το παιχνίδι ήταν κάτω από τον έλεγχο μας. Ίσως το 1-0 να δημιούργησε μια εικόνα ότι ήμασταν κάτω από πίεση. Αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυε. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν υψηλότερο.

Δεν ήταν καθόλου εύκολο μετά από ένα παιχνίδι μετά από 120 λεπτά. Είχαμε παίξει πολύ καλά, αποκλειστήκαμε και μας έμεινε και η απογοήτευση στο τέλος.

Επομένως έπρεπε να εμφανιστούμε με διαφορετικά πρόσωπα σήμερα. Στο δεύτερο όμως ημίχρονο όταν ήρθαν φρέσκοι παίκτες από τον πάγκο, με εμπειρία, μας βοήθησαν να πάρουμε το παιχνίδι».

Αντέδρασε, το γύρισε και προχωράει!

Πρωταγωνιστής Αντρίγια, ορεξάτος Κωνσταντέλιας και διπλό μεγάλης αξίας

Ήθελε να αφήσει πίσω του τις δύσκολες ημέρες που προηγήθηκαν μετά τον πικρό αποκλεισμό από το Κύπελλο και να πάρει το τρίποντο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Ο ΠΑΟΚ έδωσε μεγάλη μάχη στο Αγρίνιο και με ανατροπή, πήρε ένα πολύ-πολύ σημαντικό διπλό, κερδίζοντας με 3-1 τον Παναιτωλικό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ νωρίς στο παιχνίδι, μέσα από ένα ωραίο σουτ του Χατζηθεοδωρίδη και τα πράγματα ήταν πραγματικά δύσκολα για τους παίκτες του Λουτσέσκου, που είχαν δύο δοκάρια κι ένα γκολ που ακυρώθηκε. Όλα έδειχναν εναντίον τους, ο Ρουμάνος τεχνικός έκανε τις αλλαγές του κι από το 70' και μετά, ο αγώνας άλλαξε τελείως. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή και με ένα δικό του γκολ και μία ασίστ, το παιχνίδι γύρισε, σε ένα απόγευμα όπου όλα έδειχναν να είναι στραβά, αλλά στο τέλος, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν χαρακτήρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους "ασπρόμαυρους", που είχαν μεν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο, ενώ είδαν τον Παναιτωλικό να βρίσκει νωρίς-νωρίς και το γκολ.

Μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από ωραία συνεργασία των Χατζηθεοδωρίδη και Ζοάο Πέδρο, ο πρώτος έκανε ένα εντυπωσιακό γυριστό, για να φύγει η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς, ωστόσο, ένα λεπτό μετά, ο Έλληνας άσος εκμεταλλεύτηκε το χώρο που του έδωσαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ και σούταρε δυνατά, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Ζίβκοβιτς.

Ο "Δικέφαλος" απείλησε με μία κεφαλιά του Ντεσπόντοφ και είχε και δοκάρι, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ, με τον Παναιτωλικό να έχει ένα καλό σουτ του Σενγκέλια στη συνέχεια και τους παίκτες του Λουτσέσκου να έχουν και δεύτερο δοκάρι λίγο πριν το φινάλε, σε ωραίο σουτ του Κωνσταντέλια, που δε στάθηκε τυχερός.

Και στο δεύτερο μέρος, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα, με τους "ασπρόμαυρους" να κάνουν εύκολα λάθη, την ώρα που ο Λουτσέσκου έκανε αλλαγές από νωρίς, με πρώτη αυτή του Σαμάτα που μπήκε στο ημίχρονο και είδε όλους τους συμπαίκτες του να τον αγκαλιάζουν. Μέσα σε 1-2 λεπτά, ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι, αρχικά με τον Σάστρε να σεντράρει μετά από ωραία ενέργεια του Κωνσταντέλια και την μπάλα να βρίσκει στον Τορεχόν για να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα στο 72', ενώ ένα λεπτό μετά, ο Α. Ζίβκοβιτς έκανε ένα μαγικό σουτ, για να στείλει την μπάλα δοκάρι και μέσα. Ακυρώθηκε και γκολ του Κωνσταντέλια νωρίτερα, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ντεσπόντοφ.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και παρά το γεγονός ότι κλήθηκε να ξεπεράσει σημαντικά εμπόδια, στο τέλος έκανε τη ζωή του ακόμη πιο εύκολη, με τον Ζίβκοβιτς που ήταν πρωταγωνιστής από τη στιγμή που μπήκε στο ματς, να δίνει ασίστ στον Κωνσταντέλια, για να κάνει αυτός ένα διαγώνιο σουτ και να διαμορφώσει το 3-1. Ο "Δικέφαλος" πήρε αυτό που ήθελε, έφτασε τους 54 πόντους, όντας δεύτερος πίσω από την ΑΕΚ που έχει 55 και πλέον, έχει άλλα δύο ακόμη παιχνίδια στην κανονική διάρκεια με Πανσερραϊκό και Λαμία εκτός έδρας μπροστά του.

Με Μάρκος Αντόνιο και Μεϊτέ στα χαφ

Όπως αναμενόταν, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε και σήμερα αρκετές αλλαγές, με τον Ζίβκοβιτς να είναι στο τέρμα, καθώς ο Κοτάρσκι ανέβασε πυρετό κι έμεινε στη Θεσσαλονίκη, ενώ στην άμυνα ήταν οι Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης και Ράφα Σοάρες.

Στη μεσαία γραμμή, δίδυμο ήταν οι Μεϊτέ και Μάρκος Αντόνιο και μεσοεπιθετικά, ξεκίνησαν οι Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας και Τζίμας.

Έκανε -ξανά- τη ζωή του δύσκολη

Το παιχνίδι στο Αγρίνιο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μην μπαίνει καλά για μία ακόμη φορά και τον Παναιτωλικό να έχει μία μεγάλη ευκαιρία κι αμέσως μετά, να βρίσκει και το γκολ. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν... καμπανάκι με το καλημέρα, όταν μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από ωραία συνεργασία των Χατζηθεοδωρίδη και Ζοάο Πέδρο, ο πρώτος έγινε αποδέκτης της μπάλας κι έκανε ένα εντυπωσιακό γυριστό, για να φύγει η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Ένα λεπτό μετά -ωστόσο- οι Αγρινιώτες βρήκαν το γκολ. Ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε χώρο κι εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι δεν του έβαλε κανείς stop, για να πιάνει ένα δυνατό σουτ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Οι "ασπρόμαυροι" έπρεπε να βγάλουν αντίδραση και στο 10', ο Ράφα Σοάρες έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά κι ο Ντεσπόντοφ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Τσάβες μπλόκαρε σταθερά, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε και δοκάρι δύο λεπτά μετά, όταν ο Μουργκ εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά και είδε την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά, αλλά να μην μπαίνει στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, ωστόσο, δυσκολεύονταν αρκετά να μπουν στην περιοχή, μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν και τις στημένες μπάλες που κέρδισαν. Αντίθετα, αυτός που είχε ξανά σημαντικές ευκαιρίες ήταν ο Παναιτωλικός, καθώς στο 35' ο Σενγκέλια έκανε ένα σουτ και ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς να διώξει δύσκολα, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ζοάο Πέδρο βρέθηκε μόνος στην περιοχή και πήρε την κεφαλιά, για να στείλει την μπάλα άουτ.

Στο 42' ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Μεϊτέ που πήρε μία κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα άουτ και λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρος, ο Κωνσταντέλιας στάθηκε άτυχος, καθώς έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στην δεξιά δοκό, στο δεύτερο δοκάρι του "Δικεφάλου" στο παιχνίδι, για να κλείσει το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται.

Στο ίδιο έργο θεατές

Το δεύτερο μέρος στο Αγρίνιο ξεκίνησε με τον Λουτσέσκου να βάζει στο παιχνίδι τον Σαμάτα, αντί του Τζίμα και τον Παναιτωλικό να απειλεί, όταν ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε για μία ακόμη φορά χώρο και σούταρε δυνατά, για να πέσει ο Ζίβκοβιτς στη γωνία του και να του πει "όχι". Στο 52' ο Κωνσταντέλιας έκανε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ και τελικά, το πολυπόθητο γκολ ήρθε στο 59', σε μία φάση όπου ο ΠΑΟΚ έβαλε πολλούς παίκτες στην περιοχή, με τον Σαμάτα να παίζει με τον Ντεσπόντοφ και τον Βούλγαρο να βρίσκει τον Κωνσταντέλια, που έκανε το διαγώνιο σουτ και ισοφάρισε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, για οφσάιντ του Ντεσπόντοφ.

Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ!

Ο Λουτσέσκου έκανε δύο ακόμη αλλαγές, βάζοντας Α. Ζίβκοβιτς και Οζντόεφ, με την ομάδα του να ψάχνει μερικές καλές ενέργειες κι επιθετικότητα, έχοντας απέναντί της έναν Παναιτωλικό που είχε το σκορ που ήθελε και μπορούσε και να γίνει επικίνδυνος. Κι όμως, μέσα σε λίγα μόλις λεπτά άλλαξαν όλα για τον ΠΑΟΚ! Στο 72' ο Κωνσταντέλιας έκανε ωραία ενέργεια κι έσπασε στον Σάστρε, με τον Ισπανό να σεντράρει και την μπάλα να βρίσκει στον Τορεχόν, για να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα και μόλις ένα λεπτό μετά, ο Ζίβκοβιτς έκανε ένα ΜΑΓΙΚΟ αριστερό πλασέ κι έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα για τη μεγάλη ανατροπή!

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και στο τέλος, ο Αντρίγια μετά το δικό του γκολ έδωσε και ασίστ στον Κωνσταντέλια, για να κάνει αυτός ένα διαγώνιο σουτ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 90', με τον "Δικέφαλο" να αλλάζει εικόνα μετά την είσοδο του Σέρβου στο παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Tσάβες, Μαλής, Μλάντεν, Στάγιτς, Λιάβας (Μαυρίας), Τορεχόν, Τσιγγάρας (Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (Ντουάρτε), Χουάνπι, Σενγκέλια (Ντίας), Τορεχόν, Ζοάο Πέδρο (Λομόνακο)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (Όττο), Μ. Αντόνιο (Οζντόεφ), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (Σβαμπ), Μουργκ (Α. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τζίμας (Σαμάτα)