Εύκολο έργο με Κέρκυρα!

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League σημείωσε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-1 της Κέρκυρας στο γήπεδο της Τούμπας. Πρίγιοβιτς, Πέλκας και Μακ χάρισαν με τα γκολ τους, τη νίκη στον Δικέφαλο για την δεύτερη αγωνιστική.

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου

Με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή του παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Ρέι κάθισε κάτω από τα δοκάρια, με τους Μάτος, Μαλεζά, Κρέσπο και Λεβέκ στην τετράδα της άμυνας. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής οι Σάκχοφ – Κάτσε, με τον Πέλκα σε ρόλο επιτελικού. Στις πτέρυγες φανέλα βασικού πήραν οι Λημνιός και Κάμπος, με τον Πρίγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το πρώτο ημίχρονο σε παράσταση για έναν ρόλο, όντας ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Οι “ασπρόμαυροι” έδειξαν απειλητικές διαθέσεις από νωρίς, με τον Λημνιό να συνεργάζεται άψογα με τον Πέλκα στο 9΄αλλά το τελείωμα του δεν ήταν όπως θα ήθελε. Τη σκυτάλη πήρε ο Κάτσε, ο οποίος με μακρινό σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Γιαννακόπουλο, ωστόσο, ο τελευταίος έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ στο 22΄με το σουτ του Λεβέκ να σταματά στο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Οι “ασπρόμαυροι” δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να πρεσάρουν ψηλά, ψάχνοντας να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους, κάτι που δεν κατάφεραν ούτε στο 36΄όταν ο Πέλκας προσπάθησε να αιφνιδιάσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αναγκάζοντας τον πορτιέρε της Κέρκυρας να διώξει με γροθιές.

Σε ρόλο “μοιραίου” ντύθηκε στη συνέχεια ο Πρίγιοβιτς, με τους συμπαίκτες του να “σερβίρουν” στον έμπειρο φορ, ο οποίος σπατάλησε δυο καλές ευκαιρίες μέχρι να χριστεί σκόρερ στο 42′, εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Γιαννακόπουλου. Ο Πέλκας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σέρβος έγραψε με κεφαλιά το 1-0 για την ομάδα του Δικεφάλου.

Την ώρα που ο Μαλεζάς δεχόταν τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο, μια αντεπίθεση της Κέρκυρας έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι. Ο Σάκχοφ ανέτρεψε αντικανονικά τον Νούνιες, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ έδειξε πως δεν έχει όρεξη για αστεία, με τους Πέλκα και Κάτσε να στέλνουν το μήνυμα. Στο 54΄ο πρώτος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-1 με κοντινή προβολή, εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Μάτος. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μακ -στην πρώτη του σχεδόν επαφή με τη μπάλα με την είσοδό του-, γίνεται αποδέκτης της μπάλας και “εκτελεί” με ψυχραιμία τους φιλοξενούμενους για το 3-1.

Η αλλαγή του Λεβέκ φέρνει στα στόπερ τον Πούγγουρα με τον Κρέσπο να μετατοπίζεται μέχρι το τέλος του παιχνιδιού στα αριστερά της άμυνας.

Με το… μαξιλαράκι του 3-1, οι γηπεδούχοι έδειξαν να επαναπαύονται στο σκορ, μετατρέποντας την συνέχεια του παιχνιδιού σε τυπική διαδικασία. Η Κέρκυρα, με τη σειρά της, πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους “ασπρόμαυρους” που είχαν ρίξει ρυθμούς στο παιχνίδι τους.

Η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων όμως ήταν ξεκάθαρη, με τον ΠΑΟΚ να φτάχνει ανά πάσα ώρα και στιγμή στην περιοχή της Κέρκυρας, χωρίς ωστόσο, να είναι ιδιαίτερα εύστοχος στην τελική προσπάθεια. Ενδεικτικό της κατάστασης τα όσα μαρτυρούν οι αριθμοί (20-4 τελικές προσπάθειες, 63-37 η κατοχή και 9-0 τα κόρνερ).

Λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, ακυρώθηκε γκολ του Κουλούρη ορθώς ως οφσάιντ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει με σκορ 3-1 τη νίκη στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά το φιλμ του αγώνα:

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Μαλεζά, Κρέσπο, Λεβέκ (Πούγγουρας 65΄), Κάτσε,  Σάκχοφ, Κάμπος, Πέλκα, Λημνιό (Μακ 58′ ) και Πρίγιοβιτς (Κουλούρης79′).

Κέρκυρα: Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Γκόμεζ, Κόντο (Μπάουμαν 62′), Ντιόγκο, Σιόντη, Νούνιες (Επστάιν 52′ ), Ντουάλα, Ζορμπά (Μεληκιώτης 76′)

Διαιτητής είναι ο Τζοβάρας και βοηθοί οι Σίπκας, Χατζηνάκος.

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93΄Κίτρινη κάρτα σε Μπάουμαν και Κάτσε για αψιμαχία που είχαν

92′ Γκολ από τον Κουλούρη που ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ, μετά από προσπάθεια του Κάμπος

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

89′ Φαλτσαριστό σουτ από τον Πέλκα, έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιαννακόπουλου

Στα τελευταία λεπτά, οι “ασπρόμαυροι” δείχνουν πως έχουν επαναπαυτεί στα τρία τέρματα, με την αντίδραση της άμυνας του Δικεφάλου να μην είναι αρκετά σοβαρή, σε μια – δυο προσπάθειες αντεπίθεσης και αιφινιδιασμού από την Κέρκυρα.

83΄Καλή συνεργασία Κάτσε – Πέλκα, με τον πρώτο να σουτάρει, χωρίς όμως να απειλεί ιδιαιτέρως τον Γιαννακόπουλο

81΄Κακό πλασέ του Επστάιν, με την Κέρκυρα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, θέλοντας να αιφνιδιάσει τους “ασπρόμαυρους”

79΄Κλείνει και ο Λουτσέσκου τις αλλαγές του, με τον Κουλούρη να μπαίνει μέσα στη θέση του Πρίγιοβιτς

78΄Υποψία απειλής για την Κέρκυρα, σέντρα από τα αριστερά, ο Σιόντης πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει αρκετά ψηλά

76΄
Τρίτη αλλαγή για την Κέρκυρα, έξω ο Τζορμπάς, μέσα ο Μεληκιώτης

75΄Ο Κάμπος περνάει ωραία την μπάλα στον Μάτος, εκείνος κάνει συρτή σέντρα, ωστόσο, ούτε ο Πρίγιοβιτς ούτε ο Μακ αντιλαμβάνονται την φάση

Μετά την επίτευξη του τρίτου τέρματος, ο ΠΑΟΚ έχει ρίξει ρυθμούς στο παιχνίδι του, με την Κέρκυρα να παίρναι μέτρα στο γήπεδο

70΄
Διακοπή στο παιχνίδι, με το ιατρικό επιτελείο να μπαίνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο για τις πρώτες βοήθειες στον Κάμπος

67′ Μια ακόμη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ από τα πόδια του Ρόμπερτ Μακ, ο οποίος επιχειρεί το σουτ, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ (19-1 οι τελικές ευκαιρίες)

66′ Πλασέ του Γκόμεζ μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Ρέι βγαίνει και “καθαρίζει” αλλά ο βοηθός έχει σηκώσει ήδη το σημαιάκι του για οφσάιντ

65′
Εκτός ο Λεβέκ, μέσα ο Πούγγουρας με τον Κρέσπο να μετατοπίζεται στα αριστερά

62΄Δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα, ο Μπάουμαν στη θέση του Κόντου

61΄Ο Μάτος ελευθερώνεται όμορφα από τους αμυντικούς της Κέρκυρας, επιχειρεί το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ

59΄ Γκοοοοοοοοοολλλλλλλ για τον ΠΑΟΚ και 3-1! Στην πρώτη τελική πάσα που πήρε από τον Κάμπος, ο Μακ -ένα λεπτό από την είσοδο του- έστειλε με το μύτο και με μεγάλη ψυχραιμία τη μπάλα στα δίχτυα.

58′ Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μακ να περνάει στη θέση του Λημνιού

15-1
οι τελικές προσπάθειες των δυο ομάδων

54′ Γκοοοοοοοοοοοολλλλλ για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα και 2-1!!! Σέντρα του Μάτος από τα δεξιά, ο Πέλκας κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Κέρκυρας

49΄
Νέο σουτ από τον Κάτσε, η μπάλα πλάγια άουτ

48΄ Ορεξάτος ο ΠΑΟΚ και με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, με τον Κάτσε να επιχειρεί το σουτ εντός περιοχής αλλά τον Γιαννακόπουλο να λέει και πάλι “όχι”

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ΜΕΡΟΥΣ

52′ Στη θέση του Νούνιες, ο Επστάιν

45′ +2′ Λήξη ημιχρόνου: ΠΑΟΚ – Κέρκυρα 1-1

Ενδεικτικό της υπεροχής του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι είναι οι αριθμοί, με τις τελικές προσπάθειες να είναι 11-1 και η κατοχή στο 68%-32%

45’+1′ Γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι για την Κέρκυρα.
Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε την απουσία του Μαλεζά, που ήταν εκτός για τις πρώτες βοήθειες, η Κέρκυρα βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Σάκχοφ να κάνει πέναλτι στον Νούνιες και τον Τζοβάρα να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Από τα έντεκα βήματα ο Νούνιες έκανε το 1-1 από το πουθενά για τους φιλοξενούμενους…

45′ Σουτ του Μάτος από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει άουτ

Ο Μαλεζάς δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο, καθώς μάτωσε στη φάση του γκολ

42΄Γκοοοοοοοοοολλλλλ για τον ΠΑΟΚ! Μετά από σωρεία ευκαιριών, ο Πρίγιοβιτς στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ύστερα από κόρνερ του Πέλκα, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ με γυριστή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, σε μια άστοχη έξοδο του πορτιέρε της Κέρκυρας

40΄Δεν χάνονται οι ευκαιρίες του ΠΑΟΚ! Γιαννακόπουλος “καθαρίζει” μια ακόμη φάση σε εξ επαφής προσπάθεια του Σάκχοφ

39′ Απίστευτη ευκαιρία από τον Πρίγιοβιτς!  Από το ύψος του πέναλτι, ο Σέρβος φορ του ΠΑΟΚ προσπαθεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μπερεδεύεται, και πεσμένος επιχειρεί ξανά το σουτ αλλά ο Γιαννακόπουλος λέει “όχι”

36΄Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Δικέφαλο!
Κόρνερ από τα αριστερά για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να το εκτελεί απευθείας αλλά ο Γιαννακόπουλος με τρομερά αντανακλαστικά, διώχνει τη μπάλα με τις γροθιές

33΄Φάουλ του Πέλκα στον Ντιόγκο στο χώρο της μεσαίας γραμμής και συστάσεις από τον διαιτητή στον Έλληνα μεσοεπιθετικό

30΄Χλιαρό σουτ του Μάτος, δεν ανησυχεί ο Γιαννακόπουλος

29′ Συρτή σέντρα του Μάτος, δεν την αντιλαμβάνεται κανείς παίκτης του Δικεφάλου και η φάση περνάει ανεκμετάλλευτη. Στην αμέσως επόμενη, ήταν η σειρά του Κάμπος να δημιουργήσει αλλά και πάλι οι “ασπρόμαυροι” δεν φάνηκοι κινητικοί

28′ Σε μια από τις σπάνιες στιγμές που η Κέρκυρα περνάει το κέντρο, ο Κόντος επιχειρεί από τα αριστερά τη σέντρα, ο Μάτος κατεβάζει με το στήθος τη μπάλα προς τον Ρέι, ο οποίος είναι θεατής του παιχνιδιού

25′ Μια ακόμη τελική προσπάθεια (6-0) από τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε με το σώμα του την σέντρα του Λεβέκ, και η κεφαλιά του έφυγε ψηλά

24′ Μια ακόμη ευκαιρία για τον Δικέφαλο. Σέντρα του Μάτος, ο Πρίγιοβιτς παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο αρκετά δραστήριος Λεβέκ επιχειρεί το σουτ από τα πλάγια, υπάρχει υποψία επαφής του Πέλκα με την μπάλα, η οποία βρίσκει στο δοκάρι και φεύγει άουτ

21′ Κεφαλιά του Βενέτη προς τα πίσω, διώχνει ο Γιαννακόπουλος προτού μπει στη φάση ο Πρίγιοβιτς

Ο ΠΑΟΚ έχει τα ηνία του παιχνιδιού, την κατοχή της μπάλας και ψάχνει το γκολ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κλειστεί στα καρέ τους

20΄ Σέντρα του Κάμπος, ο Βενέτης διώχνει στο… πουθενά προ του Πρίγιοβιτς

19′ O Κάμπος πέρασε ωραία κάθετη στον Κάτσε, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει σωστά την μπάλα και να εκμεταλλευτεί τη φάση

17΄Κόρνερ από τα δεξιά με τον Λεβέκ, ο οποίος το εκτελεί πλασαριστά, με την “κομπίνα” να μην βγαίνει στον ΠΑΟΚ και να χάνεται η μπάλα

15΄Εξαιρετικό σουτ από τον Κάτσε, ο οποίος δοκιμάζει το πόδι του αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

13΄Σέντρα από τα αριστερά από τον Γκόμεζ, η μπάλα στην αγκαλιά του Ρέι

12′ Ο Κάτσε βρίσκει τον Μάτος με βαθιά μπαλιά από το κέντρο, ο Βραζιλιάνος επιχειρεί από θέση οφσαίντ την κεφαλιά, αλλά ο Γιαννακόπουλος έχει αντιληφθεί τη φάση, βγαίνει και μπλοκάρει

9′ Απόκρουση του Γιαννακόπουλου, με τον πορτιέρε της Κέρκυρας να επεμβαίνει σε τελείωμα του Λημνιού μετά από συνεργασία του τελευταίου με τον Πέλκα

8΄Σέντρα του Μάτος από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Λημνιό, ο οποίος δεν προλαβαίνει προ του Σπίνουλα

6′ Βαθιά μπαλιά του Σάκχοφ για τον Λημνιό, ο Βενέτης αντιλαμβάνεται την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ και “καθαρίζει” τη φάση για την Κέρκυρα

4′ Πρώτο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ μετά από σέντρα του Κάτσε, με την μπάλα να κοντράρει πάνω σε αμυντικό της Κέρκυρας. Ο Πέλκας εκτελεί το κόρνερ, ο Σάκχοφ παίρνει την κεφαλιά αλλά καταλήγει άουτ

1′  Ο ΠΑΟΚ με ασπρόμαυρη ριγέ φανέλα και η Κέρκυρα με κόκκινα και μπλε. Ο Ρέι στο τέρμα προς τη θύρα 4 και απέναντι ο Γιαννακόπουλος.

Η Δ.Ε.Α.Β. καλεί τον ΠΑΟΚ!

Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων του στη Λαμία

Κλήση σε ακρόαση από τη Διαρκή Επιτροπή Αντιμετώπισης Βίας, δέχθηκε η ΠΑΕ ΠΑΟΚ, με αφορμή την πρόσφατη παρουσία των φίλων της ομάδας στο ΔΑΚ Λαμίας. Η διαδικασία θα πραγματοποιηθεί τη Μ. Τετάρτη, με την ανακοίνωση της ΔΕΑΒ να αναφέρει:

«Η Διαρκής Επιτροπή Αντιμετώπισης Βίας (Δ.Ε.Α.Β.) ανακοινώνει:

Καλείται σε ακρόαση η ΠΑΕ ΠΑΟΚ τη Μ. Τετάρτη 1/5/2024, προκειμένου να εκφράσει τις απόψεις της αναφορικά με φαινόμενα βίας που σχετίζονται με τον αθλητισμό και φέρονται ότι έλαβαν χώρα από φιλάθλους της, βάσει Εκθέσεως της Αστυνομικής Αρχής, με πρόκληση σοβαρών ζημιών – καταστροφών εντός της αθλητικής εγκατάστασης του γηπέδου «ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ», κατά τη διάρκεια και μετά τη λήξη της αθλητικής συνάντησης ΠΑΕ ΛΑΜΙΑ – ΠΑΕ ΠΑΟΚ στις 24/4/2024 για τα Playoffs του πρωταθλήματος της Super League 1 2023-2024.

Εφαρμογή του άρθρου 9 του ν.5085/2024».

Τιμωρία δύο αγωνιστικών στον Κούγια

Για όσα δήλωσε μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

Το Πρωτοβάθμιο Πειθαρχικό όργανο της Stoiximan Super League, επέβαλλε ποινή απαγόρευσης εισόδου στα γήπεδα για δύο αγωνιστικές, στον αντιπρόεδρο της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Αλέξη Κούγια, για όσα είπε μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ και αφορούσαν το παιχνίδι του Άρη με την ΑΕΚ.

Για τον ίδιο αγώνα, επιβλήθηκε ποινή ύψους 2.000 ευρώ στην ΠΑΕ Ολυμπιακός, ενώ στον Παναθηναϊκό επιβλήθηκε πρόστιμο ύψους 3.500 ευρώ για τη συμπεριφορά των φιλάθλων του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λαμία.