ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεύτερο «μάθημα» στην Κρήτη

Μετά την ήττα στην παράταση από τον Κολοσσό Ρόδου, ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα στην άμυνά του και παρότι «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε με 97-91 από το Ρέθυμνο, ολοκληρώνοντας την παρουσία του στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο Νέναντ Μιλιένοβιτς ήταν σήμερα στη διάθεση του Σούλη Μαρκόπουλου και ξεκίνησε μαζί με Μπράιαντ, Πέινερς, Μαργαρίτη και Γλυνιαδάκη στο βασικό σχήμα. Με δύο τρίποντα του Σέρβου, ο ΠΑΟΚ ήταν μαζί στο σκορ με το Ρέθυμνο μέχρι το 11-11 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό πηγαίνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (22-13 αρχικά) ως το τέλος της πρώτης περιόδου (26-17).

Η εικόνα του ΠΑΟΚ στο αμυντικό κομμάτι δε βελτιώθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο και η ομάδα του Ρεθύμνου, συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, για να «κλείσει» το ημίχρονο στο 48-34.

Ο αγώνας άρχισε να αλλάζει από την τρίτη περίοδο και έπειτα, με τον Γλυνιαδάκη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα με οκτώ πόντους σε εκείνο το σημείο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε μέχρι το 56-51, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν και πάλι ένα γρήγορο σερί 6-0 (62-51), με το τέλος της τρίτης περιόδου, να βρίσκει την ομάδα του Μαρκόπουλου στο -7 (66-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ «μάζεψε» κι άλλο τη διαφορά και με δύο βολές του Χρυσικόπουλου πήγε το σκορ στο 71-69, παίζοντας καλή άμυνα σε εκείνο το χρονικό σημείο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τρία λεπτά για το τέλος (79-77), με τους γηπεδούχους όμως να έχουν και πάλι τις λύσεις. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου, πήγαν στο +8 (85-77), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πάλι μειώνοντας σε 89-86, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Εκεί, ο Μαργαρίτης έκανε φάουλ για να σταματήσει το χρόνο, οι διαιτητές τον χρέωσαν με αντιαθλητικό, ο Γιαννόπουλος έβαλε τις δύο βολές και στη συνέχεια οι Κρητικοί ευστόχησαν σε δίποντο στην επίθεση τους για να πάει το σκορ στο 93-86 και ουσιαστικά να τελειώσει το παιχνίδι. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά, για το τελικό 97-91…

Ο ΠΑΟΚ έχασε και στο δεύτερο εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι του και αυτό που «πονάει» περισσότερο είναι οι 97 πόντοι που δέχτηκε. Το κομμάτι της άμυνας, έδειξε ότι θέλει βελτίωση, σήμερα, και τα δύο παιχνίδια που ακολουθούν στην Τουρκία με Μπαλικεσίρ την Τρίτη και την Καρσίγιακα την Τετάρτη, να είναι δύο ακόμα δυνατά, εκτός έδρας τεστ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 48-34, 66-59, 97-91

Ρέθυμνο: Θεοδωρίδης, Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 10 (2), Arnold 12 (1), Φιτζπάτρικ 13 (2), Tάλτον 17 (2), Καμπερίδης, Zαμπάς 10 (2), Γιαννόπουλος 22 (2), Σάφτενααρ 6, Εντουαρτς 4.

ΠΑΟΚ: Mιλιένοβιτς 6 (2), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Γλυνιαδάκης 13, Χρυσικόπουλος 13 (1), Καμάρας, Taylor 13 (2), Σάιμπερτ 8 (2), Μπράιαντ 7 (1), Πέινερς 9, Κλάντον 11, Μαργαρίτης 5 (1).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: 97-91

97-89 άλλες δύο βολές για το Ρέθυμνο

95-89 τρίποντο του Σάιμπερτ με 8 δευτερόλεπτα για το τέλος

95-86 δύο βολές για το Ρέθυμνο

Τάιμ άουτ. 25 δευτερόλεπτα ακόμα

93-86 νέο καλάθι για το Ρέθυμνο…

91-86 τις βάζει ο Γιαννόπουλος, με τους διαιτητές να χρεώνουν με αντιαθλητικό τον Μαργαρίτη…

Γιαννόπουλος ευστοχεί για το Ρέθυμνο

52-46 με 2/2 βολές του Μπράιαντ, 0-6 το σερί για τον ΠΑΟΚ, 6 λεπτά ακόμα για το τέλος της 3ης περιόδου

52-44 με δίποντο του Μπράιαντ

52-42 πάλι ο Γλυνιαδάκης που έχει έξι συνεχόμενους πόντους

52-40 μετά από δύο βολές του Γλυνιαδάκη και 2.30 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο

50-38 με καλάθι του Γλυνιαδάκη

Με Μιλιένοβιτς, Μπράιαντ, Πέινερς, Μαργαρίτη, Γλυνιαδάκη ξεκινάει ο ΠΑΟΚ και στο δεύτερο μέρος

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 48-34

41-31 Κλάντον από κοντά

38-29 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου (7π.)

ΤΕΛΟΣ 1ης ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 26-18

26-17 έχει πρόβλημα στην άμυνα του ο ΠΑΟΚ. 1 λεπτό ακόμα για το τέλος της 1ης περιόδου

24-17 με καλάθι του Χρυσικόπουλου

22-15 με δύο βολές του Τέιλορ

22-13 δύο συνεχόμενα τρίποντα για το Ρέθυμνο που πάει να ξεφύγει

16-13 καρφώνει ο Χρυσικόπουλος, που μπήκε στη θέση του Πέινερς, όπως και ο Κλάντον στη θέση του Γλυνιαδάκη

16-11 διαφορά πέντε πόντων για πρώτη φορά για τους γηπεδούχους

14-11 μπροστά το Ρέθυμνο και πάλι, ο Τέιλορ μπαίνει στη θέση του Μαργαρίτη. 5 λεπτά ακόμα για το τέλος της 1ης περιόδου

Με Μιλιένοβιτς, Μπράιαντ, Πέινερς, Μαργαρίτης και Γλυνιαδάκη ξεκινάει ο ΠΑΟΚ

– Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του τουρνουά, ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε με 68-63 του Κολοσσού Ρόδου.

– O ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο χθεσινό παιχνίδι με 76-83 από τον Κολοσσό Ρόδου στην παράταση (67-67 η κανονική διάρκεια) χωρίς τον Νέναντ Μιλιένοβιτς, ο οποίος δοκιμάζει και σήμερα, για να ξεκαθαρίσει αν θα είναι στη διάθεση του Σούλη Μαρκόπουλου.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι οπαδοί της Παρτιζάν έκαναν… Τούμπα τη «Stark Arena» κόντρα στον Ολυμπιακό

Τα βίντεο από τη Σερβία κάνουν τον γύρο του διαδικτύου.

Ονειρική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Παρτιζάν στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, δείχνοντας για ακόμη μια φορά την τεράστια αγάπη που τρέφουν για τον ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» Σέρβοι οπαδοί φρόντισαν να μετατρέψουν το «Stark Arena» σε Τούμπα, αφού η ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ομάδων ήταν γεμάτη ΠΑΟΚ με το «ΩΩΩ ΠΑΟΚΑΡΑ» να ακούγεται απ' άκρη σε άκρη σε όλο το γήπεδο. Τα βίντεο που κάνουν το γύρο του διαδικτύου είναι εντυπωσιακά και αν κάποιος δεν γνώριζε πως το ματς διεξάγεται στη Σερβία, σίγουρα θα πίστευε πως αυτό γίνεται στην Ελλάδα και την έδρα του Δικεφάλου.

Δείτε το βίντεο:

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Επιτέλους… πλήρης!

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία των «ασπρόμαυρων» για το παιχνίδι του Σαββάτου.

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, μία προπόνηση του ΠΑΟΚ mateco πραγματοποιήθηκε χωρίς απουσίες! Ο Justin Alston για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα, μετά τον τραυματισμό του, συμμετείχε στο πρόγραμμα της ομάδας, ο Jamuni McNeace και ο Αριστοτέλης Σωτηρίου που (προληπτικά) είχαν μείνει εκτός προπόνησης την Τετάρτη, επέστρεψαν σε κανονικούς ρυθμούς και ο Στάθης Νεραντζάκης είδε για πρώτη φορά όλους τους παίκτες στο παρκέ.

Με βίντεο ανάλυση του αντιπάλου, ασκήσεις στο γυμναστήριο και προπόνηση με έμφαση στην τακτική, ολοκληρώθηκε το σημερινό πρόγραμμα της ομάδας μας, που ξεκινά το Σάββατο (30/3 στις 18:00) την προσπάθειά της στα Playouts του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ mateco θέλει να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στον Απόλλων Πατρών Carna (που είναι και η τελευταία ομάδα που νίκησε στις αρχές Φεβρουαρίου) και ταυτόχρονα να ξεκινήσει μία προσπάθεια για να πετύχει όσο το δυνατόν περισσότερες νίκες στον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος, προκειμένου να συμμετέχει στη συνέχεια στα Play Off της Stoiximan Basket League.