ΒΟΛΕΙ

Με… ψυχή ΠΑΟΚ!

Σε ένα παιχνίδι για "γερά νεύρα" ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει δύσκολα του Παμβοχαϊκού με 3-2 σετ και να κάνει την 3η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Volleyleague "ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ".

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου

Επιμέλεια: Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περισσότερες από δύο ώρες προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Παμβοχαϊκού με 3-2 σετ (14-25, 25-22, 25-12, 23-25, 21-19) για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Η ομάδα του Νικολάι Ζελιάσκοφ μπήκε νωχελικά στο πρώτο σετ και επέτρεψε στον Παμβοχαϊκό να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι φιλοξενούμενοι “χτυπήσαν” στην υποδοχή τον Χιμένες ενώ η ομάδα του ΠΑΟΚ έχασε τον ρυθμό της και με τον τραυματισμό του Παντακίδη ο οποίος συγκρούστηκε με τον συμπαίκτη του Χιμένες και έτσι κατάφεραν να κερδίσουν το πρώτο σετ σε 23 λεπτά με 25-14.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος. Οι αλλαγές των Καρασαββίδη και Κουρνέτα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, ενώ στην επίθεση ο Σεπέδα έδωσε λύσεις στον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε στην ισοφάριση με 25-22 σε 27 λεπτά.

Το τρίτο σετ ήταν καθαρά υπόθεση του Δικεφάλου του Βορρά που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παμβοχαϊκό. Με μπροστάρη και πάλι τον Σεπέδα η ομάδα του Ζελιάσκοφ ήταν καταιγιστική και κατέκτησε το σετ με 25-12 σε 21 λεπτά.

Ο Παμβοχαϊκός στο 4ο σετ εμφανίστηκε και πάλι “διαβασμένος” βελτιώνοντας την άμυνα του πάνω στο Σεπέδα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει επιθετικά λύσεις από τον Χιμένες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας και κατέκτησαν το 4ο σετ με 25-23.

Το παιχνίδι τελικά κρίθηκε σε ένα ται-μπρεικ για “γερά νεύρα”. Ο ΠΑΟΚ επέβαλε αρχικά τον ρυθμό του με τον Σεπέδα να είναι ασταμάτητος στην επίθεση. Και ενώ η ομάδα του Ν. Ζελιάσκοφ απέκτησε ένα προβάδισμα έξι πόντων (13-7) ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με δικό του σερί έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η εμπειρία του ΠΑΟΚ ωστόσο ήταν καταλυτική και με κρίσιμους πόντους του Σεπέδα, Καρασαββίδη και Γκεοργκίεφ κατάφερε να τον οδηγήσει στη νίκη με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Τρεντίνο την Τετάρτη για τη δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και στη συνέχεια ταξιδεύει στη Λαμία για να αντιμετωπίσει τη τοπική ομάδα.

ΠΑΟΚ (Νίκι Ζελιάσκοφ): Χιμένεζ 17 (1 άσος), Παντακίδης 4 (1 άσος), Γκαράς (λ 74% υπ./ 16% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Κουρνέτας, Σαμπανάι, Σεπέντα 34 (1 άσος), Μακράκης, Γκεοργκίεφ 13 (2 άσους), Εφραιμίδης, Kαρασαββίδης 5, Πέτρογλου

Παμβοχαϊκός (Γιώργος Χριστόπουλος): Δημητριάδης 4 (2 άσους), Γκρόενβελντ 11, Βαντόρν 12, Γεωργίου 1, Παπαδόπουλος, Ωρολογάς, Ροντρίγκο 23, Παναγιωταράς, Πελεκούδας 9, Κάιο 19, Εφραιμίδης (λ 43% υπ./24% άριστες)

Τα σετ: 14-25, 25-22, 25-12, 23-25, 21-19

LIVE η εξέλιξη του αγώνα:

21-19 αουτ η επίθεση και τέλος της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει με 3-2 τον Παμβοχαϊκό!

10-7

Ταιμ-αουτ για τον Παμβοχαϊκό στην προσπάθεια του να “σπάσει” τον ρυθμό των παικτών του ΠΑΟΚ

1-0 Σεπέδα

“Πάρτι” του Σεπέδα στην επίθεση με την άμυνα του Παμβοχαϊκού να μην μπορεί να σταματήσει τις επιθέσεις του Κουβανού διαγώνιου.

3ο σετ: 0-1

Καλύτερη η εικόνα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Με τον Σεπέδα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ παίρνει το δεύτερο σετ σε 27 λεπτά και κάνει το 1-1.

19-13

Επέστρεψε ο Παντακίδης στον πάγκο της ομάδας έχοντας καλυμμένο το σημείο στο οποίο χτύπησε.

11-9

Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, αναγκάζει τον προπονητή του Παμβοχαϊκού να καλέσει ταιμ-αουτ.

2ο σετ: 0-1 μπλοκ στον Γκεοργκίεφ

Ο Παμβοχαϊκός παίρνει το πρώτο σετ σε 23 λεπτά.

6-13 με μπλοκ των φιλοξενούμενων

Αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με χτύπημα κοντά στο ζυγωματικό ο Παντακίδης.

6-12 άσος για τον Παμβοχαϊκό

Ο Ντίνας στη θέση του Παντακίδη.

Διακοπή στο παιχνίδι. Παρέχονται οι πρώτες βοήθειες στον παίκτη του ΠΑΟΚ ο οποίος μάτωσε.

Συγκρούστηκαν μεταξύ τους Χιμένες και Παντακίδης.

1-4 με καρφί του Σεπέδα

0-4 από λάθος του Σεπέδα και ταιμ-αουτ για τον ΠΑΟΚ.

0-3 με μπλοκ του Παμβοχαϊκού

0-2

1ο σετ: 0-1

Το παιχνίδι ξεκινάει.

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των επιθέσεων στο Παρίσι.

Χωρίς προβλήματα ο ΠΑΟΚ, στη σύνθεση του Ν. Ζελιάσκοφ βρίσκονται οι: Χιμένες, Παντακίδης, Γκάρας, Ντίνας, Τέρζης, Κουρνέτας, Σαμπάνης, Σεπέδα, Μακράκης, Γκεοργκίεφ, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης και Πέτρογλου.

Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης: Δεληκωστίδης Σ. και Γεωργιάδης Μ.

Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του PAOK Sports Arena παρά την τηλεοπτική κάλυψη του παιχνιδιού.

Άλλο ένα σημαντικό στοιχείο του σημερινού παιχνιδιού είναι ότι τίθενται αντίπαλοι τα αδέλφια Εφραιμίδη. Ο Δημήτρης Εφραιμίδης του ΠΑΟΚ κόντρα στον αδελφό του. Αυτή είναι η 7η φορά που συμβαίνει αυτό στην καριέρα των δύο αθλητών. Ο βολεϊμπολίστας του ΠΑΟΚ προηγείται με 4-2 στις μεταξύ τους “μάχες”.

Οι δύο ομάδες συναντιούνται για 14η φορά ως αντίπαλοι. Ο Παμβοχαϊκός προηγείται με 7-6 στις νίκες στην προϊστορία των δύο ομάδων.

Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από δύο πολύ σημαντικές νίκες στο πρωτάθλημα επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη με 3-1 σετ και με 3-0 σετ επί του Άρη την προηγούμενη εβδομάδα. Αντιθέτως ο Παμβοχαϊκός μετράει ως τώρα 1 νίκη και 1 ήττα στο πρωτάθλημα.

Μπορεί αυτό να είναι το τρίτο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα, όμως το παιχνίδι κόντρα στον Παμβοχαϊκό γίνεται για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος η οποία είχε αναβληθεί λόγω αποχής των διαιτητών.

Μιλενκόσκι: «Έτοιμοι να παλέψουμε!»

Το μήνυμα του προπονητή του ΠΑΟΚ για το Final-4

Σε ρυθμούς Final-4 κυπέλλου Ελλάδας κινείται η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που βρίσκεται στη Λάρισα με στόχο να υπερασπιστεί το τρόπαιό της.

Οι «ασπρόμαυροι» το βράδυ της Παρασκευής στις 20:15 αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Γιόσκο Μιλενκόσκι, δήλωσε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που βρισκόμαστε εδώ. Ερχόμαστε σαν 4η ομάδα του πρωταθλήματος. Δεν είμαστε αουτσάϊντερ, αλλά αφήνουμε τον τίτλο του φαβορί στους υπόλοιπους.

Είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε. Θέλουμε να πάμε στον τελικό, αλλά για να το καταφέρουμε πρέπει να κερδίσουμε μια φοβερή ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Δε θα είναι εύκολο. Πρέπει να παίξουμε το καλύτερο μας βόλεϊ και θα δούμε τι θα γίνει».

Τακουρίδης: «Είναι μια νέα πρόκληση»

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ για τη συμμετοχή του Δικεφάλου στο Final-4 κυπέλλου

Στη Λάρισα χτυπάει η «καρδιά» του ανδρικού βόλεϊ εκεί όπου την Παρασκευή και το Σάββατο θα διεξαχθεί το φετινό Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο κυπελλούχος Ελλάδας ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει την πρόκριση του στον τελικό το βράδυ της Παρασκευής στις 20:15 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου για το Final-4 ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Γιάννης Τακουρίδης, σχολίασε:

«Ευχαριστούμε την Περιφέρεια Θεσσαλίας και το Δήμο Λαρίσης για τη φιλοξενία και τη διοργάνωση.

Εύχομαι να γίνει ένα καλό Final-4, δύο καλοί ημιτελικοί και ένας δυνατός τελικός.

Όλοι οι αθλητές να έχουμε την υγεία μας και να παρουσιάσουμε ένα ωραίο θέαμα για τον κόσμο που θα παρακολουθήσει τα παιχνίδια.

Ο ΠΑΟΚ σε όλες τις διοργανώσεις διεκδικεί κάθε τίτλο. Στο κύπελλο οι πιθανότητες είναι ίσες για όλες τις ομάδες. Εμείς ως περσινοί τροπαιούχοι θα υπερασπιστούμε τον τίτλο μας, αλλά δε μας δίνει κάποιο έξτρα άγχος αυτό. Είναι μια νέα πρόκληση, θα κάνουμε αυτό που μπορούμε, συγκεντρωμένοι να διεκδικήσουμε την πρόκριση στον τελικό και αν όλα πάνε καλά το τρόπαιο για μια ακόμη φορά».

Βόλεϊ: Αναχώρηση και γεμάτο πρόγραμμα με φόντο την κούπα

Ξεκάθαρος στόχος, μεγάλη μάχη

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ αναχώρησε με προορισμό τη Λάρισα, με φόντο το Final4 του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα γίνει στις 29 και 30 Μαρτίου.

Οι "ασπρόμαυροι" καλούνται να αφήσουν πίσω τους ό,τι έγινε στον τέταρτο ημιτελικό του πρωταθλήματος και να τα δώσουν όλα ενόψει των δύο επόμενων στόχων, με το Κύπελλο και το League Cup να είναι σε πρώτο πλάνο πλέον.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Παρασκευής στις 20:15 τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημιτελικό, ενώ ο πρώτος θα γίνει στις 17.00 μεταξύ Παναθηναϊκού και Μίλων, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι και τον Γιάννη Τακουρίδη να μιλούν σήμερα το μεσημέρι στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου: