Το σχόλιο της ημέρας

Με τον τελικό του Champions League να δίνει το κύπελλο στη Λίβερπουλ και τους πολίτες της Θεσσαλονίκης να εκλέγουν δήμαρχο ανεξάρτητο ξεκινά η καλοκαιρινή περίοδος.

Ηλίας Καπράλος

Μεγάλη αγωνία στην πόλη για μία εβδομάδα για το δεύτερο γύρο των δημοτικών εκλογών. Τελικά ο λαός ψήφισε και η εντολή του όπως και σε κάθε εκλογική διαδικασία πανελληνίως που έχει δημοκρατική βάση γίνεται σεβαστή από όλους. Έτσι και στη Θεσσαλονίκη βγήκε ο Κωνσταντίνος Ζέρβας που από την πρώτη μέρα μίλησε με μία αυτοδιοικητική ατζέντα χωρίς να έχει άλλες πολιτικές σκοπιμότητες.

Άλλωστε για όλους που είναι στον Δήμο το σημαντικό είναι η επόμενη μέρα. Όλοι μαζί μπορούν να βρουν μία λύση για πόλη αρκεί οι αρχηγοί των συνδυασμών να μην εξαφανιστούν για την επόμενη τετραετία, τώρα που εκλέχτηκαν.

Πάμε τώρα όμως και στα δικά μας. Σήμερα βγήκε ένα όνομα από την Πορτογαλία του Μπρούνο Κόστα. Ο ΠΑΟΚ στους μέσους αυτή την στιγμή έχει σίγουρο μόνο τον Μίσιτς και ίσως να προλάβει ο Βέρνμπλουμ. Έτσι όσο δεν ανανεώνει ένας εκ των Κάνιας και Σάκχοφ ο ΠΑΟΚ θα πάει σίγουρα για δύο κινήσεις ή ακόμα και για τρεις. Αυτό σημαίνει ότι μία από τις κινήσεις θα είναι ένα παίκτης σαν τον Μπρούνο Κόστα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα είναι ο Πορτογάλος μέσος της Πόρτο ή κάποιος άλλος με παρόμοια χαρακτηριστικά.

Πάντως από ότι φαίνεται μέσα από το ρεπορτάζ της ομάδας, η ΠΑΕ και στον κεντρικό μέσο, αλλά και στον εξτρέμ σκέφτεται για μία επιλογή πολύ υψηλού επιπέδου που ουσιαστικά θα κάνει την διαφορά στην ομάδα από το υπάρχον ρόστερ, ενώ δεδομένη είναι η ενίσχυση και στα πλάγια μπακ με τους μόνους σίγουρος να είναι αυτή την στιγμή ο Δημήτρης Γιαννούλης και ο Λέο Μάτος.

Από την άλλη μεριά μεγάλο το ενδιαφέρον είναι για τα διαρκείας με την ΠΑΕ σήμερα να βάζει έναν πολύ υψηλό στόχο. Άλλωστε και πέρσι η διάθεση των διαρκείας σταμάτησε στο όριο της ΠΑΕ, ενώ το νταμπλ και η ανυπομονησία φέρνει και πάλι τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να αγωνιούν για την έναρξη της διάθεσης, μιας και κανείς δεν θέλει να περιμένει έως την τελευταία στιγμή και επί της ουσίας να ρισκάρει τη θέση του δίπλα στους νταμπλούχους Ελλάδας.

Το PAOK24 News live από την Κύπρο

Η ώρα των συντελεστών του ασπρόμαυρου site

Ο ποδοσφαιρικός ΠΑΟΚ βρίσκεται στην Κύπρο, εκεί που βρίσκονται τόσο οι απεσταλμένοι του PAOK24 Δημήτρης Τσορμπατζόγλου και Σταύρος Κόλκας, όσο και ο Στέργιος Αναστασιάδης, οι οποίοι θα σας μεταφέρουν όλο το ρεπορτάζ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ράιλι τα έβαζε, ο Χαντς αστόχησε, ο ΠΑΟΚ έχασε…

Ήττα με 82-78 από τη Σάσαρι και πλέον δυσκολεύει η πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL

Ήξερε ότι με νίκη σήμερα, ήταν και μαθηματικά στην επόμενη φάση και η Σάσαρι εκτός. Έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο, ο Πόλι τον κράτησε ζωντανό στην επίθεση, Σαλούστρος και Σλαφτσάκης, έβγαλαν άμυνες, ο Ράιλι έβαλε πολλά μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, δεν έφυγε νικητής από τη Σαρδηνία. Ένα λάθος του Φράνκε και το χαμένο τρίποντο του, πολύ καλού Χαντς, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Σάσαρι, που πήρε τη νίκη με 82-78.

Ο Ράιλι ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 20 πόντους και 5/12 τρίποντα, ο Χάντς είχε 19, 10/10 βολές αλλά και το χαμένο τρίποντο για να κάνει το 80-78, 80-81... Ο Πόλι είχε 15 πόντους, όλοι στο τρίτο δεκάλεπτο, που η ομάδα έδειχνε να στερεύει από λύσεις επιθετικά, ενώ ο Σαλούστρος πήρε 1ο ριμπάουντ, αλλά είχε κι αυτός δύο κρίσιμες χαμένες βολές προς το τέλος. Κάπως έτσι, το ρεκόρ του ΠΑΟΚ, πήγε στο 1-3, όσο και αυτό της Σάσαρι, με την οποία βέβαια έχει την ισοβαθμία. Ωστόσο, με Μάλαγα εντός και Ντιζόν εκτός, είναι πιθανό να χρειαστεί μία νίκη για να πάει στα play-in του BCL, κάτι που μοιάζει ιδιαίτερα δύσκολο...

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε κάπως ανέτοιμος να αντιμετωπίσει την πίεση της Σάσαρι στον Ράιλι και τον Φράνκε και οι Ιταλοί, προηγήθηκαν με 7-2. Ο Ράιλι διάβασε καλύτερα σε δυο-τρεις επιθέσεις την άμυνα της Σάσαρι, για το προσπέρασμα (9-10), ωστόσο τα λάθη και οι χαμένες μπάλες δεν ήταν λίγα με τη Σάσαρι να τρέχει το γήπεδο για το 19-14 του πρώτου δεκάλεπτου.

Με τον Ρένφρο στον πάγκο με δύο φάουλ και τον Χρηστίδη στον παρκέ, οι Ιταλοί πλησίαζαν εύκολα στο καλάθι του ΠΑΟΚ και πήγαν στο 26-14 αρχικά και στο 31-19 με τρίποντο του Τρέιερ. Με τον Τσιακμά στον άσο και με τον Χαντς να έχει περισσότερο χώρο να δημιουργήσει και να εκτελέσει στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 36-30, αλλά έκλεισε το ημίχρονο στο -10 (40-30) με καλάθια των Μπέντζιους και Ρόμπινσον.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ρόμπινσον δημιουργούσε και ο Στέφενς τελείωνε για τη Σάσαρι, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μείνει κοντά, αλλά τους Ιταλούς να πηγαίνουν στο 52-39. Κάπου εκεί βγήκε μπροστά ο Πόλι, ο οποίος αρχικά με βολές και στη συνέχεια με τρία τρίποντα, έφτασε τους 15 πόντους, για να κρατήσει τον ΠΑΟΚ κοντά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (63-55).

Οι Ιταλοί είχαν αρχίσει να αγχώνονται καθώς δε μπορούσαν να τελειώσουν το ματς και στην τέταρτη περίοδο, βγήκε μπροστά ο Ράιλι. Ο Αμερικανός έβαζε τα μακρινά σουτ και η Σάσαρι είχε δύο απαντήσεις με Τζόουνς και Μπέντζιους. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο 73-66, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Με μεγάλα σουτ του Ράιλι διεκδικούσε τη νίκη, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές (79-75), στο πέμπτο φάουλ του Ράιλι. Σε εκείνο το σημείο, ο Ρένφρο έβαλε μία, ο Πόλι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χαντς ευστόχησε σε δύο βολές για το 79-78. Με 28 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, ο Χαντς έκλεψε, ο απίστευτα αρνητικός σήμερα Φράνκε όμως, έκανε το λάθος κι έχασε την κατοχή, με τον Ρένφρο να κάνει το δικό του πέμπτο φάουλ. Ο Κρούσλιν έβαλε μία από τις δύο βολές και ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση. Ο Χαντς, κράτησε τη μπάλα, πήρε ένα καλό τρίποντο, αλλά αστόχησε... Ο Φράνκε πρόλαβε να κάνει ενα φάουλ στα οκτώ δέκατα και ο Μπέντζιους, με δύο βολές, έγραψε το τελικό σκορ...

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Σάσαρι – ΠΑΟΚ (live)

Ζωντανά η ευρωπαϊκή μάχη του ΠΑΟΚ από τη Σαρδηνία

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει τη Σάσαρι, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League, ψάχνοντας ένα αποτέλεσμα τέτοιο, που θα του δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μπείτε στο live του PAOK24 για να παρακολουθήσετε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα: