ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στο φάιναλ φορ ο ΠΑΟΚ!

Την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει το Μάρτιο στο ΔΑΚ Γλυφάδας, κατάφερε να πάρει ο ΠΑΟΚ μετά την παλικαρίσια του νίκη μέσα στην έδρα του Διομήδη Άργους.

Άκης Σακισλόγλου

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, όπου ευτύχησε να προηγηθεί με 2-6. Μάλιστα στη συνέχεια οι παίκτες του Δικεφάλου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους, φτάνοντας στο υπέρ τους 4-10 ακριβώς με την ανάπαυλα του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο Διομήδης Άργους προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, ωστόσο οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη κρατούσαν άνετα το σκορ (8-13, 9-16, 11-16), φτάνοντας στη νίκη με 21-15.

Αξίζει να σημειωθεί πως το φάιναλ φορ θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Γλυφάδας τον Μάρτιο, ενώ ο ΠΑΟΚ περιμένει να δει ποιος θα επικρατήσει ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ, καθώς στα ημιτελικά θα παίξει με το νικητή.

Θυμηθείτε όλα όσα έγιναν στο LIVE του PAOK24 που κάλυψε την μεγάλη πρόκριση της ομάδας:

Ο ΠΑΟΚ θα πάρει την πρόκριση για το 16ο φάιναλ φορ του κυπέλλου!

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ προηγείται του Διομήδη με 10-4.

4-10

Δίλεπτη στον Πετρίδη για διαμαρτυρία

Δίλεπτη στον Κέζιτς

4-9 σκοράρει ο Μαστορογιάννης στο 27.19”

2-2 σκοράρει ο Ρουσόπουλος

Αστεία απόφαση από τους ρέφερι, δίλεπτη στον Παλάσκα!

1-2 σκοράρει ο Παλάσκας στο 12.44”

Πολύ καλές άμυνες από τις δυο ομάδες.

Δίλεπτη στον Πέγιοβιτς

1-1 με Νικηφόρου στο 7.23” ο Διομήδης.

Κίτρινη στον Χαντέλη, δυνατά μαρκαρίσματα μεταξύ των παικτών σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα

0-1 ο ΠΑΟΚ με Κοκκώνη στο 5.05”

Κίτρινη κάρτα και στον Πέγιοβιτς…

Κίτρινη θα δείξουν στον Βεσελίνοβιτς οι ρέφερι

Ξεκίνησε ο αγώνας!

Αρκετός κόσμος στο γήπεδο.

Τώρα θα γίνει η παρουσίαση των δυο ομάδων.

Σε εξέλιξη το ζέσταμα των δυο ομάδων.

Στη θέση του Αργυρού, η ομάδα του Άργους απέκτησε τον Κύπριο αριστερόχειρα Δημήτρη Νικηφόρου. Παράλληλα ανακοίνωσε λίγες ώρες πριν το ματς, τον 25χρονο πλέι μέικερ, Σβεν Σάτον.

Ο Διομήδης Άργους «έχασε» » τον καλύτερο του παίκτη, καθώς η ΑΕΚ απέκτησε τον Ιούλιο Αργυρού, ο οποίος την περσινή σεζόν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Handball Premier με τον Διομήδη με 137 γκολ σε 22 συμμετοχές. Παράλληλα αποτελούν παρελθόν οι Τζούρο Μούγιτς και Μίλος Μάρκοβιτς.

Η αποστολή του Δικεφάλου του Βορρά βρίσκεται από χθες στο Άργος χωρίς τον Καραγκιοζόπουλο, ενώ ο Αραμπατζής που ακολουθεί όλο αυτό το διάστημα θεραπεία είναι και θα φανεί εάν πάρει χρόνο.

Καλησπέρα σας, είμαι ο Γιάννης Παρασκευαΐδης και μαζί θα παρακολουθήσουμε την εκτός έδρας μάχη του ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

ΑΣ

Πελεκίδης: «Η ομάδα άδειασε μετά το Final-4»

Η εξήγηση για την ήττα και το μήνυμα ενόψει playoffs

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Άρτα με 27-26 και βλέπει την πρωτιά της κανονικής διάρκειας να απομακρύνεται.

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του Δικεφάλου, Δημήτρης Πελεκίδης, σχολίασε:

«Υπάρχει εξήγηση για την ήττα. Η ομάδα ήταν άδεια μετά το Final Four και πνευματικά, αλλά και από ενέργεια.

Προσπαθήσαμε να το διαχωριστούμε, αλλά δεν μας βγήκε. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι.

Έτσι αλλιώς ο στόχος ήταν το πρωτάθλημα ανεξαρτήτου πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια. Στο γυναικείο χάντμπολ οι έδρες παίζουν μικρό ρόλο»

ΑΣ

Ανώμαλη προσγείωση…

Ήττα στην Άρτα για τον ΠΑΟΚ που… πετάει την ευκαιρία για την διεκδίκηση της πρωτιάς

Εκτός έδρας ήττα από την Αναγέννηση Άρτας για τον ΠΑΟΚ με 27-26 για την 14η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό που θα τον διατηρούσε με αξιώσεις στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας και του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs.

Οι «ασπρόμαυρες» παραμένουν στη 2η θέση με 24 βαθμούς και την Τετάρτη στις 18:00 υποδέχονται τη Νέα Ιωνία στη Μίκρα.

Για τον Δικέφαλο απουσίαζε από το παιχνίδι η Χατζηπαρασίδου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με 8-13 στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχες μείωσαν, αλλά όχι σε σημείο να απειλήσουν το προβάδισμα του Δικεφάλου που πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 13-16.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα με 16-21 στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Αναγέννηση πήρε το μομέντουμ και με σερί ισοφάρισε 21-21.

Μετά από αρκετά λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» με Σεβδίλη, Ζενέλι για το 21-23. Οι γηπεδούχες όμως απάντησαν με νέο σερί και ήταν η σειρά τους να προηγηθούν με 25-23. Η Κερλίδη μείωσε σε 25-24, αλλά η Προκοπίδου έδωσε ξανά «αέρα» στην ομάδα της για το 26-24.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με την Μπουράτο να κάνει το 26-25. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ έχασε την κατοχή, με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν το 27-25 με την Τσαουσίδου. Στην αμέσως επόμενη φάση οι «ασπρόμαυρες» έχασαν και πέναλτι. Η Ζενέλι μείωσε σε 27-26, αλλά η κλεψύδρα άδειασε με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 6-6, 7-9, 8-11, 10-13, 13-16 (ημχ), 14-19, 17-21, 20-21, 23-23, 25-24, 27-26

ΑΡΤΑ (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 4, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 3, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 5, Προκοπίδου 6, Μπουκουβάλα, Μάστακα 2.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 3, Σίλβα 2, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μιλόγεβιτς 4, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.

Διαιτητές: Πατιός- Πήτας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/5-0/1

ΑΣ

Αναγέννηση Άρτας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον αγώνα της γυναικείας ομάδας χάντμπολ

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επιστρέφει στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος αντιμετωπίζει σήμερα στις 16:00 την Αναγέννηση Άρτας εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Α1.

Το σύνολο του Πελεκίδη (2η θέση – 24 βαθμοί) θέλει τη νίκη έχοντας ως στόχο να παραμείνει σε απόσταση δύο βαθμών από τη Νέα Ιωνία, την οποία θα υποδεχθεί την Τετάρτη σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Άρτας (4η θέση – 18 βαθμοί) από την άλλη πλευρά θέλει να διατηρηθεί στην τετράδα των πλέι οφ και αν τα καταφέρει να κατακτήσει την 3η θέση, την οποία και διεκδικεί με την Πυλαία.