ΒΟΛΕΙ

Οριστική διακοπή στη Μίκρα!

Οι διαιτητές έδωσαν εντολή εκκένωσης του γηπέδου με 40λεπτη διορία, οι οπαδοί του Ηρακλή δεν έφυγαν ως όφειλαν και το ματς διακόπηκε οριστικά.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Στο φινάλε του τρίτου σετ από την ένταση που επικράτησε στο κλειστό της Μίκρας, την είσοδο ορισμένων φίλων του Γηραίου στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και την ρίψη αντικειμένων, οι διαιτητές της συνάντησης Μυλωνάκης – Γεωργιάδης ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου, δίνοντας διορία να συμβεί αυτό 40 λεπτά.

Με το χρονικό όριο να έχει εξαντληθεί οι διαιτητές έκλεισαν το φύλλο αγώνος, αφού το γήπεδο δεν άδειασε, παρά την εντολή που είχε δοθεί.

Η αναμέτρηση, πριν διακοπεί, σημαδεύτηκε με τον άσχημο τραυματισμό του κεντρικού του ΠΑΟΚ, Γιάννη Τακουρίδη (σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις στον αχίλλειο), ο οποίος έφυγε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

Την ώρα που ο παίκτης του Δικεφάλου σφάδαζε στον αγωνιστικό χώρο, ο κόσμος του Ηρακλή τον έβριζε εν χορώ (!!!), όπως ακριβώς έκανε και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους φίλους των κυανολεύκων για μία ακόμη χρονιά να είναι διαρκώς προκλητικοί κατά των αθλητών του ΠΑΟΚ και των ανθρώπων της ομάδας, ενώ στο στόχαστρο τους βρέθηκε για μία ακόμη φορά ο Ιβάν Σαββίδης.

Όσο είχαμε αγώνα…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Φιλίποφ, Τακουρίδη, Γάτση, Ιλίνιχ, Μάρσαλ, Φαν Ντάικ και λίμπερο τους Στεφάνου, Κωνσταντινίδη που εναλλάσσονταν.

Ο Δικέφαλος μπήκε νωθρά και έμεινε πίσω με 8-5 στο πρώτο σετ αναγκάζοντας τον Δεληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν από το σερβίς με Μάρσαλ, Τακουρίδη και «προσπέρασαν» (9-11) με τον Ορφανό να καλεί αυτός τάιμ άουτ. Με τα μπλοκ των Ιλίνιχ, Φιλίποφ οι κυπελλούχοι Ελλάδας «ξέφυγαν» με τέσσερις (10-14) και ο τεχνικός του Ηρακλή «ξόδεψε» και το δεύτερο τάιμ άουτ του, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν (14-14). Με τον Μάρσαλ οι «ασπρόμαυροι» πήραν ξανά προβάδισμα (16-19). Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα των τριών πόντων και με 22-25 έφτασε στο 0-1 στα σετ.

Στο 6-5 του δεύτερου σετ ο Δεληκώστας πέρασε τον ακραίο Σωτηρίου αντί του διαγώνιου Φαν Ντάικ. Με «όπλο» το μπλοκ του ο Ηρακλής προηγήθηκε με 10-7 με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλεί τάιμ άουτ και τον Ολλανδό να επιστρέφει στο παιχνίδι. Με Ιλίνιχ, Τακουρίδη, Φαν Ντάικ ο Δικέφαλος αντέδρασε και από 12-8 που ήταν πίσω, πέρασε μπροστά με 13-14 με τον Ορφανό να «ξοδεύει» και πάλι νωρίς τα δύο διαθέσιμα τάιμ άουτ του. Οι γηπεδούχοι με Τζιουμάκα, Ροντρίγκες πήραν ξανά προβάδισμα (18-16). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με τους κεντρικούς του να πλησιάσει, αλλά η διαφορά των δύο πόντων παρέμενε (23-21) με τον Δεληκώστα να καλεί τάιμ άουτ, αλλά την εικόνα να μην αλλάζει και με 25-22 έγινε το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον Σωτηρίου αντί του Φαν Ντάικ και τον Ιλίνιχ να αγωνίζεται ως διαγώνιος και να δίνει προβάδισμα με 9-11 στην ομάδα του, αλλά με τον Τζιουμάκα ο Ηρακλής να «προσπερνάει» (14-12) και τον Δεληκώστα να καλεί τάιμ άουτ. Οι «ασπρόμαυροι» πλησίασαν στον πόντο (16-15), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με τον Μαυροβουνιώτη να δίνει λύσεις ανέβασαν τη διαφορά (19-16). Ο τεχνικός του Δικεφάλου ανακάτεψε την τράπουλα με Τερζή και Χαραλαμπίδη να περνούν στο παιχνίδι και τον Ιλίνιχ να μειώνει σε 22-20. Με τον Σωτηρίου να πιέζει από το σερβίς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 23-23. Ο Ηρακλής πήγε στο σετ μπολ (24-23), αλλά ο Μάρσαλ έστειλε το σετ στην… παράταση (24-24). Στο 25-25 ο Τακουρίδης γλίστρησε και τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να φύγει υποβασταζόμενος από το γήπεδο με τους φίλους του Γηραιού να τον βρίζουν αισχρά, παρά το γεγονός ότι ο Έλληνας κεντρικός υπέφερε από τον πόνο. Το σετ διακόπηκε για αρκετά λεπτά και συνεχίστηκε αφού ηρέμησαν τα πνεύματα. Τελικά, ο ΠΑΟΚ με τους Ιλίνιχ και μπλοκ του Φαν Ντάικ έκανε το 25-27 και πέρασε μπροστά με 1-2 σετ.

Με το φινάλε του τρίτου σετ και πριν την έναρξη του τέταρτου, οι διαιτητές έδωσαν εντολή για εκκένωση του γηπέδου και προθεσμία 40 λεπτών για να γίνει αυτό.

Συνέχεια στο παιχνίδι δεν υπήρξε, αφού ο κόσμος του Ηρακλή παρέμεινε στις εξέδρες και οι διαιτητές προχώρησαν στο κλείσιμο του φ.α και την οριστική διακοπή.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-27 (Διακοπή στο 1-2 σετ)

ΑΣ

Από Ελβετία και Τσεχία τα ευρωπαϊκά εμπόδια του ΠΑΟΚ

Με ποιους κληρώθηκαν οι άνδρες και οι γυναίκες του Δικεφάλου

Πραγματοποιήθηκαν το μεσημέρι της Τρίτης οι κληρώσεις των ευρωπαϊκών διοργανώσεων της CEV για τη νέα σεζόν.

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ θα λάβει μέρος στο Challenge Cup και πρώτος αντίπαλος θα είναι η Νάφελς από την Ελβετία.

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Θεσσαλονίκη το διάστημα 11 με 13 Οκτωβρίου, με την ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα.

Από την άλλη πλευρά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ θα λάβει μέρος στο CEV Cup εκεί όπου θα παίξει με την τσέχικη Μπρνο.

Ο πρώτος αγώνας στη Θεσσαλονίκη το διάστημα 13 με 15 Δεκεμβρίου με την ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα.

Οι άνδρες μπαίνουν στη φάση των «64» του Challenge Cup, ενώ οι γυναίκες στη φάση των «32» του CEV Cup.

ΑΣ

Πού θα παίξει ο ΠΑΟΚ στην Ευρώπη

Οριστικοποιήθηκαν οι συμμετοχές των ελληνικών ομάδων στις διεθνείς διοργανώσεις της νέας σεζόν

Τις ομάδες που θα λάβουν μέρος στα Κύπελλα Ευρώπης για τη σεζόν 2022-23 ανακοίνωσε η CEV, με την Ελλάδα να εκπροσωπείται από τέσσερις ανδρικές και έξι γυναικείες.

Στους άνδρες ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί στη διοργάνωση του Challenge Cup, εκεί όπου θα βρίσκονται και οι Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και Μίλων.

Στις γυναίκες ο Δικέφαλος θα παίξει στο CEV Cup, διοργάνωση στην οποία θα λάβει μέρος και ο Ολυμπιακός.

Οι πρώτοι αντίπαλοι των δύο «ασπρόμαυρων» τμημάτων αναμένονται την ερχόμενη Τρίτη, στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί.

Με έντονο ασπρόμαυρο χρώμα η αποστολή της Ελλάδας

Για την Αλγερία, ώστε να λάβει μέρος στους Μεσογειακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στο Οράν, αναχώρησε το απόγευμα της Πέμπτης η εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών της Ελλάδας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα έχει έντονο ασπρόμαυρο χρώμα, καθώς πολλές από τις διεθνείς ανήκουν στον ΠΑΟΚ.

Συγκεκριμένα, στην αποστολή της Ελλάδας βρίσκονται από πλευράς Δικεφάλου οι: Ηλιοπούλου, Στράντζαλη, Κλέπκου, Τερζόγλου, Τσιόγκα, Ξανθοπούλου, αλλά και η μέχρι πρότινος παίκτρια του ΠΑΟΚ, Σταματία Κυπαρίσση.