Ουόλς: “Έχουμε αυτοπεποίθηση και δυνατούς παίκτες”

Έτοιμος για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ

Θωμάς Παπάς

Οι ασπρόμαυροι φιλοξενούνται στην έδρα του Ολυμπιακού για την Volleyleague στον απόηχο των διπλών παιχνιδιών για το League Cup, που συνδυάστηκαν με δύο νίκες και πρόκριση για τον ΠΑΟΚ. Ο Καναδός πασαδόρος, έδειξε σίγουρος για την ομάδα του και τους συμπαίκτες του. Τόνισε πως υπάρχει αυτοπεποίθηση στην ομάδα ενώ όπως είπε για τους ασπρόμαυρους είναι ένα ακόμη δυνατό τεστ προκειμένου να τεστάρει το επίπεδο ετοιμότητας της η ομάδα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Όσον αφορά την τρίτη σερί αναμέτρηση επί του Ολυμπιακού: «Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι για το παιχνίδι. Είναι μια καλή ευκαιρία για εμάς να δοκιμάσουμε τους εαυτούς μας και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε. Θα είναι μια πρόκληση πάλι, αλλά είμαστε ενθουσιασμένοι γι’ αυτή την ευκαιρία».

Για το τι περιμένει από τον αγώνα: «Δε σκεφτόμαστε τόσο τη σημασία του αγώνα, απλά θέλουμε να κάνουμε την καλύτερη μας εμφάνιση στο γήπεδο, ευελπιστώντας πως θα μας δώσει τη νίκη. Ξέρουμε πως θα είναι σκληροί, είναι πολύ δυνατή ομάδα. Απλά ανυπομονούμε να δοκιμάσουμε τους εαυτούς μας απέναντι τους, για άλλη μια φορά».

Για το νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ: «Έχουμε αυτοπεποίθηση και θεωρώ πως είμαστε μια ομάδα με 14 πολύ δυνατούς παίκτες, που μπορούν να μας κάνουν να κερδίσουμε, με κάθε ευκαιρία. Ότι νίκη έχουμε κάνει όμως την έχουμε αφήσει στο παρελθόν, το μόνο που μετράει για εμάς είναι ο επερχόμενος αγώνας με τον Ολυμπιακό. Εστιάζουμε σε κάθε νίκη ξεχωριστά».

Δείτε το βίντεο:

ΑΣ

ΠΑΟΚ: Ίδιος αντίπαλος, διαφορετικές διοργανώσεις

Προετοιμασία για τις μάχες με Μαρκόπουλο σε πρωτάθλημα και κύπελλο

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ προετοιμάζεται για τις μάχες με τον ΑΟ Μαρκόπουλο σε πρωτάθλημα (11/2) και Κύπελλο (15/2). Ο Φενόλιο έχει μόνη απούσα την Ξανθοπούλου, η οποία ωστόσο ανεβάζει σταδιακά ρυθμό.

Η ενημέρωση του Ερασιτέχνη:

Την προετοιμασία του για το, εκτός έδρας, παιχνίδι κόντρα στον ΑΟ Μαρκόπουλο (11/02, 18:00), ξεκίνησε και συνεχίζει το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ.

Μία ακόμα νίκη ήρθε για τον Δικέφαλο, ο οποίος επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 στο PAOK Sports Arena, και πλέον οι πρωτοπόρες του βαθμολογικού πίνακα ετοιμάζονται για τα δύο, εκτός έδρας, παιχνίδια κόντρα στο Μαρκόπουλο, σε πρωτάθλημα (11/02) και κύπελλο (15/02).

Ο Μάρκο Φενόλιο και το τεχνικό τιμ του επισημαίνουν πάντα τους κινδύνους που κρύβουν τέτοιου είδους αναμετρήσεις, αν υποτιμήσεις τον αντίπαλο, γι' αυτό και οι «ασπρόμαυρες» αντιμετωπίζουν κάθε παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα.

Στο ιατρικό δελτίο, η Ξανθοπούλου ανεβάζει ρυθμούς προπόνηση με την προπόνηση, μετρώντας αντίστροφα πλέον για την επιστροφή της σε αγωνιστική δράση.

ΒΟΛΕΙ

Άλμα τελικού στο Challenge Cup ο Παναθηναϊκός

Νίκησαν τον Ολυμπιακό στο Ρέντη

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής με 3-1 από το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη απέναντι στον Ολυμπιακό, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς στο Challenge Cup Ανδρών κι έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό διαγώνιό τους, Φερνάντο Ερνάντεζ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά είχαν τις λύσεις κι έναν σπουδαίο Κόβαρ που ηγήθηκε της αντεπίθεσης του «τριφυλλιού».

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά την Τετάρτη 15/02, στις 19:00. Ο Παναθηναϊκός προκρίνεται με νίκη ή με δύο κερδισμένα σετ, ο Ολυμπιακός χρειάζεται μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει τη συνέχεια την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26.

ΑΣ

Κρατάει την προσπάθεια και την πρόκριση!

Ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την Κ20 γυναικών του ΠΑΟΚ

Η Κ20 βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να συνοδέψει την πρόκριση στην δεύτερη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, με την κατάκτηση του τίτλου της ΕΠΕΣΘ, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ από τον Άρη, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Η ενημέρωση του ΑΣ:

Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του Final-4 της ΕΠΕΣΘ, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Άρη, έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση του στην δεύτερη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, και γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ.

Τα κορίτσια του Θάνου Τερζή τα έδωσαν όλα καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού, προσπαθώντας να συνοδέψουν την πρόκριση τους στην δεύτερη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, με την κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΠΕΣΘ. Κάτι τέτοιο ωστόσο δεν ήρθε, με τα κορίτσια του Δικεφάλου να γνωρίζουν την ήττα με 0-3 σετ, τα οποία είχαν παρόμοια εικόνα (21-25, 20-25, 20-25).

Οι «ασπρόμαυρες» στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, έχοντας ως στόχο την διατήρηση των κεκτημένων της περσινής περιόδου.